علت انکار خداذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:انکار خدا، کافر، معاند.
پرسش:آیا علت انکار خدا نارسائی در دلایل اثبات خدا است؟
پاسخ:این حقیقت که انبیای الاهی با همه حکمت و براهین قاطع خود، باز هم مورد انکار افراد کافر در زمان خود قرار گرفته‌اند، نشانگر عناد منکران است؛ چرا که نمی‌خواهند حق را تصدیق کنند، نه این که دلایل کافی ارائه نشده، یا دلایل منکران همگی رد نشده است.


ررسی دلایل منکران

[ویرایش]

اشکالاتی که تعداد زیادی از منکران یا اهل شک در مورد خدا ارائه داده اند، از هیچ مبنای درستی برخوردار نیست، ولی با این حال پایانی هم بر این اشکالات متصور نیست؛ چرا که ذهن کافر با قاطع‌ترین براهین هم حقیقت را تصدیق نخواهد کرد و مادامی که قلب به نور یقین و ایمان آراسته نشده باشد، ذهن دست از بازیگری بر نخواهد داشت و یقین قلبی هم صرفاً با مباحث فلسفی حاصل شدنی نیست؛ از این رو یک مسلمان مکلف نیست که در جست‌و‌جوی یقین همه دلایل منکران خدا را استقراء کرده و به پاسخ یک یک آنها بپردازد تا مطمئن شود که دیگر هیچ دلیلی بر انکار خدا نیست؛ چرا که در پایان هر استدلالی باز هم ممکن است فردی پیدا شود که مدّعی اشکال در این استدلال شود که در نهایت این منکران، همان سخنان مشابهی را که به انبیا گفته شده اظهار خواهند نمود.

دلایل انکار خدا در آیات قرآن

[ویرایش]

در زیر به چند نمونه که در قرآن ذکر شده است اشاره می‌کنیم:
۱. «و چون گفته شد که وعده خدا حق است و شکی در امر قیامت (الساعه) نیست گفتید ما نمی دانیم قیامت چیست و همه چیز در حد گمان است و ما یقین نکرده‌ایم».«وَ إِذا قیلَ إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ وَ السَّاعَةُ لا رَیْبَ فیها قُلْتُمْ ما نَدْری مَا السَّاعَةُ إِنْ نَظُنُّ إِلاَّ ظَنًّا وَ ما نَحْنُ بِمُسْتَیْقِنینَ».
۲. خطاب به حضرت شعیب گفتند: «ما اکثر سخنانی که می گویی را نمی‌فهمیم و خود تو را شخص ضعیفی در میان خودمان می‌بینیم و اگر قوم و قبیله تو نبود تو را سنگسار می‌کردیم و تو برای ما فرد قدرتمندی نیستی».«قالُوا یا شُعَیْبُ ما نَفْقَهُ کَثیراً مِمَّا تَقُولُ وَ إِنَّا لَنَراکَ فینا ضَعیفاً وَ لَوْ لا رَهْطُکَ لَرَجَمْناکَ وَ ما أَنْتَ عَلَیْنا بِعَزیزٍ».
۳. یا خطاب به حضرت نوح گفتند: «ای نوح تو با ما جدل کردی و مجادله ما به درازا کشید پس اگر راست میگویی آنچه وعده می‌دهی را بیاور!».«قالُوا یا نُوحُ قَدْ جادَلْتَنا فَأَکْثَرْتَ جِدالَنا فَأْتِنا بِما تَعِدُنا إِنْ کُنْتَ مِنَ الصَّادِقینَ»

نتیجه

[ویرایش]

بنابراین، می‌بینیم که انبیای الاهی با همه حکمت و براهین قاطع خود، مورد انکار افراد کافر قرار گرفته‌اند. و این صرفاً نشانگر عناد منکران است که نمی‌خواهند حق را تصدیق نمایند، نه این که دلایل کافی ارائه نشده، یا دلایل منکران همگی رد نشده است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. سوره جاثیة،آیه ۳۲.    
۲. سوره هود، آیه ۹۱.    
۳. سوره هود، آیه۳۲.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار