راه تقویت ایمانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:ایمان، تقویت ایمان.
پرسش :چگونه به خدا ایمان بیاورم ؟ و چگونه ایمانم را قوی کنم ؟


متن کامل پرسش

[ویرایش]

سالهاست که با خود کلنجار می روم. ۲ سال بعد از بلوغ نماز نمی خواندم. زیرا هر چه سعی می کردم نمی توانستم وجود اسلام را درک کنم. با وجود خدا مشکلی نداشتم اما درک اسلام برایم بسیار دشوار است. چندی است خداوند مرا پذیرفت و سعی می کنم مطابق با دستورات اسلام پیش بروم اما برایم خیلی سخت است زیرا ایمانم را ضعیف می دانم . سوالات زیاد مغزم را دیوانه کرده ! سوالاتی که اسلام می گوید از حد انسان خارج است اما من نمی توانم به آنها فکر نکنم. می گویند ابتدا به خدا ایمان بیاور بعد دیگر سوال نپرس اما مشکل من این است که نمی توانم ایمان بیاورم .خداوند را دوست دارم و دوست دارم که او را بشناسم و ببینم . ببخشید سوال من این است : چگونه به خدا ایمان بیاورم ؟ و چگونه ایمانم را قوی کنم ؟

پاسخ

[ویرایش]

اینکه علاقمند هستید ایمان تان محکم و عمیق باشد سرمایه بسیار خوبی است که باید از آن حداکثر استفاده را کرده و با شناخت و آگاهی ایمان خود را قوی سازید. برای شناخت واقعی خداوند راه زیادی در پیش ندارید زیرا خداوند می فرماید: " ما از رگ گردن به شما نزدیک تریم ."
[۱] سوره ق/۵۰، آیه۱۶     :" وَ نَحْنُ أَقْرَبُ إِلَیْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرید"


راه شناخت خدا

[ویرایش]

پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه وآله) می فرماید :"کسی که خود را بشناسد خدا را خواهد شناخت."
[۲] بحارالأنوار، ج ۲،ص۳۲     ، قَالَ النَّبِیُّ ص مَنْ عَرَفَ نَفْسَهُ فَقَدْ عَرَفَ رَبَّهُ ....
براین اساس کافی است انسان کمی با خود خلوت کرده و در باره وجود و ضعف ها و نیازهای خود تفکر کند که روزی در این جهان نبود و او را به اینجا آوردند و نیاز های او را بر آورده کردند و در هر لحظه نیاز های زیادی به آب و غذا و هوا و ...دارد که خود نمی تواند هیچ کدام آنها را فراهم نماید حتی نمی تواند یک مولکول هوا بسازد! این چه کسی است که نیازهای او را بر آورده می سازد؟ همچنین اگر اندکی در باره فانی بودن و جهان و موجودات آن اندیشه کند، پی خواهد برد جهان و هر آنچه در آن است همگی موجوداتی ضعیف، ناتوان، موقت و محکوم به مرگ و خروج از این جهان هستند و همه این موجودات نیازمند خالق و مدبری هستند که وجودش دائمی و همیشگی و غنی باشد تا نیازهای آنان را برآورده سازد.
آری اگر انسان اندکی به زیبایی هایی که در جهان اطراف اوست بیندیشد متوجه می شود که آنها به خودی خود پدید نیامده اند و نیاز به آفریدگار توانایی دارند، وجود خدا را با تمام وجود خود درک خواهد کرد.
راستی کیست که در مشکلات و سختی ها یار و مددکار ماست؟ کیست که در هنگام ناامیدی و یأس از تمام قدرت ها و نیرو ها در امید را به روی انسان بی پناه می گشاید و او را یاری می کند؟ مردی خدمت امام صادق رسید و عرض کرد مرا به سوی خدا راهنمایی کن. حضرت پرسید آیا سوار کشتی شده ای؟ مرد گفت: آری ! حضرت فرمود: آیا پیش آمده که کشتی شما در دریا بشکند و هیچ وسیله نجاتی که تو را نجات دهد در دسترس نداشته باشی؟ مرد گفت :آری . حضرت فرمود:آیا در آن هنگام قلب تو متوجه قدرتی که بتواند تورا نجات بدهد نشد؟ مرد گفت :آری! حضرت فرمود: این قدرتی که ناخود آگاه قلب تو متوجه او و توانایی او شد خداوندی است که در هنگامی که هیچ نجات دهنده ای برای خود نمی بینی قادر است تر انجات بخشد.!
آری اگر انسان تعلقات دنیایی را کنار بگذارد و از قدرت ها مادی و دنیایی قطع امید کند خیلی زود متوجه خدا و مهربانی و قدرت و عظمت او خواهد شد.
در ضمن ما متوجه نشدیم که کدامیک از احکام و دستورات اسلام برای شما سخت است لطفاً واضح تر بیان کنید تا پاسخ دهیم.
با مطالعه کتاب هایی که در این زمینه نوشته شده است می توانید هرچه بیشتر با خدا آشنا شده و ایمان خود را قویتر سازید.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. سوره ق/۵۰، آیه۱۶     :" وَ نَحْنُ أَقْرَبُ إِلَیْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرید"
۲. بحارالأنوار، ج ۲،ص۳۲     ، قَالَ النَّبِیُّ ص مَنْ عَرَفَ نَفْسَهُ فَقَدْ عَرَفَ رَبَّهُ ....
۳. بحارالأنوار، ج ۳،ص ۴۱.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | ایمان
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار