گزیده نشدن مؤمنذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: مؤمن، گزیده نشدن، سوراخ.

پرسش: لطفاً بفرمایید حدیث «مؤمن از یک سوراخ، دو بار گزیده نمی‌شود»، از کدام معصوم است؟ این حدیث در چه هنگام و در چه ماجرایی بیان شد؟ لطفاً متن عربی حدیث را هم بنویسید.

پاسخ:متن روایت

[ویرایش]

این حدیث («مؤمن از یک سوراخ، دو بار گزیده نمی‌شود») از پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) در پایان جنگ احد بیان نقل شده و اصل ماجرا چنان‌که شیخ طوسی در کتاب الخلاف بیان نموده‌اند، چنین می‌باشد:

«روی ان اباعزة الجمحی وقع فی الاسر یوم بدر، ‌فقال: یا محمد! انی ذو علیة فامنن علی و مَنَّ علیه علی ان لایعود الی القتال فمَرَّ الی مکه فقال: انی سخِرْتُ بمحمد و عاد الی القتال یوم احد فدعا رسول الله ان لایفلت. فوقع فی الاسر فقال انی ذو عیله فامنن علی. فقال النبی (صلی‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم): امنّ علیک حتی ترجع الی مکه فتقول فی نادی قریش: انی سخرت بمحمد مرتین، لا یلسع المومن، من جُحْرٍ مرتین فقتله (صلی‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم) بیده.

ترجمه روایت

[ویرایش]

ترجمه آن چنین است: اباعزه الجمحی در واقعه جنگ بدر اسیر شد و به پیامبر عرض کرد: ‌ای محمد! من عیال‌وار هستم، منت بر من بگذار و آزادم نما.حضرت او را آزاد نمود؛ بدین شرط که دیگر به جنگ با مسلمانان برنگردد. ابوعزه به مکه برگشت و گفت من محمد را مسخره نمودم و در جنگ احد دوباره بر علیه مسلمانان به جنگ برگشت. پیامبر نیز دعا نمود که فرار نکند؛ ‌پس اباعزه اسیر مسلمانان شد و دوباره به پیامبر عرض کرد که من عیال‌وار هستم و آزادم کن. رسول الله (صلی‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم) فرمودند که: آیا آزادت کنم تا به مکه برگردی و در گروه قریش فریاد بزنی که من دو بار محمد را مسخره نمودم؛ سپس فرمودند: «مؤمن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود»؛ پس پیامبر او را به دست خود کشت.

درستی سند

[ویرایش]

البته این حدیث با ‌اندک اختلافی در الفاظ در منابع دیگر ذکر شده است و با توجه به این‌که جنگ احد در سال سوم هجرت اتفاق افتاده است، پس بیان حضرت مربوط به همین سال می‌باشد و هم‌چنین با توجه به نقل آن در بیش‌تر جوامع روایی، نشان از صحت سند دارد.

منابع

[ویرایش]

۱ـ جامع الخلاف و الوفاق، ‌علی بن محمدبن القمی سبزواری، تحقیق شیخ حسین حسنی بیرجندی، ناشر: پاسدار اسلام، ص۲۳۶.
۲. مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، ‌محقق نوری، موسسه آل البیت، ج۱۱، ص۱۲۰.
۳. شرح اصول کافی، مولی محمد صالح مازندرانی، ‌ج۹، ‌ ص۱۸۲.
۴. الخرائج و الجرائح، قطب‌الدین راوندی، تحقیق: موسسه الامام المهدی، ‌ ج۱، ص۱۴۹.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. شیخ طوسی، محمد بن حسن، الخلاف، ج۴، ‌ص۱۹۳، ‌موسسه نشر اسلامی، چاپ اول.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «گزیده نشدن مؤمن»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۳/۲۵.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار