ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

جمع‌آوری قرآن کریم در زمان ابوبکر[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، امام علی (علیه‌السّلام)، ابوبکر بن ابی‌قحافه، جمع‌آوری قرآن، زید بن ثابت، ابی بن کعب.

پرسش: چه افرادی در کمیسیون جمع‌آوری قرآن کریم در زمان خلیفه اول (ابوبکر) شرکت داشتند؟

پاسخ اجمالی: طبق گزارش‌ها نخستین اقدام رسمی در مورد جمع‌آوری قرآن کریم توسط ابوبکر انجام شد و اصلی‌ترین شخصی را که ابوبکر برای این کار مامور کرد، زید بن ثابت بود؛ همچنین ابن ابی‌داود روایت کرده که ابیّ بن کعب نیز در جمع‌آوری قرآن در خلافت ابوبکر

 


تفسیر باطنی آیه 11 سوره انفال[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: ولایت، امام علی (علیه‌السّلام)، آب، آسمان، پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، انفال.

پرسش: در آیاتی به بارش آب‌های پاک‌کننده از آسمان اشاره شده است. روایتی در تفسیر عیاشی ذیل یکی از این آیات وجود دارد که آسمان را به حضرت پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) و آب را به امام علی (علیه‌السّلام) تفسیر می‌کند. آیا این تفسیر را می‌توان پذیرفت؟

پاسخ اجمالی: آشنایی با تفسیر باطنی قرآن و تبیین لایه‌های عمیق حقایق آن، تنها از طریق امامان معصوم (علیه‌السّلام)

 


سرمای شدید در جهنم[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: بهشت، عذاب الهی، جهنم، گرما، زمهریر، سرمای شدید، سوره انسان.

پرسش: آیا در جهنم سرما هم وجود دارد؟ آیا سرمای شدید می‌تواند در جهنم وسیله عذاب باشد؟!

پاسخ اجمالی: با بررسی آیه ۱۳ سوره انسان و برخی روایات می‌توان نتیجه گرفت که زمهریر سرمایی شدید است و مانند گرما و آتش وسیله عذاب برای گناه‌کاران است؛ یعنی همان‌گونه که گرمای زیاد باعث عذاب است، سرمای زیاد نیز این‌گونه است.

 


ماه‌های حج[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: حج، ذی‌الحجه، ذی‌القعده، شوال، ماه‌، اشهر معلومات، سوره بقره.

پرسش: قرآن در آیه «الحج اشهر معلومات» تصریح کرده که چند ماه مشخص به حج اختصاص دارد. پس چرا حج را فقط در ماه ذی‌الحجه انجام می‌دهند؟

پاسخ اجمالی: ماه‌های شناخته شده در بین اعراب برای حج، شوال، ذی‌القعده و ذی‌الحجه است و چون بخشی از مناسک حج (اعمال عمره تمتع) را در غیر این سه ماه انجام نمی‌شود، و بخشی را فقط در روزهای نهم تا دوازدهم ذی‌الحجه باید انجام داد.

 


فرق امید واهی با امید واقعی[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: آرزو، امید، امید واقعی، سوره نساء، سوره اسراء.

پرسش: آیا در روایات امید واهی داریم؟ و آیا شیطان از راه امید واهی انسان را فریب می‌دهد؟ فرق امید واهی با امید واقعی چیست؟

پاسخ اجمالی: اصل امید و آرزو نقش بسیار مهمی در زندگی و پیشرفت انسان در جنبه‌های مادی و معنوی دارد. اما امید واهی، همان وعده‌های دروغی است که شیطان با وسوسه در دل انسان ایجاد می‌کند. طبق روایات یکی از مصادیق وعده‌های واهی و پوچ شیطان، آرزوهای دراز دنیایی است که باعث فراموشی آخرت

 


اشاره آیه 9 سوره توبه به انفاق بادیه نشینان[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: انفاق، ضرر، وحی، خسارت، نفاق، ایمان، بادیه نشین.

پرسش: آیه ۹۸ سوره توبه می‌فرماید: «گروهی از بادیه‌نشینان آنچه را انفاق می‌کنند خسارت مالی و باج‌دهی به حساب می‌آورند، و در دل آلوده خود پیشامدهای بدی را برای شما انتظار دارند.»، سؤال این است که پس این گروه از بادیه‌نشینان با این طرز فکرشان، که انفاق خسارت و باج‌دهی است؛ چرا اقدام به انفاق می‌کردند، در صورتی‌که حتی خیرخواه رسول الله (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) و یارانش نبودند؟!

پاسخ اجمالی:

 


توحید در آیات 27 و 28 سوره فاطر[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: توحید، حیوانات، خشیت، علماء، رنگ‌ها، سوره فاطر.

پرسش: تفسیر آیات ۲۷ و ۲۸ سوره فاطر چیست؟

پاسخ اجمالی: محور اصلی آیات ۲۷ و ۲۸ سوره فاطر در ارتباط با مسئله مهم توحید است. همچنین به صفت مهم‌ اندیشمندان واقعی؛ یعنی خشیت الهی می‌پردازد.

 


مستند عرضه اعمال بر پیامبر و امامان[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: ائمه، خدا، قرآن، جنگ بدر، شاهدان اعمال، پیامبر خدا، ستار العیوب.

پرسش: امام صادق (علیه‌السّلام) می‌فرماید: کارهای بندگان، چه خوبان و چه بدان، هر بامداد بر رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) عرضه می‌شود، پس از آنها بر حذر باشید، و این همان فرموده خدای عزّ‌و‌جلّ است: «وَ قُلِ اعْمَلُواْ فَسَیَرَی اللهُ عَمَلَکُمْ وَ رَسُولُهُ». آیه ذکر شده در روایت، آیه ۱۰۵ سوره توبه می‌باشد و شان نزول آن مربوط به منافقانی است که از جنگ تبوک سر باز زدند پس نزد پیامبر آمده و توبه کردند.

 


معنای تسخیر خورشید و ماه برای انسان[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: زمین، آسمان، ماه، خورشید، تسخیر، قرآن.

پرسش: معنای تسخیر چیست و آیا صحیح است که بگوییم آسمان‌ها و زمین در تسخیر انسان است؟

پاسخ اجمالی: یکی از معانی «تسخیر» در فرهنگ قرآن به معنای مهیا ساختن و در خدمت منافع و مصالح انسان قرار دادن اشیا است؛ مانند تسخیر خورشید و ماه، برای انسان به این معنا که نفع و کار‌کرد این مخلوقات در راستای منافع انسان باشد.

 


گوینده کلام در آیه 52 سوره یوسف[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: حضرت یوسف (علیه‌السّلام)، کید، خیانت، زلیخا، سوره یوسف.

پرسش: در سوره یوسف؛ بعد از پرسش فرعون از زنان مصر «قال ما خطبکن...»، آیا عبارت «ان الله لا یهدی کید الخائنین»، سخنی از زلیخا است؟ مگر او به خدا اعتقاد داشت؟!

پاسخ اجمالی: بیشتر مفسران معتقدند؛ از قرائن و شواهد چنین برمی‌آید که این جملات، سخنانی از یوسف (علیه‌السّلام) است. گویا حضرتشان این سخن را زمانی بر زبان آورده که زنان به پاکی‌اش شهادت دادند، همسر عزیز مصر به گناهش اعتراف

 


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار