از بین بردن اضطرابذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: اضطراب ، ازدواج .
پرسش: برای رسیدن به تعادل روحی و از بین بردن اضطراب و تشویش درونی، از کجا باید شروع کرد آیا با ازدواج می‌توان به اعتدال روحی رسید؟
پاسخ: برای درمان اضطراب اولین گام مراجعه به متخصص است تا علل اضطراب را شناسایی و راهکارهای لازم را ارائه دهد.


مشخص کردن عوامل اضطراب[ویرایش]

پاسخ به این سؤال، دشوار است، زیرا عوامل گوناگونی می‌تواند موجب اضطراب و نگرانی افراد شود و هر کس با توجه به شخصیت خود و شرایط زمانی و مکانی و شغلی و نیز میزان آسیب‌پذیری و قوت و ضعف سیستم ایمنی، دچار اضطراب و نگرانی می‌شود؛ در حالی که ممکن است همین شرایط، برای فرد دیگری اضطراب‌زا نباشد. بنابراین نمی‌توان عوامل اضطراب را دقیقاً مشخص کرد.

تعریف اضطراب[ویرایش]

در تعریف «اضطراب» آمده است:« اضطراب ترسی است مبهم که عامل آن مشخص نیست».

عوامل و علل ایجاد اضطراب[ویرایش]

به طور کلی می‌توان گفت: حوادث ناگوار دوران کودکی، حوادث غیرمنتظره در زمان حاضر، بیماری‌های سخت، عدم مهارت‌های کافی برای بر عهده گرفتن مسئولیت و نبود مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی را می‌توان از جمله عوامل روان‌شناختی اضطراب برشمرد.
علاوه بر این، ضعف اعتقادات و باورهای دینی یا ضعف ایمان ، گناهان و انجام ندادن تکالیف شرعی و دوری از امور معنوی، می‌تواند زمینه بروز اضطراب را در فرد به وجود آورد.

درمان اضطراب[ویرایش]

برای درمان اضطراب ابتدا باید ریشه‌های آن را از طریق جلسات روان درمانی، جستجو کرد و سپس به درمان آن پرداخت که بیان آن در این نوشتار نمی‌گنجد.

راه‌کارهای دینی برای مقابله با اضطراب[ویرایش]

اما از نظر دینی راه مقابله با اضطراب‌ها و نگرانی‌ها عبارت است از:
تقویت ایمان ، دوری از گناه، شناخت تکلیف و انجام وظایف دینی، ذکر و یاد خدا ، اُنس با قرآن ، «ثُمَّ تَلِینُ جُلُودُهُمْ وَ قُلُوبُهُمْ إِلی‌ ذِکْرِ اللَّهِ...» [۱]
خواندن ادعیه، با توجه به معانی آن‌ها، معاشرت با افراد مؤمن و متقی، شرکت در مجالس مذهبی.
آن‌چه گفته شد بیشتر جنبه کلی دارد و درمان اضطراب یا هر بیماری روانی دیگر، نیاز به جلسات مشاوره حضوری دارد تا ابتدا مشکل و علل آن شناسایی و سپس راه‌های مقابله با آن ارائه شود.

نقش ازدواج در از بین بردن اضطراب[ویرایش]

درباره اینکه آیا ازدواج می‌تواند نگرانی و اضطراب را از بین ببرد یا کاهش دهد؟ باید گفت که این امر بستگی به این دارد که علت اضطراب و نگرانی چیست؟ اگر علت آن تنهایی، نیازهای عاطفی و نیازهای جنسی باشد، به طور قطع ازدواج - در صورتی که با معیارهای صحیح و با فرد مناسب انجام گیرد - موجب کاهش اضطراب و حتی از بین رفتن نگرانی‌ها می‌شود، اما اگر ریشه و علل اضطراب، عواملی غیر از نیازهای مربوط به ازدواج باشد، معلوم نیست از طریق ازدواج بتوان آن مشکلات را حل و نگرانی‌ها را برطرف کرد. بنابراین لازم است با مراجعه به مشاور مسائل و مشکلات خود را مطرح کنید تا راه‌کارهای مناسب برای مقابله با اضطراب و نگرانی ارائه شود.

پانویس[ویرایش]
 
۱. زمر/سوره۳۹، آیه۲۳.    


منبع[ویرایش]
سایت پرسمان دانشجویی.    


رده‌های این صفحه : روانشناسی | مشاوره | اضطراب
جعبه‌ابزار