آگاهی از قصص قرآنذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: نزول قرآن، پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله)، داستان‌های قرآن.

پرسش: پیامبر اکرم (صلي‌الله‌عليه‌وآله) از کدام‌یک داستان‌های قرآنی قبل از نزول اطلاع داشتند؟

پاسخ: براساس آیات قرآن، برمی‌آید که پیامبر اکرم (صلي‌الله‌عليه‌وآله) قبل از نزول قرآن کریم به داستان‌ها و محتوای قرآن کریم آگاهی نداشته است.


ناآگاهی از داستان‌های قرآن

[ویرایش]

پیامبر اکرم (صلي‌الله‌عليه‌وآله) قبل از نزول قرآن کریم، به هیچ‌کدام از داستان‌های قرآن اطلاع و آگاهی نداشت؛ و بر این حقیقت [[|آیات قرآن کریم]] تصریح کرده‌اند.

← آیه ۵۲ سوره شوری


خداوند متعال خطاب به پیامبر اکرم (صلي‌الله‌عليه‌وآله) می‌فرماید:

«وَ کَذلِکَ اَوْحَیْنا اِلَیْکَ رُوحاً مِنْ اَمْرِنا ما کُنْتَ تَدْرِی مَا الْکِتابُ وَ لاَ الْاِیمانُ وَ لکِنْ جَعَلْناهُ نُوراً نَهْدِی بِهِ مَنْ نَشاءُ مِنْ عِبادِنا وَ اِنَّکَ لَتَهْدِی اِلی صِراطٍ مُسْتَقِیمٍ»؛ همان‌گونه که بر پیامبران پیشین وحی فرستادیم، بر تو نیز روحی را به فرمان خود وحی کردیم، تو پیش از این نمی‌دانستی کتاب و ایمان چیست (و از محتوای قرآن آگاه نبودی)؛ ولی ما آن را نوری قرار دادیم که به وسیله آن هر کسی از بندگان خویش را بخواهیم، هدایت می‌کنیم و تو به طور مسلم به سوی راه مستقیم هدایت می‌کنی.
منظور از آیه یادشده این است که پیامبر اکرم (صلي‌الله‌عليه‌وآله) قبل از نزول قرآن و تشریع شریعت اسلام، از جزئیات و محتوای داستان‌های قرآن، خبر نداشت؛ ولی ایمان به محتوای کتاب آسمانی و آن‌چه در آن آمده مانند: توحید و پرستش خداوند یگانه و... داشت.

← آیه ۴۸ سوره عنکبوت


قرآن کریم در جایی دیگر می‌فرماید:

«وَمَا کُنْتَ تَتْلُو مِنْ قَبْلِهِ مِنْ کِتَابٍ وَلا تَخُطُّهُ بِیَمِینِکَ اِذًا لارْتَابَ الْمُبْطِلُونَ»؛ تو هرگز قبل از این کتابی نمی‌خواندی و با دست خود چیزی نمی‌نوشتی، مبادا کسانی که درصدد ابطال سخنان تو هستند، شک و تردید کنند.
از آیه مذکور نیز برمی‌آید که پیامبر اکرم (صلي‌الله‌عليه‌وآله) قبل از نزول قرآن کریم به داستان‌ها و محتوای قرآن کریم آگاهی نداشته است.
اما از این نکته غافل نباشیم که در عرف مردم برخی داستان‌های انبیا به صورت کلی یا تحریف‌ شده وجود داشت و پیامبر نیز به صورت کلی به آن‌ها آشنایی داشت.

منابع

[ویرایش]

۱. محمد‌هادی معرفت، التمهید، قم، انتشارات اسلامی، الطبعة الثانیة، ج۱ تا ۵.
۲. علامه مجلسی، حیاة القلوب، قم، انتشارات سرور، ج۳.
۳. جعفر سبحانی، منشور جاوید، قم، انتشارات مؤسسه امام صادق (علیه‌السلام).

پانویس

[ویرایش]
 
۱. شوری/سوره۴۲، آیه۵۲.    
۲. طباطبایی، محمدحسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ج۱۸، ص۷۵-۸۳، تهران، دارالکتب الاسلامیه، چاپ سوم، ۱۳۹۷ ق.    
۳. عنکبوت/سوره۲۹، آیه۴۸.    
۴. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۶، ص۳۰۳ ۳۱۲، تهران، دارالکتب الاسلامیه، چاپ چهارم، ۱۳۶۷.    


منبع

[ویرایش]

سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «آگاهی از قصص قرآن»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۰۸/۰۵.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار