ارتباط آیه تطهیر با همسران پیامبرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: آیه تطهیر، پیامبر، همسران پیامبر.

پرسش: قبل و بعد آیه تطهیر «اِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنکُمُ الرِّجْسَ اَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیرًا» [۱] در مورد همسران پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) است. چطور می‌شود یک‌باره در میان آنها عبارتی بیاید که ربطی به همسران آن حضرت نداشته باشد و افراد دیگر (اهل بیت پیامبر) مراد باشد؟


نمونه‌های مشابه[ویرایش]

به این پرسش، پاسخ‌هایی داده شده، از جمله این‌که: این، تنها مورد نیست که در قرآن، آیاتی در کنار هم قرار دارند که مسائل مختلفی را بیان می‌کنند و قرآن، آکنده از این‌گونه موارد است. هم‌چنین در کلام فصحای عرب و اشعار آنان نیز نمونه‌های فراوانی از این دست دیده می‌شود.

پاسخ علامه طباطبایی[ویرایش]

علّامه طباطبایی نیز در پاسخ به این پرسش فرموده: هفتاد روایت در شأن نزول آیه تطهیر نقل شده که در میان آنها حتّی یک روایت وجود ندارد که بگوید: آیه تطهیر دنبال آیات مربوط به همسران پیامبر خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) نازل شده است، و از مفسّران هم، حتّی یک نفر، این سخن را نگفته است. کسانی هم که گفته‌اند آیه مورد بحث، مخصوص همسران پیامبر خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) است ـ چنان‌که به عکرمه و عروه نسبت داده شده ـ، نگفته‌اند آیه تطهیر همراه با آیات مربوط به همسران پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) نازل شده است.

نتیجه[ویرایش]

بنا‌بر‌این، باید گفت: آیه تطهیر از جهت نزول، جزو آیات مربوط به همسران پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) و متّصل به آنها نیست، و قرار گرفتن آن در میان آن آیات، یا به دستور پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) بوده و یا بعد از رحلت ایشان به هنگام گردآوری قرآن، ضمن آن آیات قرار گرفته است.
مؤیّد این سخن، آن است که اگر این قسمت از آیه «وَ قَرْنَ فِی بُیُوتِکُنَّ» (که در حال حاضر، جزو آن است) حذف شود، آیه یاد شده با آیه بعدی کاملاً منسجم است و به نظر نمی‌رسد چیزی از آن حذف شده باشد... [۲]

پانویس[ویرایش]
 
۱. احزاب/سوره۳۳، آیه۳۳.    
۲. طباطبایی، محمد حسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ج۱۶، ص۳۳۰.


منبع[ویرایش]

سایت‌ حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «ارتباط آیه تطهیر با همسران پیامبر» تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۲/۲۰.    جعبه‌ابزار