قرعه‌کشیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: روش قرعه‌کشی، استخاره، قرعه.

پرسش: آیا روش قرعه‌کشی در روایات بیان شده است؟

پاسخ:


روش قرعه‌کشی[ویرایش]

اگرچه قرعه با هر روشی که درصدد احتمال در آن مساوی باشد، امکان‌پذیر است، اما روش‌هایی نیز برای این کار در روایات پیشنهاد شده است؛ از جمله آنچه در روایت ذیل آمده است:

← بیان یک روایت
شخصی قصد سفری تجاری را داشت؛ اما در رفتن به یمن و یا مصر مردد بود، او می‌گوید برای رفع تردید، به حضور امام صادق (علیه‌السلام) رسیدم و حضرتشان پیشنهاد قرعه را مطرح نمودند. چگونگی قرعه‌کشی را نیز از امام جویا ‌شدم که ایشان ‌فرمود: در کاغذی بنویس: «بسم اللَّه الرّحمان الرّحیم. اللّهمّ إنّه لا إله إلّا أنت عالم الغیب و الشّهادة أنت العالم و أنا المتعلّم، فانظر فی أیّ الأمرین خیرا لی حتّی أتوکّل علیک و أعمل به». (به نام خداوند بخشاینده‌ مهربان؛ خداوندا، جز تو معبودی نیست. داننده‌ نهان و آشکاری. تو دانایی و من دانش‌آموز. بنگر کدام یک از این دو کار برایم بهتر است تا به تو توکل و بر طبقش عمل کنم). بعد - به دنبال دعای گذشته - بنویس: «مصر؛ إن شاء اللَّه».
سپس در کاغذی دیگر - پس از نوشتن همان دعایی که در کاغذ اول نوشتی- بنویس: «یمن؛ إن شاء اللَّه».
سپس در کاغذی دیگر (کاغذ سوم) پس از نوشتن دعایی که در دو کاغذ قبل بود، بنویس: «آن (کالا) را نگه می‌دارم و به هیچ‌یک از آن دو کشور نمی‌فرستم». بعداً آن برگ‌های‌ کاغذ را جمع کن و به دیگری بده تا مخلوط کند و از تو پنهان دارد. پس دستت را پیش ببر و یکی از سه برگه را بردار. هر کدام به دستت آمد، با توکل بر خدا، به آنچه در آن است عمل کن؛ إن شاء اللَّه. [۱]
با استفاده از این روایت، می‌توان پیشنهاد داد که گزینه‌های مورد تردید را در کاغذهای مختلف و بعد از نگارش دعای فوق نوشته و بعد از مخلوط کردن آنها، یکی برداشته شود.


پانویس[ویرایش]
 
۱. مجلسی، محمدباقر، بحارالأنوار، ج‌۸۸، ص۲۲۶، بیروت، دار إحیاء التراث العربی، چاپ دوم، ۱۴۰۳ق.    


منبع[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «قرعه‌کشی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۱/۱۶.    جعبه‌ابزار