گناه قوم نوحذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: گناه، حضرت نوح (علیه‌السلام)، کفر، طوفان، انحراف، تکذیب.

پرسش: گناه اصلی قوم نوح (علیه‌السلام) که در اثر آن، دچار طوفان و هلاکت شدند، چه بود؟ (مراد این است مثلاً زمان لوط عمل قبیح مردم هم‌جنس‌بازی بود، زمان حضرت ابراهیم (علیه‌السلام) بت‌پرستی بود و... زمان حضرت نوح (علیه‌السلام) عمل قبیح مردم چه بود)؟

پاسخ: علت اصلی عذاب شدن قوم حضرت نوح (علیه‌السلام)، همان بت‌پرستی و کفر آنان به خدای بزرگ و تکذیب پیامبرش بود.


مأموریت حضرت نوح

[ویرایش]

مأموریت همه پیامبران الهی دعوت مردم به سمت توحید و پرستش خدای یگانه بود. مهم‌ترین مأموریت حضرت نوح (علیه‌السلام) نیز دعوت به توحید و رها کردن مردم از پرستش معبودهایی بود که به دست خود آن‌ها ساخته شده بود.

پاسخ مردم به دعوت نوح

[ویرایش]

این مردم در قبال دعوت حضرت نوح (علیه‌السلام) که همراه با استدلال‌های منطقی فراوان بود، دست‌های خود را در گوششان قرار می‌دادند و لباس‌هایشان را بر سر می‌کشیدند و با تکبر به مخالفت با او اصرار می‌ورزیدند. آن‌ها بت‌های متعددی را می‌پرستیدند؛ ازاین‌رو در مقابل دعوت حضرت نوح به یک‌دیگر می‌گفتند: به هیچ وجه از بت‌های خود (یعنی «وَدّ»، «سواع»، «یغوث»، «یعوق» و «نسر») دست برندارید!

بت‌پرستی قوم نوح

[ویرایش]

این بت‌ها (یعنی «وَدّ»، «سواع»، «یغوث»، «یعوق» و «نسر»)، اولین بت‌هایی بودند که مردم آن‌ها را می‌پرستیدند.
در این باره نقل‌هایی بیان شده است:

← روایت اول


این بت‌ها با الهام گرفتن از افراد صالحی که قبل از دوران حضرت نوح (علیه‌السلام) از دنیا رفته بودند و با اغوا و نیرنگ ابلیس ساخته شدند. این بت‌ها در ابتدا، به عنوان نمادی از تکریم و یادبودی از این افراد ساخته شدند؛ ولی به مرور زمان و با فریب‌کاری شیطان، تبدیل به معبود مردم شدند. البته در این‌باره، نقل‌های دیگری نیز وجود دارد.

← روایت دوم


نقل شده است: این بت‌ها بر اثر طوفان، در زمان حضرت نوح (علیه‌السلام) و در زیر زمین مدفون شدند؛ ولی شیطان آن‌ها را برای مشرکان عرب از زیر خاک بیرون آورد. هر گروهی از عرب، یکی از این بت‌ها را برداشته و به عبادت آن مشغول شد. بدین ترتیب که در دومة ‌الجندل «ود»، قوم هذیل «سواع»، بنی‌غطیف «یغوث»، همدان «یعوق» و خاندان ذی‌الکلاع از قبیله حمیر، «نسر» را می‌پرستیدند.

← روایت سوم


هم‌چنین نقل شده است: «ود» به صورت یک مرد و «سواع» به شکل یک زن و «یغوث» مانند شیر نر و «یعوق» به شکل اسب و «نسر» به صورت پرنده «باز» بود.

فاسق بودن قوم نوح

[ویرایش]

طبیعی است کسانی که دچار بت‌پرستی شده‌ و به دین و پیامبر خدا کافر شده‌اند و به دستورات او اعتقادی ندارند، در عمل نیز دچار انحراف و گرفتار تباهی باشند؛ ازاین‌رو مضمون برخی آیات قرآن، به این نکته اشاره کرده و قوم نوح را افرادی فاسق معرفی می‌کند («قوم نوح، افراد فاسقی بودند») و می‌گوید: «افراد قوم نوح ظالم‌تر و سرکش‌تر بودند».

← سخن نوح با خداوند


حضرت نوح نیز درباره قوم خود به خدا چنین می‌گوید: «خدایا! اگر آن‌ها را زنده بگذاری، بندگانت را گمراه می‌کنند و فرزندانی که به دنیا می‌آورند، همه بدکار و کافر خواهند بود».

علت عذاب قوم نوح

[ویرایش]

با این حال باید گفت: علت اصلی عذاب شدن قوم حضرت نوح (علیه‌السلام)، همان بت‌پرستی و کفر آنان به خدای بزرگ و تکذیب پیامبرش بود؛ لذا خداوند می‌فرماید: «و چون قوم نوح، پیامبران را تکذیب کردند، آنان را غرق کردیم و آنان را درس عبرتی برای مردم قرار دادیم».

پانویس

[ویرایش]
 
۱. نوح/سوره۷۱، آیه۷.    
۲. قمی، علی بن ابراهیم، تفسیر قمی، ج‌۲، ص۳۸۷، قم، دارالکتاب، چاپ چهارم، ۱۳۶۷ش.    
۳. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۲۵، ص۸۳، تهران، دارالکتب الاسلامیه، چاپ اول، ۱۳۷۴ش.    
۴. طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج۱۰، ص۱۳۸.    
۵. طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج۱۰، ص۱۳۸.    
۶. ذاریات/سوره۵۱، آیه۴۶.    
۷. نجم/سوره۵۳، آیه۵۲.    
۸. نوح/سوره۷۱، آیه۲۷.    
۹. فرقان/سوره۲۵، آیه۳۷.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «گناه قوم نوح»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۰۴/۲۵.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار