بیکاری و ضعف ایمانذخیره مقاله با فرمت پی دی اف‌سوال: یک سال هست که بیکارم و این شرایط، تاثیر زیادی روی توکّل من به خدا گذاشته و دچار ضعف ایمان شده‌ام؟
کلید واژه:بیکاری، توکل، ایمان، کار، معجزه
پاسخ: مسأله بیکاری در جامعه متوجه بسیاری از افراد است و شما سعی کنید با تلاش و کوشش از راه منطقی به حل مسأله خودتان بپردازید البته باید نگرش خودتان را نسبت به نوع کار، اصلاح کنید.


راهکار انتخاب شغل[ویرایش]

برای انتخاب شغل، باید توجه داشته باشید که:
الف: کار در هر سطح و نوع و کیفیّتی که باشد برای شروع، خوب است و شما نباید سخت‌گیر و یا کمال گرا باشید.
ب: سعی کنید برای انتخاب شغل، وضعیت خودتان را نگاه کنید و به نگرش جامعه، کاری نداشته باشید.
ج: برای رفتن به سر کار، سعی کنید تمام تلاش خود را به کار بگیرید؛ از روش های معمول و مرسوم استفاده کنید و به هیچ وجه ناامید نشوید و همیشه باید به این تمثیل، ایمان داشته باشید که «عاقبت جوینده یابنده بود».
د: موضوع توکل بر خدا هیچ منافاتی با روش منطقی حل مسأله شما ندارد و شما نباید توکل را با معجزه و یا حل مشکل از راه غیر عادی و یا به عبارتی دیگر ماورایی اشتباه بگیرید.

کار کردن معصومین[ویرایش]

بسیاری از امامان و معصومین ما برای درآمد زندگی خود به سختی کار می‌کردند در حالی که اگر خدا بخواهد از راه غیر عادی به حوایج دنیوی ما انسان‌ها رسیدگی کند برای بندگان صالح خودش که پیوسته مشغول عبادتش بودند بهترین روزی‌ها را می‌رساند و دیگر لازم نبود حضرت امام صادق علیه‌السلام، سخت در زمین کشاورزی مشغول به کار شوند.

کسب روزی از راه عادی[ویرایش]

شما نباید منتظر معجزه و یا شبیه به آن باشید زیرا خداوند از راه عادی به حوایج بنده‌اش رسیدگی می کند و شاید فردی بیکار باشد که اعتقادی به خدا نداشته باشد ولی با روش منطقی، یک کار پردرآمدی هم اختیار کند و شما هم با توکل بر خدا ولی با عدم شناخت راه منطقی و عادی همچنان بیکار بمانید. پس از افکار منفی، کمال گرایانه و سوء ظن نسبت به رحمت خدا بپرهیزید.

منبع[ویرایش]

پایگاه شهر سوال    


رده‌های این صفحه : فضائل اخلاقی | توکل
جعبه‌ابزار