گروه بی‌طرف در زمان ظهور امام زمانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، حق و باطل، گروه بی‌طرف، جبهه غیر متعهد، حکومت امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف).

پرسش: در زمان ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) عده‌ای از انسان‌ها جزو یاران ایشان هستند و عده‌ای هم دشمنان امام هستند. حال می‌خواهم بدانم در آن دوره کسی هم پیدا می‌شود که بی‌طرفی پیشه کند یا این‌که فقط این دو جبهه حق و باطل وجود دارد و اگر کسی خود را بی‌طرف معرفی کند، الزاماً در جبهه باطل قرار می‌گیرد؟

پاسخ: براساس مجموع آیات و روایاتی که در این باب وارد شده‌اند، باید گفت که با در نظر گرفتن دو جبهه حق و باطل که در زمان ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) به صف‌آرایی در مقابل یکدیگر می‌پردازند و در اثر غلبه جبهه حق و پیروزی نهایی آن بر باطل، حاکمیت مطلقه و بی‌رقیب از آنِ اسلام و مسلمانان، به رهبری الهی امام عصر (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) می‌شود، هیچ نام و نشان و اثری از جبهه سوم یا گروه بی‌طرف که کاری به کار دو جبهه متقابل (اسلام و کفر) نداشته باشند، وجود ندارد.ناسازگاری جبهه بی‌طرف با حکومت مهدوی

[ویرایش]
با توجه به جهانی بودن دولت مهدوی و سیطره جهان‌شمول آن‌ که از آیات و روایات متعددی استفاده می‌شود، این‌گونه برداشت می‌شود که بیش از دو جبهه حق و باطل در زمان ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) وجود نداشته باشد که در اثر غلبه حق به رهبری امام عصر (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) بساط باطل به هر شکل آن برچیده می‌شود و سرانجام، جهان به صالحان و حق‌طلبان سپرده می‌شود. بنابراین وجود جبهه سوم به نام جبهه غیر متعهدها که نسبت به جبهه حق و باطل بی‌طرف و بی‌تفاوت باشد که معمولاً توسط افراد عافیت‌طلب و مرفه و آسایش‌خواه در زمان وقوع جنگ‌ها به وجود می‌آید تا از آسیب و تبعات آن در امان باشند، با جهانی بودن و حاکمیت یک‌پارچه اسلام و عدالت اسلامی حکومت مهدوی، سازگار نخواهد بود.

← استناد به آیات


خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید:

• «او خدایی است که رسولش را با هدایت و آیین حق فرستاد، تا بر تمام ادیان غالب شود، گر چه مشرکان کراهت داشته باشند».

• «ما در زبور نوشتیم، بعد از آنکه در تورات نوشته بودیم، که بندگان شایسته ما وارث زمین خواهند شد».

• «ما اراده کردیم بر کسانی که در زمین، زبون شمرده شدند، منت نهاده، پیشوا و وارث زمینشان گردانیم و قدرت را به آنان عطا کنیم».

←← مراد از آیات یادشده


این آیات بشارت می‌دهند، روزی خواهد آمد (زمان ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)) که قدرت و فرمان‌دهی جهان، به دست مؤمنان و مسلمانان شایسته سپرده می‌شود و نور اسلام، تمام ادیان را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و بر آنها غالب می‌گردد و هیچ گروه در هیچ نقطه از جهان وجود نخواهد داشت که خارج از سیطره و حاکمیت اسلام و دولت مهدوی باشد، اگرچه به عنوان بی‌طرف و غیر متعهد.

← استناد به احادیث


از احادیث نیز چنین بر‌می‌آید که در عصر دولت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) بساط باطل به هر شکل آن از زمین بر چیده می‌شود و جز یکتاپرست و گوینده کلمه توحید در زیر پرچم انقلاب مهدوی، کسی در زمین باقی نمی‌ماند.

←← حدیثی از پیامبر


از پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) نقل شده که فرمود: اگر از عمر دنیا، بیش از یک روز هم باقی نمانده باشد، خدا مردی را که نامش نام من و اخلاقش اخلاق من ... است، مبعوث می‌کند و به وسیله او، دین را به عظمت نخستین خود باز می‌گرداند ... و به جز گوینده کلمه توحید، کسی روی زمین باقی نخواهد ماند».

←← حدیثی از امام باقر


و از امام باقر (علیه‌السلام) نقل شده که فرمود: خدا شرق و غرب جهان را برای صاحب‌الامر مفتوح می‌سازد، آن‌قدر می‌جنگد تا غیر از دین محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) دینی باقی نماند».

←← حدیثی از امام علی


از امام ابوالحسن (علیه‌السلام) نقل شده که در تفسیر آیه شریفه: «وَ لَهُ اَسْلَمَ مَنْ فِی السَّماواتِ وَ الْاَرْضِ طَوْعاً وَ کَرْهاً وَ اِلَیْهِ یُرْجَعُونَ» فرمود: «این آیه در شأن قائم نازل شده است، وقتی آن جناب ظاهر شد، دین اسلام را بر یهود و نصارا و صابئین و کفار شرق و غرب، عرضه می‌دارد؛ پس هر کس با میل و اختیار، اسلام بیاورد، به نماز و زکات و سایر واجبات، امرش می‌کند و هر کس از قبول اسلام خودداری ورزد، گردنش را می‌زند، تا اینکه در شرق و غرب زمین، کسی جز خداپرست باقی نماند».

این در صورتی است که بگوییم در زمان ظهور و استقرار حکومت جهانی مهدوی، همه مسلمان می‌شوند و غیر از دین اسلام هیچ دین و آیینی در جهان باقی نمی‌ماند.

اما اگر براساس ظواهر برخی آیات و روایاتی که دلالت دارند بر بقای کیش یهود و نصارا تا قیامت و اینکه ناگزیر باید در زمان حکومت امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) این دو گروه باقی می‌ماند، باز هم نمی‌توان گفت که به عنوان دو مکتب مستقل یا لااقل بی‌طرف که کاری به کار حکومت اسلام و حضرت مهدی (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) ندارند، به وجود و بقای خود ادامه می‌دهند، بلکه به عنوان گروه‌ها و اقلیت‌هایی خواهند بود که کاملاً مطیع و تابع حکومت مهدوی هستند و حتی نمی‌توانند اظهار بی‌طرفی نمایند؛ بلکه باید کاملاً براساس قوانین و مقررات حکومت الهی امام عصر (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) زندگی کنند.

←← حدیثی از امام صادق


ابوبصیر می‌گوید: به امام صادق (علیه‌السلام) عرض کردم: صاحب‌الامر با اهل ذمّه (یهود و نصارا) چه می‌کند؟ فرمود: مانند پیغمبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) با آنان مصالحه می‌کند، آن‌ها نیز با کمال ذلت، جزیه می‌دهند».

←← حدیثی از امام محمدباقر


و از امام باقر (علیه‌السلام) نقل شده که فرمود: صاحب‌الامر، مهدی نامیده شد، برای اینکه تورات و سایر کتاب‌های آسمانی را از غاری که در انطاکیه واقع شده، بیرون می‌آورد، بین اهل تورات با تورات و بین اهل انجیل با انجیل و بین اهل زبور با زبور و بین اهل قرآن با قرآن داوری خواهد کرد».

نتیجه بحث

[ویرایش]

بنابراین از ملاحظه مجموع آیات و روایاتی که در این باب وارد شده‌اند، می‌توان نتیجه گرفت که: با در نظر گرفتن دو جبهه حق و باطل که در زمان ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) به صف‌آرایی در مقابل یکدیگر می‌پردازند و در اثر غلبه جبهه حق و پیروزی نهایی آن بر باطل، حاکمیت مطلقه و بی‌رقیب از آنِ اسلام و مسلمانان به رهبری الهی امام عصر (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) می‌شود، هیچ نام و نشان و اثری از جبهه سوم یا گروه بی‌طرف که کاری به کار دو جبهه متقابل (اسلام و کفر) نداشته باشند، وجود ندارد.


معرفی منابع

[ویرایش]

۱. دادگستر جهان، آیت‌الله امینی.
۲. ترجمه کمال‌الدین و تمام‌النعمة، منصور پهلوان.
۳. عصر ظهور، علی کورانی.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. صف/سوره۶۱، آیه۹.    
۲. انبیاء/سوره۲۱، آیه۱۰۵.    
۳. قصص/سوره۲۸، آیه۴.    
۴. حر عاملی، محمد بن حسن، اثبات الهداة، ج۵، ص۲۵۷.    
۵. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۹۰.    
۶. عیاشی، محمد بن مسعود، تفسیر عیاشی، ج۱، ص۱۸۳.    
۷. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۸۱.    
۸. نعمانی، محمد بن ابراهیم، الغیبة، ص۲۳۷.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «گروه بی‌طرف در زمان ظهور امام زمان»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۸/۲۸.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار