ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

شنیدن صدای وحی توسط امام علی[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: ائمه (علیه‌السّلام)، جبرئیل (علیه‌السّلام)، وحی.

پرسش: آیا امام علی (علیه‌السّلام) هم مانند پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) صدای وحی را می‌شنید؟

پاسخ: وحی مراتب و انواعی دارد که وحی خاص با رحلت پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) ‌ پایان یافت؛ اما وحی عام؛ یعنی الهام و علم غیب، و نیز تبیین و تفسیر کلام وحی، برای ائمه اطهار (علیه‌السّلام) همچنان امکان‌پذیر بود و این موضوع با آموزه‌های دینی، آیات و روایات قابل اثبات است.

 


ویژگی‌های یک سخنرانی خوب[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: منبر، سخنرانی.

پرسش: ویژگی‌های یک سخنرانی و منبر خوب از نگاه آیات و احادیث چیست؟ سخنران باید چه نکاتی را رعایت کند؟ چه مطالبی را باید بگوید و چه چیزی را نباید بگوید؟

پاسخ: اصل کلی آن است که در منابر و سخنرانی‌ها اصول و معارف دینی با زبان شیوا برای مخاطبان بیان شود که انسان را به خدا نزدیک کند؛ اما این سخنان در زمان‌ها، مکان‌ها و برای مخاطبان مختلف، می‌تواند متفاوت باشد؛ از‌این‌رو نمی‌توان نسخه‌ای کلی در این زمینه تجویز کرد.

 


کمک ملائکه در تولد حضرت فاطمه[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: مریم (علیها‌السلام)، فاطمه (سلام‌الله‌علیها)، ملائکه، آسیه دختر مزاحم، فرشته، ساره، حورالعین، کلثوم، قریش، حضرت خدیجه.

پرسش: آیا علاوه بر چهار زن بهشتی، فرشتگان و حوریان بهشتی نیز هنگام تولد حضرت فاطمه (سلام‌الله‌علیها) در کنار حضرت خدیجه (سلام‌الله‌علیها) حضور داشتند؟

پاسخ:

 


بررسی روایت ارحم امتی ابوبکر[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: حدیث، ستایش، خلفا، ابوبکر، مهربان‌، عمر، محکم‌، عثمان، احیا.

پرسش: آیا پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) ابوبکر را مهربان‌ترین فرد امت، عمر را سخت‌گیرترین فرد امت در امر خدا، عثمان را... معرفی کرده است؟

پاسخ: سند و محتوای این روایت از دیدگاه شیعه قابل پذیرش نیست؛ از‌این‌رو در منابع شیعی سخنی از آن به میان نیامده است؛ اما برخی اهل‌سنت این حدیث را مستفیض و صحیح به‌شمار می‌آورند.

 


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار