گریه بر امام رضاذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: گریه، امام رضا علیه‌السلام، خانواده، ریاست، دنیا.
پرسش: چرا امام رضا موقع خداحافظی، به افراد خانواده فرمود برای من گریه کنید؟ این گریه چه منفعتی برای امام رضا ـ علیه‌السلام ـ داشت؟
پاسخ:


گریه بر امام رضا

[ویرایش]

هم‌چنان‌که در پرسش مطرح شد، روایتی در این مورد وجود دارد:
راوی از امام رضا ـ علیه‌السلام ـ نقل می‌کند که آن‌ حضرت در خراسان فرمود: وقتی خواستند مرا از مدینه خارج کنند، خانواده‌ام را جمع کرده، گفتم برایم گریه کنند تا گریه آنها را بشنوم، بعد دوازده هزار دینار به آنان دادم، سپس گفتم من دیگر از این سفر برنمی‌گردم.

احتمالات

[ویرایش]

اگرچه حضرت دلیلی برای این موضوع بیان نکرده، اما می‌توان چند احتمال را مطرح کرد:

← ۱. احتمال اول


طبیعی بود که خانواده آن‌ حضرت با توجه به بعد مسافت، همواره نگران ایشان باشند. شاید امام خواسته بود با این حرکت، در حضور خود، بغض آنان را تبدیل به گریه کند. به آنان این اطمینان را بدهد که سفرش برگشتی ندارد تا بدین‌ وسیله، آنان همواره با شایعات بعدی امیدوار نشوند.

← ۲. احتمال دوم


همان‌طور که بنی‌عباس درصدد القای آن بودند
شاید افرادی تحت تأثیر آن یا مستقلاً گمان می‌کردند که ریاست‌طلبی و حب مقام، امام را تشویق به این سفر کرده است. امام با این حرکت نمادینشان با این باور نیز مبارزه کرده است.

← ۳. احتمال سوم


مأمون با این‌کار خود تصمیم داشت تا ضمن استقرار امام رضا ـ علیه‌السلام ـ در مرو، و اعطای ولایت‌عهدی به حضرت، رضایت ایشان را نسبت به حکومت خود به همه اعلام کند و از این راه رضایت دیگران را نیز جلب کند، اما امام ـ علیه‌السلام ـ با این‌کارشان عدم رضایت خود را از این سفر و مقام اعطایی‌شان اعلام نمودند و هم‌چنین نشان دادند که این سفر به هیچ وجه به معنای تأیید دولت بنی‌عباس نیست و ... .


پانویس

[ویرایش]
 
۱. راوندی، قطب‌الدین، الخرائج و الجرائح، ج ‌۱، ص ۳۶۳، مؤسسه امام مهدی (عج) قم، ۱۴۰۹ق.    
۲. صدوق، عیون‌ أخبارالرضا (ع)، ج ۲، ص ۱۳۹، جهان، ۱۳۷۸ق؛ امام رضا علیه‌السلام به مأمون فرمود:نظر تو این است که مردم بگویند:علی بن موسی به دنیا و ریاست بی‌رغبت نیست، بلکه این دنیاست که به او بی‌رغبت است، مگر نمی‌بینید چگونه از روی آز و طمع به امید رسیدن به خلافت، ولایت‌عهدی را پذیرفت.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : امام رضا | تاریخ معصومان
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار