گناه استمناذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: استمنا، گناه، ترک کردن استمنا، توبه، آمرزش گناه، رحمت خدا، امید، یأس.
پرسش: آیا خدا گناه کسی را که مبتلا به استمنا بوده و واقعاً توبه کرده، می‌بخشد؟ آیا این شخص در ازدواج آینده خود با مشکلی مواجه نخواهد شد؟!
پاسخ:


ترک گناه

[ویرایش]

گناه و معصیت، مانند لجنزار متعفنی است که انسان، هرچه بیش‌تر در آن فرو می‌رود، خود را به نابودی نزدیک می‌کند؛ اما توبه و تصمیم جدی انسان به ترک گناه حرکت به‌سوی نجات و خود یک پیروزی بزرگ است که درهای رحمت الهی را به روی انسان می‌گشاید. کسی که به این مرحله (توبه) رسیده به پیروزی بزرگی دست یافته است، و باید سعی کند انگیزه خود را برای مبارزه با گناه، قوی‌تر نماید، و برای همیشه این حالت را در خود حفظ کند.

توجه خداوند نسبت به توبه‌کنندگان

[ویرایش]

نکته بسیار مهم در این راه، استعانت از لطف و عنایتی است که خداوند نسبت به توبه‌کنندگان دارد؛ زیرا توبه واقعی همه مبغوضیت‌های گناه و عقوبات اخروی و آثار منفی آن را در پیشگاه خداوند از بین می‌برد، همان‌طوری که خداوند فرموده است:

← سخن خداوند متعال


«قُلْ یا عِبادِیَ الَّذینَ أَسْرَفُوا عَلی‌ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحیمُ»؛ «ای بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده‌اید! از رحمت خداوند نومید نشوید که خدا همه گناهان را می‌آمرزد؛ زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است».

امید به رحمت خداوند

[ویرایش]

پس در هیچ شرایطی از رحمت او مأیوس نباشید؛ زیرا هرچه گناه شما بزرگ‌تر باشد، باز رحمت الهی واسع‌تر است.

ضررهای جسمی گناهان

[ویرایش]

اما ضررهای جسمی انحرافات و گناهان با توبه برطرف نمی‌شود و برای اطمینان از عدم ضرر یا جبران ضررهای جسمی موجود، باید به پزشک مراجعه کرد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. زمر (۳۹)، آیه ۵۳.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار