ارتباط آیه امن یجیب و خلافت امام مهدیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: آیه، حکومت امام مهدی.

پرسش: چگونه احادیث، آیه امّن یجیب را به حکومت امام مهدی (علیه‌السّلام) ربط می‌دهند؟


متن آیه[ویرایش]

خداوند متعال در سوره نمل، آیه ۶۲ می‌فرماید:
«امَّن یُجِیبُ الْمُضْطَرَّ اِذَا دَعَاهُ وَ یکشِفُ السُّوءَ وَ یجْعَلُکمْ خُلَفَاءَ الْارْضِ ا الهٌ مَعَ اللّهِ قَلِیلاً ما تَذَکَّرُونَ؛ [۱] [آیا معبودهای شما بهترند] یا آن کس که درمانده را، چون او را بخوانَد، اجابت می‌کند و گرفتاری را برطرف می‌گردانَد و شما را جانشینان روی زمین قرار می‌دهد؟ آیا با خداوند، معبودی هست؟ چه کم پند می‌گیرید.»

روایات تفسیری آیه[ویرایش]

این آیه نورانی، اشاره می‌کند خداوند، چون مُضطرّی او را بخوانَد، به ندای کمک خواهی او پاسخ می‌دهد و گرفتاری و سختی‌اش را برطرف می‌سازد. در ادامه نیز اشاره می‌کند: این خداوند است که به انسان‌ها جانشینی می‌بخشد. با عنایت به این دو مفهوم کلّی در روایات شیعه، این آیه بر وجود نازنین امام عصر (علیه‌السّلام) تطبیق شده است.

← روایت امام باقر
امام باقر (علیه‌السّلام) در تفسیر این آیه و بیان مصداقِ آن مضطری که دعایش به اجابت می‌رسد، فرمود:
«نَزَلتْ فِی القائِمِ؛ [۲] [این آیه] در مورد قائم، نازل شده است.»
در روایتی دیگر از ایشان، آمده است که فرمود:
«وَ اللّهِ! کَاَنّی انْظُرُ الَی القائِمِ، وَ قدْ اسْنَدَ ظَهْرَه الی حَجَرٍ ثُمَّ یَنشُدُ اللّهَ...هُوَ وَ اللّهِ المُضطَرُّ فی کِتابِ اللّهِ فی قَولِهِ: (اَمَّن یجِیبُ الْمُضْطَرَّ اِذَا دَعَاهُ وَ یَکشِفُ السُّوءَ وَ یَجْعَلُکُمْ خُلَفَاءَ الْاَرْضِ)؛ [۳] [۴] به خدا سوگند! گویا من مهدی را می‌بینم که پشت به حجر الاسود زده و خدا را به حقّ خود می‌خوانَد...به خدا سوگند، مُضطر در کتاب خدا در آیه (اَمَّن یجِیبُ الْمُضْطَرَّ...) اوست!»

← روایت امام باقر
در حدیث دیگری از امام صادق (علیه‌السّلام) چنین آمده است:
«نَزَلَتْ فی القائِمِ مِن آلِ مُحَمَّدٍ، هُوَ ـ وَ اللّهِ ـ المُضطَرُّ! اذا صَلَیٰ فِی المَقامِ رَکعَتَینِ وَ دَعا الَی اللّهِ (عزّوجلّ) فَاَجابَهُ، وَ یَکشِفُ السّوءَ وَ یَجعَلُهُ خَلیفَةً فِی الارضِ؛ [۵] این آیه در مورد قائم از آل محمّد (علیه‌السّلام) نازل شده است. به خدا سوگند، مضطر اوست. هنگامی که در «مقام»، دو رکعت نماز بگزارد و دست دعا به سوی خدا بردارد، خدا، دعایش را اجابت می‌کند و بدی را بر می‌دارد و او را جانشین خویش در زمین می‌گردانَد.»

پانویس[ویرایش]
 
۱. نمل/سوره۲۷، آیه۶۲.    
۲. بحرانی،‌هاشم بن سلیمان، البرهان فی تفسیر القران، ج۴، ص۲۲۵.    
۳. ابومعاش، سعید، الإمام المهدی فی القرآن و السنة، ج۹، ص۵۸۱.    
۴. حر عاملی، محمد بن حسن، اثبات الهداة، ج۵، ص۱۷۴.    
۵. قمی، علی بن ابراهیم، تفسیر القمّی، ج۲، ص۱۲۹.    


منبع[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «ارتباط آیه امن یجیب و خلافت امام مهدی» تاریخ بازیابی۱۳۹۸/۱۱/۲۴.    


جعبه‌ابزار