عمل به واجبات الهیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: واجبات الهی، عمل.

پرسش: چند آیه که به طور صریح دربارة ۱.تأمین امنیت عمومی ۲.و عمل به واجبات الهی و احیاء تعالیم الهی ۳.و اصلاحات در جامعه می‌باشد، بیان نمایید؟

پاسخ: انجام واجبات و عمل به دستوراتی که در واجبات الهی آمده است، مصداق بارز اعمال صالح است که جان و شخصیت انسان را بیمه می‌کند و انسان را از خطرات و زیان‌های سهمگین نجات می‌دهد. جهاد یکی از واجبات الهی است که هم عمل به آ‌ن تأکید شده و هم عمل به آن باعث سرکوبی تجاوزگران، تأمین آزادی و امنیت ملّی و هم چنین باعث احیای تعالیم الهی است.


عمل به واجبات الهی

[ویرایش]

درباره عمل به واجبات الهی و احیای تعالیم دین به آیاتی از قرآن کریم اشاره می‌کنیم:

← آیه ۵۳ سوره انفال


قرآن شریف در مورد انجام واجبات و عمل به آ‌ن می‌فرماید: «الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاةَ وَ مِمَّا رَزَقْناهُمْ یُنْفِقُونَ»؛ «آن‌ها (مؤمنان) که نماز را برپا می‌دارند؛ و از آن‌چه به آن‌ها روزی داده‌ایم، انفاق می‌کنند».
کسی که نماز بر پا می‌دارد و به سایر واجبات الهی جامه عمل می‌پوشاند، اهل انفاق است و همیشه درصدد است تا جامعه بشری را به سوی سعادت و سربلندی هدایت نماید.

← آیات سوره عصر


قرآن شریف در مورد عمل صالح می‌فرماید: «وَ الْعَصْرِ اِنَّ الْاِنْسانَ لَفِی خُسْرٍ اِلاَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ...» «به عصر سوگند! که همه انسان‌ها در زیان‌اند، مگر آن‌هایی که ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده‌اند...».
انجام واجبات و عمل به دستوراتی که در واجبات الهی آمده است، مصداق بارز اعمال صالح است که جان و شخصیت انسان را بیمه می‌کند و انسان را از خطرات و زیان‌های سهمگین نجات می‌دهد.

← آیه ۳۹ سوره حج


جهاد یکی از واجبات الهی است که هم عمل به آ‌ن تأکید شده و هم عمل به آن باعث سرکوبی تجاوزگران، تأمین آزادی و امنیت ملّی و هم چنین باعث احیای تعالیم الهی است.
قرآن شریف می‌فرماید: «اُذِنَ لِلَّذِینَ یُقاتَلُونَ بِاَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَ اِنَّ اللَّهَ عَلی نَصْرِهِمْ لَقَدِیرٌ....» «و به کسانی که جنگ بر آنان تحمیل گردیده، اجازه جهاد داده شده است؛ چراکه مورد ستم قرار گرفته‌اند؛ و خدا بر یاری آن‌ها تواناست همان‌ها که از خانه و شهر خود، به ناحق رانده شدند، جز این‌که می‌گفتند: پروردگار ما، خدای یکتاست! و اگر خداوند بعضی از مردم را به وسیله بعضی دیگر دفع نکند، دیرها و صومعه‌ها و معابد یهود و نصاری، و مساجدی که نام خدا در آ‌ن بسیار برده می‌شود، ویران می‌گردد».
بلی جهاد هم از جمله واجبات الهی است و هم عمل به آن باعث تأمین امنیت ملّی و احیای تعالیم دین است.

منابع

[ویرایش]

۱. تفسیر نمونه، مکارم شیرازی.
۲. تفسیر المیزان، علامه طباطبایی.
۳. تفسیر نور، قرائتی.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. انفال/سوره۸، آیه۵۳.    
۲. عصر/سوره۱۰۳، آیه۱-۳.    
۳. حج/سوره۲۲، آیه۳۹-۴۱.    


منبع

[ویرایش]

سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «عمل به واجبات الهی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۰۹/۱۵.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار