بالاترین جهادذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:برترین جهاد، جهاد، جهاد اکبر، جهاد اصغر، جهاد با نفس، جهاد با شمشیر.
پرسش :آیا جهادی بالاتر از جهاد با شمشیر وجود دارد؟ نام ببرید
پاسخ :


اقسام جهاد[ویرایش]

در روایات، جهاد به اعتباری بر دو قسم تقسیم شده است؛ جهاد اکبر و جهاد اصغر .

← جهاد اصغر
مراد از جهاد اصغر جنگ با شمشیر و اسلحه است که در مقابل دشمنان صورت می‌گیرد. و خداوند متعال در این باره می‌فرماید:«إِنَّ اللَّهَ اشْتَری‌ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنْفُسَهُمْ وَ أَمْوالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ یُقاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ فَیَقْتُلُونَ وَ یُقْتَلُونَ وَعْداً عَلَیْهِ حَقًّا فِی التَّوْراةِ وَ الْإِنْجِیلِ وَ الْقُرْآنِ وَ مَنْ أَوْفی‌ بِعَهْدِهِ مِنَ اللَّهِ فَاسْتَبْشِرُوا بِبَیْعِکُمُ الَّذِی بایَعْتُمْ بِهِ وَ ذلِکَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ»‌؛ [۱] خداوند از مؤمنان جان‌ها و اموالشان را خریداری کرده، که (در برابرش) بهشت برای آنان باشد، (به این‌گونه که) در راه خدا پیکار می‌کنند، می‌کشند و کشته می‌شوند، این وعده حقّی است بر او که در تورات و انجیل و قرآن ذکر فرموده؛ و چه کسی از خدا به عهدش وفادارتر است؟! اکنون بشارت باد بر شما، به داد و ستدی که با خدا کرده‌اید؛ و این است آن پیروزی بزرگ!.

← جهاد اکبر
اما مراد از جهاد اکبر، بنا بر فرمایش رسول اکرم (صلی الله علیه وآله)، جهاد و نبرد با نفس است؛ زیرا نفس، انسان را به کارهای زشت، همواره فرا می‌خواند، و به زشتی و شهوت‌ها تمایل دارد، و از انجام کارهای خیر کوتاهی می‌کند، آرزوهایش بلند، و عظمت قیامت را از یاد می‌برد، ریاست را دوست دارد، و راحتی را می‌طلبد، چنان‌که خداوند فرموده است:«إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ إِلَّا ما رَحِمَ رَبِّی‌»؛ [۲] همانا نفس همیشه به زشتی دعوت می‌کند، مگر آن‌که خدا مهر ورزد و به او کمک کند. [۳]
پیامبر خدا(صلی الله علیه وآله) گروهی از مسلمانان را به جنگی فرستاد، وقتی بازگشتند به آنان فرمود:«آفرین بر گروهی که جهاد کوچک‌تر را انجام داده‌اند، و جهاد بزرگ‌ترشان باقی مانده، شخصی پرسید:ای رسول خدا جهاد بزرگ‌تر چیست؟ فرمود:جهاد با هوای نفس ». [۴]
در روایت دیگری آن‌حضرت فرمودند:«بهترین جهاد از کسی است که با نفس خود که میان دو پهلو دارد بجنگد». [۵]

پانویس[ویرایش]
 
۱. سوره توبه/۹، آیه۱۱۱.    
۲. سوره یوسف/۱۲، آیه۵۳.    
۳. دیلمی، حسن بن محمد، ارشاد القلوب إلی الصواب، ج ۱، ص ۹۸، الشریف الرضی، قم، چاپ اول، ۱۴۱۲ق.
۴. کوفی، محمد بن محمد اشعث، الجعفریات (الأشعثیات)، ص ۷۸، مکتبة نینوی الحدیثة، تهران، چاپ اول، بی تا. «مَرْحَباً بِقَوْمٍ قَضَوُا الْجِهَادَ الْأَصْغَرَ وَ بَقِیَ عَلَیْهِمُ الْجِهَادُ الْأَکْبَرُ فَقِیلَ یَا رَسُولَ اللَّهِ وَ مَا الْجِهَادُ الْأَکْبَرُ قَالَ جِهَادُ النَّفْسِ».
۵. کوفی، محمد بن محمد اشعث، الجعفریات (الأشعثیات)، ص ۷۸، مکتبة نینوی الحدیثة، تهران، چاپ اول، بی تا. «أَفْضَلُ الْجِهَادِ مَنْ جَاهَدَ نَفْسَهُ الَّتِی بَیْنَ جَنْبَیْهِ».


منبع[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست    


رده‌های این صفحه : فقه | جهاد
جعبه‌ابزار