محل ملاقات عثمان بن حنیف با امام علیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: عثمان بن حنیف، علی (علیه‌السّلام)، جنگ جمل، بصره.

پرسش: محل ملاقات عثمان بن حنیف با امام علی (علیه‌السّلام) کجا بود؟

پاسخ:


مقدمه[ویرایش]

بیشتر منابع تاریخی به این نکته اشاره دارند که عثمان بن حنیف، در منطقه ذوقار بر علی (علیه‌السّلام) وارد شد؛ ولی برخی منابع، دلالت دارند که او در منطقه رَبَذه نزد امام (علیه‌السّلام) رفت.

نامه امام به عثمان[ویرایش]

به نظر می‌رسد که سخن اوّل به واقعْ نزدیک‌تر است؛ زیرا امام علی (علیه‌السّلام) در تعقیب جملیان بود و فاصله زیادی با آنان نداشت. با توجّه به این که امام (علیه‌السّلام) از رَبَذه برای عثمان بن حنیفْ نامه‌ای نوشت و به وی خبر داد که لشکر جمل به سوی بصره در حرکت‌اند و با توجّه به دوری ربذه از بصره، بعید می‌نماید که امام (علیه‌السّلام) در ربذه بیش از یک ماه توقّف کرده باشد، به‌گونه‌ای که جملیان به بصره رفته باشند و پس از مصالحه و پیکار و زندانی شدن عثمان بن حنیف و بیرون کردن او از زندان، عثمان، این راه طولانی را پیموده و در ربذه به امام (علیه‌السّلام) پیوسته باشد؛ لیکن علی (علیه‌السّلام) از ربذه حرکت کرد و هنگامی که در ذو قار به انتظارِ رسیدنِ نیروهای کوفه بود، عثمان بن حنیف بر او وارد شد. [۱]


پانویس[ویرایش]
 
۱. محمدی ری‌شهری، محمد، دانش‌نامه امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام) بر پایه قرآن و حدیث و تاریخ، ج۵، سال انتشار:۱۳۸۶، ص۱۲۹-۱۳۱.    


منبع[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «محل ملاقات عثمان بن حنیف با امام علی» تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۱/۱۵.    


جعبه‌ابزار