دیدار اهل برزخ با اهل دنیاذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: اهل برزخ، اموات، ارواح، اهل دنیا، مؤمن، کافر.

پرسش: آیا امواتی که از دنیا رفته‌اند، ما را می‌بینند؟
پاسخ: ارتباط ارواح با اهل دنیا بستگی به درجه ایمان و فضیلت‌های ارواح دارد. آنها که در دنیا نسبت به درگاه ربوبی مقرب‌تر و محبوب‌تر بودند، از اذن بیشتری برای دیدار از دنیا برخوردار خواهند بود؛ ولی آنها که در دنیا خود را اسیر هواهای نفس کردند و کم‌تر توانستند در مسیر قرب الهی قدم بردارند، ارتباط کمتری با دنیا خواهند داشت.
سنت دیدار اهل برزخ با اهل دنیا بی‌هدف نیست و مایه عذاب یا نعمت است. این دیدار مایه خشنودی و کمال مؤمن است و در مقابل، این دیدار باعث عذاب هر چه بیشتر کافر است.


ارتباط ارواح با دنیا

[ویرایش]

طبق آیات و روایات اسلامی روح انسان پس از مرگ در عالمی به نام «عالم برزخ» قرار می‌گیرد؛ ولی ارتباطش به کلی با دنیا قطع نمی‌شود؛ البته مقدار این ارتباط بستگی به درجه ایمان و فضیلت‌های ارواح دارد. آنها که در دنیا نسبت به درگاه ربوبی مقرب‌تر و محبوب‌تر بودند، از اذن بیشتری برای دیدار از دنیا برخوردار خواهند بود؛ ولی آنها که در دنیا خود را اسیر هواهای نفس کردند و کم‌تر توانستند در مسیر قرب الهی قدم بردارند، ارتباط کمتری با دنیا خواهند داشت.

← روایتی از امام کاظم


شخصی از امام کاظم (علیه‌السلام) سؤال می‌کند: یزور المومنُ اهله؟ آیا روح مؤمن می‌تواند خانواده‌اش را (پس از مرگ) زیارت کند؟
امام فرمود: نعم (بلی).
بعد سؤال می‌کند: فی کَمْ؟ چه مقدار می‌تواند زیارت کند؟
امام فرمود: علی قدر فضائلهم منهم من یزور فی کلّ یوم و منهم من یزور فی کلّ یومین و منهم من یزور فی کل ثلاثة ایّام؛ زیارت روح مؤمن از خانواده خود بستگی به میزان فضائل او دارد. بعضی از ارواح هر روز زیارت می‌کنند و بعضی در هر دو روز یک‌بار اذن ملاقات دارند و بعضی از آنها هر سه روز یک‌بار.

← روایتی دیگر


در سخن دیگری از امام کاظم (علیه‌السلام) سؤال می‌کنند: سالته عن المیّت یزور اهله؟ قال: نعم، فقلت: فی کم یزور؟ قال: فی الجمعة و فی الشهر و فی السنة علی قدر منزلته؛ یعنی ارواح نسبت به ‌اندازه منزلتشان پیش خدا، بعضی هفته‌ای یک‌بار، بعضی ماهی یک‌بار و بعضی سالی یک‌بار خانواده‌اش را زیارت می‌کند.

البته باید توجه داشت که سنت دیدار اهل برزخ با اهل دنیا بی‌هدف نیست و مایه عذاب یا نعمت است. این دیدار مایه خشنودی و کمال مؤمن است و در مقابل، این دیدار باعث عذاب هر چه بیشتر کافر است.

← روایتی از امام صادق


در روایتی است از امام صادق (علیه‌السلام) که فرمودند: انّ المؤمن لیزور اهله فیری ما یحبّ و یستر عنه ما یکره و ان الکافر لیزور اهله فیری ما یکره و یستر عنه ما یحبّ؛ یعنی روح مؤمن خانواده‌اش را زیارت می‌کند و در این دیدار فقط چیزهایی را می‌بیند که باعث مسرت اوست یا کافر در دیدارش با خانواده، فقط چیزهایی را می‌بیند که باعث ناراحتی او می‌شود.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. فروع کافی، ج۳، ص۲۳۰، باب «ان المیّت یزور اهلَه».
۲. حیات پس از مرگ، علامه طباطبایی، قم، دفتر انتشارات اسلامی.
۳. ابعاد تربیتی معاد، علی راجی، قم، انتشارات زائر.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۶، ص۲۵۷، بیروت، مؤسسةالوفاء.    
۲. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۶، ص۲۵۷، بیروت، مؤسسةالوفاء.    
۳. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۶، ص۲۵۶، بیروت، مؤسسةالوفاء.    


منبع

[ویرایش]
سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «دیدار اهل برزخ با اهل دنیا»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۵/۲۲.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار