شبهه ستایش عمر توسط امام علیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: امام علی، عمر بن حطاب.

پرسش: امام علی (علیه‌السّلام) در خطبه ۲۲۸ نهج البلاغه از عمر بسیار ستایش کرده است. این خطبه چگونه با دیگر سخنان امام و دیگر امامان سازگار است؟


عبارت خطبه

[ویرایش]

عبارت خطبه چنین است:
«لِلَّهِ بَلَاءُ فُلَانٍ فَلَقَدْ قَوَّمَ الْاَوَدَ وَ دَاوَی الْعَمَدَ وَ اَقَامَ السُّنَّةَ وَ خَلَّفَ الْفِتْنَةَ ذَهَبَ نَقِی الثَّوْبِ قَلِیلَ الْعَیبِ اَصَابَ خَیرَهَا وَ سَبَقَ شَرَّهَا اَدَّی اِلَی اللَّهِ طَاعَتَهُ وَ اتَّقَاهُ بِحَقِّهِ رَحَلَ وَ تَرَکهُمْ فِی طُرُقٍ مُتَشَعِّبَةٍ لَا یهْتَدِی بِهَا الضَّالُّ وَ لَا یسْتَیقِنُ الْمُهْتَدِی.»
«خداوند فلانی را خیر دهد، چه این که کژی‌ها را راست کرد و درد را درمان نمود. سنّت را به پا داشت، و فتنه را پشت سر‌انداخت. با جامه پاک و کم‌عیب از دنیا گذشت. به خیر حکومت رسید و از بدی آن پیشی جست. بندگی حق را به‌جا آورد، و حقّ تقوای او را مراعات نمود. از میان رفت و مردم را در راه‌های گوناگون رها کرد، که گم‌راه در آن هدایت نیابد، و راه یافته پا بر جای بر یقین نماند.»

پاسخ در فصل‌نامه علوم حدیث

[ویرایش]

آقای مهدی مردانی طی مقاله‌ای با عنوان «اعتبار سنجی انگاره ستایش امام علی (علیه‌السّلام) از خلیفه دوم بر پایه خطبه ۲۲۸ نهج البلاغه» در فصل‌نامه علوم حدیث، ش ۵۹-۶۰ به تفصیل این خطبه را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده است که: مراد از «فلان» عمر است اما این جملات برای امام نیست بلکه امام، جملات ندبه‌گر خلیفه (دختر ابو‌حثمه) را نقل کرده است و از این نقل امام (علیه‌السّلام) تأیید و تصدیقی نسبت به خلیفه استفاده نمی‌شود.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. امام علی (علیه السلام)، نهج البلاغه، ص۲۳۶.    


منبع

[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «شبهه ستایش عمر توسط امام علی» تاریخ بازیابی۱۳۹۷/۵/۱۶.    


رده‌های این صفحه : مقالات حدیث‌نت
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار