رابطه اعمال انسان و معنوی بودن خداذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:اعمال انسان، روزی حلال، معنویت خداوند.
پرسش :اگر خداوند معنوی است، به نظر می‌رسد انسان هم باید کار معنوی کند. پس چرا گفته می‌شود ۶۹ جزء از ۷۰ جزء عبادت ، مربوط به کسب روزی حلال است؟ مگر روزی حلال از جنس ماده نیست؟
پاسخ :


منظور ار عبادت

[ویرایش]

هدف آفرینش انسان ، عبادت کردن است، همان‌گونه که خداوند متعال می‌فرماید:«من جنّ و انس را نیافریدم جز برای این‌که عبادتم کنند (و از این راه تکامل یابند و به من نزدیک شوند)».
[۱] سوره ذاریات/۵۱، آیه۵۶.     «وَ مَا خَلَقْتُ الجِنَّ وَ الْانسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ»

اما عبادات الهی، تنها اعمال و کارهای تصوری و نظری نیستند، بلکه اموری هستند که علاوه بر معنوی بودن، دارای ابعاد مادی و افعال خارجی هستند؛ مانند نماز ، روزه ، جهاد ، امر به معروف ، نهی از منکر و....

رابطه ابعاد انسان و عبادت

[ویرایش]

از طرفی انسان دارای دو بُعد جسمی و روحی است که خداوند حکیم جسم را مَرکب و ابزار روح -جهت تعالی و تکامل و انجام عبادات- قرار داده است. اگر جسم نباشد روح به تنهایی قادر به جنگیدن و شمشیر زدن، یا انجام رکوع و سجود و...، نیست. جسم نیز چون مادی است، برای قوام و بقای خویش نیاز به غذا، آب، هوا و... دارد که همگی از امور مادی هستند و اگر به جسم، آب و غذا و هوا نرسد فرسوده شده و از بین می‌رود، آن‌گاه روح بدون ابزار و اسباب مادی قادر به انجام عبادات و کارهای معنوی نیست و هدف آفرینش انسان محقق نخواهد شد، پس رزق و روزی برای جسم امری ضروری و حیاتی است. بنابر این، بر انجام کسب و کار، جهت به دست آوردن روزی حلال فراوان تأکید شده است، تا جسم قوام و بقا داشته باشد و انسان بتواند پروردگار را عبادت نماید. در حقیقت، عبادت و کسب رزق و روزی لازم و ملزوم یکدیگرند؛ چون روح بدون جسم قادر به انجام عبادت نیست و جسم هم بدون غذا دارای قوام و ثبات نیست؛ از این رو خداوند سبحان بعد از بیان هدف آفرینش انسان، بحث رزق و روزی را مطرح نموده و می فرماید:«خداوند روزی ‌دهنده و صاحب قوّت و قدرت است».
[۲] سوره ذاریات/۵۱، آیه۵۸.     «إِنَّ اللَّهَ هُوَ الرَّزَّاقُ ذُو الْقُوَّةِ الْمَتِین»

گفتنی است، برخی از عبادات واجب یا مستحب؛ مانند صدقه ، خمس و زکات از امور مادی هستند؛ یعنی انسان باید مال داشته باشد تا بتواند صدقه، خمس و زکات بدهد و به مستمندان کمک نماید. پس نه تنها کسب روزی حلال منافات با معنویات ندارد و با عالم ماده و مادیات در تعارض نیست، بلکه این دو لازم و ملزوم یکدیگر هستند از این رو گفته شده:«الدّنیا مزرعة الاخرة»،
[۳] هاشمی خویی، میرزا حبیب الله، حسن زاده آملیٍ، حسن، کمره ای، محمد باقر، منهاج البراعة فی شرح نهج البلاغة، محقق، مصحح، میانجی، ابراهیم، ج ۱۹، ص ۸۶،‌ مکتبة الإسلامیة، تهران، چاپ چهارم، ۱۴۰۰ ق.
دنیا مزرعه و کشت گاه آخرت است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. سوره ذاریات/۵۱، آیه۵۶.     «وَ مَا خَلَقْتُ الجِنَّ وَ الْانسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ»
۲. سوره ذاریات/۵۱، آیه۵۸.     «إِنَّ اللَّهَ هُوَ الرَّزَّاقُ ذُو الْقُوَّةِ الْمَتِین»
۳. هاشمی خویی، میرزا حبیب الله، حسن زاده آملیٍ، حسن، کمره ای، محمد باقر، منهاج البراعة فی شرح نهج البلاغة، محقق، مصحح، میانجی، ابراهیم، ج ۱۹، ص ۸۶،‌ مکتبة الإسلامیة، تهران، چاپ چهارم، ۱۴۰۰ ق.


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | عبادت
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار