گل لالهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:گل لاله، حس زیباجویی، منابع اسلامی.
پرسش:من در حال تحقیق در رابطه با گل لاله در فرهنگ و ادیان مختلف هستم. می خواستم بدانم آیا در اسلام در رابطه با گل لاله مطلبی موجود می باشد؟
پاسخ:لاله به دلیل لطافت و زیبایی خود، مورد پسند طبع زیبا پسند بشر از هر گروه و مذهبی قرار گرفته و در منابع اسلامی نیز در مواردی چون میوه‌های بهشتی و لباس بهشتیان، می‌توانیم تشبیه آنها را به این گل لطیف مشاهده کنیم.


بررسی گل لاله در منابع اسلامی

[ویرایش]

گل لاله، به دلیل لطافت و زیبایی بیش از اندازه، مورد پسند طبیعت زیباجوی بشر در سراسر جهان قرار گرفته است.
در برخی منابع اسلامی نیز می توان تشبیه برخی زیبایی‌ها را به این گل لطیف که در زبان عربی "شقائق النعمان" نامیده می شود، مشاهده نمود که به سه مورد آن اشاره می کنیم:
۱. وَ مَا مِنِ امْرَأَةٍ تَکْسُو زَوْجَهَا إِلَّا کَسَاهَاالله یَوْمَ الْقِیَامَةِ سَبْعِینَ خِلْعَةً مِنَ الْجَنَّةِ کُلُّ خِلْعَةٍ مِنْهَا مِثْلُ شَقَائِقِ النُّعْمَانِ وَ الرَّیْحَان‌.
پیامبر(صلی الله علیه وآله) ضمن سفارشات به بانوی عطرفروشی به نام حولاء، فرمودند: هیچ بانویی، لباسی برای همسرش فراهم نمی‌کند، مگر این که پروردگار به پاداش آن در روز قیامت، هفتاد لباس بهشتی به او می‌پوشاند که هر کدام از آنها مانند لاله و ریحان است.
۲. سمعت أبا أمامة الباهلی قال: قال رسول الله (صلی الله علیه وآله): ما منکم من أحد یدخل الجنة إلا انطلق به إلی طوبی، فتفتح له أکمامها فیأخذ من أی ذلک شاء، إن شاء أبیض و إن شاء أحمر، و إن شاء أصفر، و إن شاء أسود مثل شقائق النعمان و أرق و أحسن.
[۲] ابن کثیر دمشقی، تفسیر القرآن العظیم، ج ۴، ص ۳۹۳، دار الکتب العلمیة، بیروت، ۱۴۱۹ هـ ق.

پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) فرمودند: هیچ کدام شما وارد بهشت نمی‌شود، مگر آن که او را به سمت درخت طوبی هدایت می‌کنند و میوه‌های آن درخت، برایش آماده شده و او می‌تواند از هر کدام آنها که بخواهد استفاده کند. اگر بخواهد به رنگ سفید، اگر بخواهد قرمز، اگر بخواهد زرد و اگر بخواهد سرخ چون لاله، بلکه لطیف تر و زیباتر.
۳. روی عن ابن عباس (رحمة الله علیه) أنه قال: خلق الله الحور العین من أصابع رجلیها إلی رکبتیها من الزعفران.... علیها سبعون ألف حلة مثل شقائق النعمان، إذا أقبلت یتلألأ وجهها نورا ساطعا کما تتلألأ الشمس لأهل الدنیا، و- إذا أدبرت یری کبدها من رقة ثیابها و- جلدها.
[۳] قرطبی، محمد بن احمد، الجامع لأحکام القرآن، ج ۱۸، ص ۲۰۶، انتشارات ناصر خسرو، تهران، ۱۳۶۴ هـ ش.

در ضمن این روایت، ابن عباس به لباس‌هایی اشاره می‌کند که مانند لاله بوده و مورد استفاده حورالعین می‌باشد.
در پایان به این نکته توجه داشته باشید که در دوره معاصر، شهیدان و خون بر زمین ریخته آنان به لاله تشبیه می شود و اتفاقاً بسیار زیبا و مناسب است، اما با مراجعه ای به منابع اسلامی، به موردی برخورد نکردیم که شباهت شهید و لاله را نشان دهد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. محدث نوری، مستدرک الوسائل، ج ۱۵، ص ۱۵۶-۱۵۵، ح ۱۷۸۴۲.    
۲. ابن کثیر دمشقی، تفسیر القرآن العظیم، ج ۴، ص ۳۹۳، دار الکتب العلمیة، بیروت، ۱۴۱۹ هـ ق.
۳. قرطبی، محمد بن احمد، الجامع لأحکام القرآن، ج ۱۸، ص ۲۰۶، انتشارات ناصر خسرو، تهران، ۱۳۶۴ هـ ش.


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست    


رده‌های این صفحه : طبیعت
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار