مراد از آخرالزمانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ظهور امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، آخرالزمان.

پرسش: آیا ظهور امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) همان آخرالزمان است؟

پاسخ: آخرالزمان، به زمان پیش از ظهور حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) و هنگام ظهور حضرت اطلاق می‌شود و چون امری نسبی است، تعیین دقیق آن ـ مثلاً یک قرن یا دو قرن ـ مشکل است؛ از‌این‌رو برای آن علایم و خصوصیاتی را ذکر کردند که در کتاب‌های حدیثی به تفصیل بیان شده است.آخرالزمان

[ویرایش]

از زمان پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) به بعد، آخرالزمان نامیده می‌شود و به پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) نیز پیامبر آخرالزمان می‌گویند.

نشانه‌های آخرالزمان

[ویرایش]

در روایات برای دوران آخرالزمان علایم و نشانه‌هایی ذکر شده است و مراد از این نشانه‌ها، بیان مطالبی است که قبل از به آخر رسیدن دنیا، محقق خواهد شد؛ مثلاً خود ظهور امام زمان یکی از علائم است؛ یعنی تا حضرت ظهور نکنند، دنیا به پایان نمی‌رسد و قیامت بر پا نمی‌شود.
آخرالزمان، بخش واپسین دوران را گویند که به قیامت می‌پیوندد.
این واژه، اصطلاحی شناخته‌شده در بین پیروان ادیان آسمانی است و برگرفته از مضمون مجموعه روایاتی است که به پیش‌گویی از رویدادهای مهم در پایان دوران نسل بشر پرداخته‌اند.
[۱] دشتی، حسین، معارف و معاریف، واژه آخرالزمان.


نتیجه بحث

[ویرایش]

آخرالزمان، به زمان پیش از ظهور حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) و هنگام ظهور حضرت اطلاق می‌شود و چون امری نسبی است، تعیین دقیق آن ـ مثلاً یک قرن یا دو قرن ـ مشکل است؛ از‌این‌رو برای آن علایم و خصوصیاتی را ذکر کردند که در کتاب‌های حدیثی به تفصیل بیان شده است.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. دشتی، حسین، معارف و معاریف، واژه آخرالزمان.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «مراد از آخرالزمان»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۹/۲۴.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار