روابط دختر و پسرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه: روابط، دختر و پسر، محرم
پرسش: نظر اسلام در خصوص روابط دختر و پسر چیست و چه ایرادی دارد انسان دوستی از جنس مخالف داشته باشد؟
پاسخ: صحبت کردن مرد با زن نامحرم اگر با قصد لذت و شهوت نباشد،‌ مانعی ندارد،‌ ولی روابط دختر و پسری که نامحرم هستند و نگاه کردن یا صحبت نمودن آن ها با قصد لذت جایز نیست. اگر اسلام روابط آزاد دختر و پسر را منع نموده، به خاطر آثاری است که این گونه روابط به دنبال دارد. روابط آزاد دختر و پسر، در نتیجه روابط آزاد جنسی، سکوی پرش روسپی گری و افزایش بیماری های عفونی و مقاربتی است. در این باره کافی است بدانید که:در هر ۱۳ ثانیه یک نفر در امریکا به ویروس مهلک بیماری ایدز مبتلا می شود. قربانیان این ویروس که عمدتاً از طریق بی بندو باری جنسی مبتلا می شوند، از این بیماری عفونی هلاک می گردند.


مقدمه

[ویرایش]

در پرسش دو مطلب مورد سؤال قرار گرفته است:‌ ۱ حکم شرعی روابط دختر و پسر . ۲ اگر روابط دختر و پسر ایراد شرعی دارد، دلیل و حکمت آن چیست؟

بیان حکم شرعی

[ویرایش]

صحبت کردن مرد با زن نامحرم اگر با قصد لذت و شهوت نباشد،‌ مانعی ندارد،‌ ولی روابط دختر و پسری که نامحرم هستند و نگاه کردن یا صحبت نمودن آن ها با قصد لذت جایز نیست. چنان که توقف نمودن و خلوت کردن آن ها در محیطی که محل رفت و آمد نیست، حرام می باشد، اگر چه بانگاه کردن یا صحبت التذاذی همراه نباشد.

روابط زن و مرد در احادیث

[ویرایش]

برای تنبیه و بیداری به چند حدیث اکتفا می‌کنیم:

← رابطه با نامحرم در کلام علی (ع)


امیرالمؤمنین(ع) فرمود:«الشهوات سموم قاتلات؛
[۱] غررالحکم، عبدالواحد تمیمی،ج ۱، ص ۳۰
شهوت‌ ها و خواهش‌های نفسانی زهرهای کشنده‌اند» و نیز فرمود:«طهروا انفسکم من دنس الشهوات تدرکوا رفیع الدرجات؛ نفس خود را از پلیدی شهوت رانی پاک سازید تا به درجه‌های بلند آخرت دست یابید».
[۲] غررالحکم، عبدالواحد تمیمی، ج ۲، ص ۴۷۲


← در کلام حضرت رسول(ص)


قال رسول اللَّه(ص):«جاهدوا انفسکم علی شهواتکم تحلّ قلوبکم الحکمة؛
[۳] مجموعه ورام، ابوالحسين ورام بن ابي فراس، ج ۲، ص ۱۲۲
با شهوت تان مبارزه کنید تا حکمت در دل‌های شما وارد گردد».

← نصیحت ابلیس به حضرت موسی(ع)


یکی از نصیحت‌های ابلیس به حضرت موسی(ع) این بود:«لا تخل بامرأة ولا تخل بک فانه لا یخلو رجل بامرأة و لا تخلو به الا کنت صاحبه دون اصحابی؛ هیچ وقت با زنی خلوت نکن و (نگذار) زنی با تو خلوت کند، زیرا هر گاه مردی با زنی خلوت می‌کند، من در کنار آن دو هستم (و آنان را وسوسه می‌کنم).

← فاسد شدن قلب


در روایات دیگر به این تعبیرها آمده که:خلوت کردن با زنان قلب را فاسد می‌کند. علاقه به زنان از فتنه‌ها و شمشیر شیطان است. زیاد صحبت کردن با زنان قلب را می‌میراند.

روابط آزاد دختر و پسر از دیدگاه روانشناسان

[ویرایش]

روابط آزاد دختر و پسر، به اقتضای غرایز خدادادی، تمایلات و روابط جنسی و آثار آن را به دنبال دارد. نظریات روانکاوی از جمله نظریة « هورنای » بر این حقیقت تأکید می کند:«در اجتماعاتی که روابط جنسی آزاد است، بسیاری از احتیاجات روانی،‌ شکل تمایلات جنسی پیدا می کند و به صورت عطش جنسی در می آید».

← روابط آزاد از دیدگاه غربی ها


نشریه آمریکایی «ایدرز دایجست» دربارة روابط پیش از ازدواج دختران و پسران می نویسد:«هرساله ۳۵۰ هزار دختر نوجوان امریکایی در سنین ۱۵ تا ۱۹ سال دورة دبیرستان به سبب ارتباط های نامشروع، آبستن شده و فرزندان غیر قانونی خود را به دنیا می آورند.... این دختران با رؤیاهایی چون ازدواج با دوستان پسرشان، اتمام تحصیلات، شروع یک زندگی ایده آل و دست یابی به یک شغل مناسب،‌ به این ارتباط غیر قانونی روی می آورند. اما بسیار زود پرده های سراب گونة این اوهام به کنار رفته و واقعیت زندگی روی خود را نشان می دهد و متأسفانه، این بیداری درست در زمانی به دست می آید که این دختران نوجوان دیگر شانسی برای برخورداری از یک زندگی سالم و ایده آل ندارند».
این روزنامه در ادامه علت بروز این نابهنجاری‌های جنسی را روابط آزاد دختر و پسر در مدارس دانسته، طی گفتگویی با تعدادی از این دختران، به نقل از یکی از آنان می‌نویسد:
«ای کاش زمان به عقب بر می گشت! ای کاش به عنوان عضوی از خانواده در میان والدینم جای داشتم. ای کاش هنگامی که زمینه های ایجاد یک ارتباط نامشروع برایم فراهم شده بود، کمی هم به زندگی آینده ام می اندیشیدم و این گونه به پایان خط نمی رسیدم».

آثار روابط آزاد دختر و پسر

[ویرایش]

اگر اسلام روابط آزاد دختر و پسر را منع نموده، به خاطر آثاری است که این گونه روابط به دنبال دارد.
در ذیل به برخی از آن آثار که در نتیجة روابط آزاد دختر و پسر در جوامع غربی پیدا شده اشاره می کنیم:

← افزایش روابط جنسی نامشروع


تحقیق نشان می دهد که آمار روابط نامشروع جنسی که ناشی از روابط آزاد دختر و پسر است،‌ در امریکا و در تمامی جامعة اروپا رو به افزایش است، به گونه ای که در سال ۱۹۹۳ در امریکا ۵۰% روابط دختر و پسر به روابط جنسی تبدیل شده است.

← آبستنی های ناخواسته


آمیزش جنسی نامشروع و افزایش آبستنی های غیر رسمی و زود هنگام یکی دیگر از آثار شوم روابط آزاد دختر و پسر است. آندره میشل در این باره می نویسد:«بیش از چهل درصد زنان امریکایی که پیش از بیست سالگی ازدواج می کنند. به علت روابط آزاد پسر و دختر،‌ قبل از ازدواج حامله هستند. در نروژ ۹۰% دخترانی که در سن کمتر از هیجده سال ازدواج می کنند، آبستن هستند و در سوئد و آلمان نیز همین مطلب صادق است».

← ازدیاد غیر قابل کنترل آمار سقط جنین


متناسب با افزایش نرخ آبستنی های ناخواسته، آمار سقط جنین در کشور های غربی که دختر و پسر پیش از ازدواج روابط آزاد دارند رو به تزاید است. از یک میلیون زن و دختر نوجوانی که هر ساله در امریکا به طور ناخواسته باردار می شوند، ۵۳% فرزندان خود را سقط می کنند. این درحالی است که به علت برخی محدودیت ها که بعضی ایالات در مورد سقط جنین وضع کرده اند،‌ اکثر سقط های جنین گزارش نمی شود.
به ادعای یک پزشک امریکایی که در یکی از زایشگاه های این کشور مشغول بوده و در مورد مشکلات محل کار خود مقاله ای نوشته است،‌ در حدود ۴۷% از زایمان های تحت نظر وی مربوط به موالید نامشروع بوده است. به ادعای وی اکثر موالید،‌ مربوط به زنان پایین تر از بیست سال مربوط به روابط آزاد دختر و پسر بوده است.

← افزایش خانواده های تک والدینی


افزایش شمار وصلت های غیر رسمی،‌ باعث کاهش در میزان ازدواج را ترسیم می کند که یکی از پیامد های آن افزایش تعداد خانواده های تک والدینی است؛ یعنی خانواده هایی که فرزندان در آن ها محکومند تنها با یکی از والدین خود زندگی کنند.
آندره میشل می گوید:«زندگی فرزندان نامشروع در بیش از ۹۰% موارد با مادران است. این گونه مادران که تقریباً از سوی جامعه به ویژه والدین و آشنایان خود طرد می شوند،‌ برای گذراندن زندگی با مشکلات شدید اقتصادی و فقر و فلاکت مواجهند.
روزنامة «ایدرز ایجست» ضمن ارائة گزارشی از وضع فلاکت بار معیشتی این گونه خانواده ها، گزارش زیر را نوشته است:
«مادر این بچه – که مادام بهانة پدر می کند – برای تأمین نیازهای مادی خود و فرزندانش ناچار است که در دو شیفت کامل کار کند که در نتیجه، فرزند وی در مقایسه با مادران دیگر،‌ زمان کمتری را با او سپری می کند. این فرزند غیرقانونی در حقیقت هم از نعمت پدر و هم از نعمت مادر محروم است.
این مادر نوجوان با تأسف و تأثر می گوید:من با این حاملگی نامشروع برای تمام عمر دخترم را از نعمت پدر محروم کردم و باید تسلی بخش اندوه فراوان این طفل باشم.

← روسپیگری


پدیدة شوم روسپی گری به ویژه در بین دختران جوانی که به طور ناخواسته صاحب فرزند نامشروع شده اند، در جوامع غربی شایع است، زیرا فرزندان ناخواسته، فرصت های اشتغال و تحصیل را از مادران گرفته، آنان ناچارند برای تأمین هزینه های زندگی و رهایی از فقر ، به هر کاری رو آورند.

← گسترش بیماری های مقاربتی


روابط آزاد دختر و پسر، در نتیجه روابط آزاد جنسی، سکوی پرش روسپی گری و افزایش بیماری های عفونی و مقاربتی است. در این باره کافی است بدانید که:در هر ۱۳ ثانیه یک نفر در امریکا به ویروس مهلک بیماری ایدز مبتلا می شود. قربانیان این ویروس که عمدتاً از طریق بی بندو باری جنسی مبتلا می شوند، از این بیماری عفونی هلاک می گردند.

نتیجه

[ویرایش]

آنچه ذکر شد، اشاره به برخی پیامدهای روابط آزاد دختر و پسر پیش از ازدواج است. عوارض دیگری چون جنون،‌ عقده های روانی، تزاید جنایت و آدم کشی از دیگر نتایج آن روابط است.
به این ترتیب روشن شد که چرا اسلام روابط آزاد دختر و پسر و نگاه و صحبت های التذاذی آنان را حرام و ممنوع ساخته است.

جهت مطالعه

[ویرایش]

آمار و نقل قول ها عمدتاً از کتاب مجموعه مقالات دفاع از حقوق زنان، ‌تدوین دفتر مطالعات و تحقیقات زنان از صفحة ۶۰ تا ۷۲ برداشت شده است. در این موضوع می توانید کتاب های زیر را مطالعه کنید:
۱ جامعه شناسی خانواده،‌ از دکتر شهلا اعزازی.
۲ سیمای زن در جهان امریکا، از مرکز امور مشارکت زنان ریاست جمهوری.
۳ درّ و صدف، از محمد شجاعی، انتشارات محیی، شهرری.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. غررالحکم، عبدالواحد تمیمی،ج ۱، ص ۳۰
۲. غررالحکم، عبدالواحد تمیمی، ج ۲، ص ۴۷۲
۳. مجموعه ورام، ابوالحسين ورام بن ابي فراس، ج ۲، ص ۱۲۲
۴. بحارالانوار، علامه مجلسی، ج۶۹، ص ۱۹۷    
۵. بحارالانوار، علامه مجلسی،ج۱، ص۲۰۳    
۶. بحارالانوار، علامه مجلسی، ج۲، ص۱۰۷    
۷. بحارالانوار، علامه مجلسی، ج۲، ص۱۲۸    


منبع

[ویرایش]
سایت:مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی    


رده‌های این صفحه : روابط دختر و پسر | فقه | محرم و نامحرم
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار