شبهه در آیه تطهیرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: آیه، اهل بیت، پیامبر.

پرسش: قبل و بعد آیه «اِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنکُمُ الرِّجْسَ اَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیرًا» در مورد همسران پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) است. چطور می‌شود یکباره در میان آنها عبارتی بیاید که ربطی به همسران آن حضرت نداشته باشد و افراد دیگر (اهل بیت پیامبر) مراد باشد؟


نظایر دیگر برای این آیه

[ویرایش]

به این پرسش، پاسخ‌هایی داده شده، از جمله این‌که: این، تنها مورد نیست که در قرآن، آیاتی در کنار هم قرار دارند که مسائل مختلفی را بیان می‌کنند و قرآن، آکنده از این‌گونه موارد است. هم‌چنین در کلام فصحای عرب و اشعار آنان نیز نمونه‌های فراوانی از این دست دیده می‌شود.

نظر علامه طباطبایی

[ویرایش]

علّامه طباطبایی نیز در پاسخ به این پرسش فرموده: هفتاد روایت در شأن نزول آیه تطهیر نقل شده که در میان آنها حتّی یک روایت وجود ندارد که بگوید: آیه تطهیر دنبال آیات مربوط به همسران پیامبر خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) نازل شده است، و از مفسّران هم، حتّی یک نفر، این سخن را نگفته است. کسانی هم که گفته‌اند آیه مورد بحث، مخصوص همسران پیامبر خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) است (چنان‌که به عکرمه و عروه نسبت داده شده)، نگفته‌اند آیه تطهیر همراه با آیات مربوط به همسران پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) نازل شده است.

← نقش پیامبر در موضع آیات


بنا‌بر‌این، باید گفت: آیه تطهیر از جهت نزول، جزو آیات مربوط به همسران پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) و متّصل به آنها نیست، و قرار گرفتن آن در میان آن آیات، یا به دستور پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) بوده و یا بعد از رحلت ایشان به هنگام گردآوری قرآن، ضمن آن آیات قرار گرفته است.

← مؤیّد


مؤیّد این سخن، آن است که اگر این قسمت از آیه «وَ قَرْنَ فِی بُیُوتِکُنَّ» (که در حال حاضر، جزو آن است) حذف شود، آیه یاد شده با آیه بعدی کاملاً منسجم است و به نظر نمی‌رسد چیزی از آن حذف شده باشد...

پانویس

[ویرایش]
 
۱. ر. ک:طباطبایی، محمد حسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ج۱۶، ص۳۳۰.    


منبع

[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «شبهه در آیه تطهیر» تاریخ بازیابی۱۳۹۷/۵/۱۰.    


رده‌های این صفحه : مقالات حدیث‌نت
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار