کثیرالشکذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه:شک، نماز، کثیرالشک
پرسش: شک در نماز چگونه برطرف می شود؟
پاسخ: براى انجام صحیح نماز باید از خدا کمک بخواهیم و از شر شیطان و وسوسه هاى او به خدا پناه ببریم.


مقدمه

[ویرایش]

چنانچه مقصود از سوال، احکام شکیات در نماز باشد، می توانید به رساله عملیه هر یک از مراجع مراجعه نموده و احکام مربوط به شکیات نماز و انواع آن را فراگرفته و در مورد هر شکی در نماز به حکم مربوط به آن مراجعه فرمائید.
اگر کثیرالشک باشید، نباید به شک خود توجه کنید. و اگر شک در آن درجه از کثرت نیست، اما باعث اذیت تان می شود، می توانید از مهر امین که تعداد رکعات را ثبت می کند، استفاده کنید.

برای دستیابی به حضور قلب در نماز

[ویرایش]

اما چنانچه مقصود دست یابی به حضور قلب بیشتر در نماز و رفع پریشانی است، نکات ذیل می تواند سودمند باشد.

← کنترل قوه خیال


قبل از شروع نماز در طول روز با تمرین کردن،‌ تمرکز فکر پیدا کنید و از خود مواظبت نمایید و در موقع نماز خواندن تصمیم بگیرید که قوة خیال را کنترل کنید. حضرت امام خمینى می‌فرماید: طریقه عمده رام نمودن خیال،‌ عمل نمودن به خلاف است و آن چنان است که انسان در وقت نماز خود را مهیا کند که حفظ خیال در نماز کند و آن را حبس در عمل نماید. و این در اول امر، کارى صعب (مشکل) به نظر مى آید، ولى پس از مدتى عمل و دقت و علاج، حتماً رام می‌شود.
[۱] آداب الصلاة، حضرت امام خمینی(ره)، ص ۴۴

در جاى دیگر می‌فرماید: شما نباید متوقع باشید که در اول امر بتوانید در تمام نماز، حفظ طایر خیال کنید. ممکن است در ابتداى امر در یک دهم نماز یا کمتر از آن ، حبس خیال شده و حضور قلب حاصل کند و کم کم انسان اگر در فکر باشد و خود را محتاج به آن ببیند ، نتیجه بیشتر حاصل کند.
[۲] آداب الصلاة، حضرت امام خمینی(ره)، ص ۴۴


← انتخاب مکان خلوت


امور خارجى مانند عکس، تلویزیون و سر و صدا و غیره زمینه حواس پرتى را فراهم می‌کند از این رو لازم است نمازگزار مکانى را انتخاب کند که هیچ چیز او را به خود جلب نکند.

← پرهیز از تندخوانی


از موجبات حواس پرتی،‌ تندخوانى و شتاب زدگى در انجام نماز است. با طمأنینه و آرامش نماز خواندن، مى توان با وسواس و شک مبارزه کرد.

← فهمیدن معانى نماز


گاهى حواس پرتى به خاطر آن است که معانى نماز براى ما روشن نیست کسى که بداند به خدا چه می‌گوید از نمازش لذت خواهد برد و به چیز دیگر فکرش را متوجه نخواهد ساخت.

← آمادگى براى نماز


براى انجام امر مهمى مانند نماز، آمادگى لازم است مثل وضو را با دقت انجام دادن،‌ رعایت نظافت، گفتن اذان و اقامه، پوشیدن لباس مناسب،‌ استعمال بوى خوش و آمادگى روحى و جسمى داشتن.
کسی که بدون آمادگى وضو گرفته و وارد نماز می‌شود نمى تواند در نماز حضور قلب داشته باشد.

← از خدا کمک خواستن


براى انجام صحیح نماز باید از خدا کمک بخواهیم و از شر شیطان و وسوسه هاى او به خدا پناه ببریم.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. آداب الصلاة، حضرت امام خمینی(ره)، ص ۴۴
۲. آداب الصلاة، حضرت امام خمینی(ره)، ص ۴۴


منبع

[ویرایش]
سایت مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی    


رده‌های این صفحه : احکام نماز | شکیات نماز | فقه
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار