گناهان در ماه رجبذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: مجازات گناهان، ماه رجب، امام کاظم علیه‌السلام، ماه شعبان، ماه رمضان.

پرسش: آیا روایتی از امام ھفتم ـ علیه‌السلام ـ نقل شده است که مجازات گناهان در ماه رجب دو برابر می‌شود؟

پاسخ:نکته مقدماتی

[ویرایش]

با توجه به تعالیم و آموزه‌های دین اسلام که نشان از رحمت و بخشش دارد، و ماه‌هایی (مانند رجب، شعبان و رمضان) که ماه‌های رحمت‌اند، صحت موضوع مطرح شده در پرسش، بعید به نظر می‌رسد.

← روایتی از رسول خدا


رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله فرمود: ماه رجب شهر اللَّه الاصب است و آن‌ را اصب گویند از این جهت که رحمت خدا در این ماه بر بندگان می‌ریزد و در ماه شعبان خیرات منشعب و پراکنده شود و شیوع یابد. و در روز اول ماه رمضان لشکرهای شیاطین در غل و زنجیر شوند و در هر شبی از شب‌های ماه مبارک رمضان هفتاد هزار بنده را خدا بیامرزد و چون شب قدر شود، حق تعالی به قدر آن‌چه در ماه رجب و شعبان و رمضان تا آن شب قدر آمرزیده است بیامرزد، به غیر آن مردی که میان او و برادر دینی او عداوتی باشد، پس به فرشتگان بفرماید به او مهلت دهند تا اصلاح کند.

حسنات و گناهان در ماه رجب

[ویرایش]

اما دقیقاً برعکس آن‌چه در پرسش ادعا شد، روایتی از امام موسی بن جعفر علیه‌السلام وجود دارد که اعلام می‌کند حسنات و خوبی‌ها در ماه رجب دو برابر شده و گناهان نه‌تنها دو برابر نمی‌شوند، بلکه پاک می‌شوند:

← روایتی از امام کاظم«رَجَبٌ شَهْرٌ عَظِیمٌ یُضَاعِفُ اللَّهُ فِیهِ الْحَسَنَاتِ وَ یَمْحُو فِیهِ السَّیِّئَاتِ مَنْ صَامَ یَوْماً مِنْ رَجَبٍ تَبَاعَدَتْ‌ عَنْهُ‌ النَّارُ مَسِیرَةَ سَنَةٍ وَ مَنْ صَامَ ثَلَاثَةَ أَیَّامٍ وَجَبَتْ لَهُ الْجَنَّة»؛ رجب ماه بزرگی است که خداوند در آن ماه پاداش‌ها را دو چندان می‌کند و گناهان را پاک می‌سازد. هرکس روزی از ماه رجب را روزه بدارد، دوزخ به اندازه مسافت صد سال از او دوری گزیند و هر که سه روز از ماه رجب را روزه بدارد، بهشت بر او واجب می‌شود.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. شیخ صدوق، عیون اخبار الرضا علیه‌السلام، محقق، مصحح، لاجوردی، مهدی، ج ‌۲، ص ۷۱، تهران، نشر جهان، چاپ اول، ۱۳۷۸ق.    
۲. شیخ صدوق، من لا یحضره الفقیه، محقق، مصحح، غفاری، علی‌اکبر، ج ‌۲، ص ۹۲، قم، دفتر انتشارات اسلامی، چاپ دوم، ۱۴۱۳ق.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار