گریه برای امام رضاذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: امام رضا، خدا حافظی، گریه، خانواده.

پرسش: چرا امام رضا (علیه‌السّلام) موقع خداحافظی، به افراد خانواده فرمود برای من گریه کنید؟

پاسخ: سه احتمال در جواب این پرسش آمده الست : ۱- تبدیل بغض به گریه خانواده حضرت، ۲- برخورد با القاعات بنی عباس که سعی داشتند حضرت را راغب به دنیا نشان دهند، ۳- عدم رضایت حضرت از این سفر و قبول ولایت عهدی.


روایت

[ویرایش]

در روایات آمده که امام رضا (علیه‌السّلام) موقع خداحافظی، به افراد خانواده فرمود برای من گریه کنید:
راوی از امام رضا (علیه‌السّلام) نقل می‌کند که آن حضرت در خراسان فرمود: وقتی خواستند مرا از مدینه خارج کنند خانواده‌ام را جمع کرده، گفتم برایم گریه کنند تا گریه آنها را بشنوم، بعد دوازده هزار دینار به آنان دادم، سپس گفتم من دیگر از این سفر بر نمی‌گردم.

← چند احتمال


اگرچه حضرت دلیلی برای این موضوع بیان نکرده، اما می‌توان چند احتمال را مطرح کرد:

←← تبدیل بغض به گریه


طبیعی بود که خانواده آن حضرت با توجه به بعد مسافت، همواره نگران ایشان باشند. شاید امام خواسته بود با این حرکت، در حضور خود، بغض آنان را تبدیل به گریه کند. به آنان این اطمینان را بدهد که سفرش برگشتی ندارد تا بدین وسیله، آنان همواره با شایعات بعدی امیدوار نشوند.

←← رد القاعات بنی عباس


همان طور که بنی عباس در صدد القای آن بودند
[۲] شیخ صدوق، عیون اخبارالرضا ، ج۲، ص۱۳۹، جهان، ۱۳۷۸ق.
شاید افرادی تحت تاثیر آن و یا مستقلا گمان می‌کردند که ریاست طلبی و حب مقام، امام را تشویق به این سفر کرده است. امام با این حرکت نمادینشان با این باور نیز مبارزه کرده است. (امام رضا (علیه‌السّلام) به مامون فرمود: نظر تو این است که مردم بگویند: علی بن موسی به دنیا و ریاست بی رغبت نیست، بلکه این دنیا است که به او بی رغبت است، مگر نمی‌بینید چگونه از روی آز و طمع به امید رسیدن به خلافت، ولایت عهدی را پذیرفت.)

←← عدم رضایت از سفر


مامون با این کار خود تصمیم داشت تا ضمن استقرار امام رضا (علیه‌السّلام) در مرو، و اعطای ولایت عهدی به حضرت، رضایت ایشان را نسبت به حکومت خود به همه اعلام کند و از این راه رضایت دیگران را نیز جلب کند، اما امام (علیه‌السّلام) با این کارشان عدم رضایت خود را از این سفر و مقام اعطایی شان اعلام نمودند و همچنین نشان دادند که این سفر به هیچ وجه به معنای تایید دولت بنی عباس نیست و ...

پانویس

[ویرایش]
 
۱. راوندی، قطب الدین، الخرائج و الجرائح، ج۱، ص۳۶۳، مؤسسه امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف قم، ۱۴۰۹ق.    
۲. شیخ صدوق، عیون اخبارالرضا ، ج۲، ص۱۳۹، جهان، ۱۳۷۸ق.


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «گریه برای امام رضا»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۱/۲۸.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار