گره زدنذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: گره زدن، امام‌زاده‌ها.
پرسش: آیا گره زدن درب امام‌زاده‌ها با پارچه سبز درست است؟
پاسخ:


آثار مثبت زيارت قبور بزرگان

[ویرایش]

رفتن به حرم امامان معصوم علیهم‌السلام و امام‌زادگان ثواب و آثار مثبت و سازنده‌ای دارد؛ اما ضروری است به این نکته توجه شود که از اعمالی که سبب سوء استفاده برخی افراد می‌شود، باید پرهیز کرد.

گره زدن درب ضریح امام‌زاده‌ها

[ویرایش]

با جست‌وجویی که در منابع حدیثی انجام پذیرفت، منشأ روایی برای گره زدن درب ضریح امام‌زاده‌ها یافت نشد.

دیدگاه یکی از اندیشمندان دینی

[ویرایش]

یکی از اندیشمندان دینی در این‌ باره چنین می‌گوید:

← پرهیز ار افراط و تفریط


«هرگاه به مردم آموزش کافی داده شود که از هرگونه افراط و تفریط بپرهیزند و در کنار این قبور مطهر به یاد خدا باشند و از گناهان خود توبه کرده، و از افکار و برنامه‌های اولیاء الله الهام بگیرند، به‌یقین مرقدهای مطهر آنان کانونی برای تعلیم و تربیت و توبه و انابه به‌سوی خدا و تهذیب نفوس خواهد بود.
ما به تجربه دریافته‌ایم، میلیون‌ها نفری که هر سال به زیارت قبور پاک ائمه دین می‌روند یا قبور شهدای راه حق را زیارت می‌کنند، با روحیه‌ای بهتر، و صفا و نورانیت بیشتر و قلبی پاک‌تر، از کنار قبور آنان باز می‌گردند، و آثار این امر در آنان مدت‌ها نمایان است.

← دوری از گناهان


و هنگامی که آنها را به شفاعت بر درگاه خدا، برای آمرزش گناهان و حل مشکلات دینی و دنیوی خود می‌طلبند، ناگزیرند برای برقرار ساختن رابطه معنوی با آنان، تا آنجا که در توان دارند از گناهان فاصله بگیرند و به سراغ نیکی و پاکی بروند.

← توسل به ائمه


اضافه بر این توجه و توسل به آنان و طلب شفاعت از آنان بر درگاه خدا، آنها را در برابر مشکلات پُرتوان می‌سازد، مانع یأس و ناامیدی می‌شود و از دردها و آلام روحی و جسمی آنها می‌کاهد و آثار و برکات فراوان دیگر....

← وظيفه خطير علماى اسلام


از آن‌جا که گاه کارهای بعضی از عوام بهانه‌هایی به دست مخالفان می‌دهد، سزاوار است همه علمای اعلام و دانشمندان اسلام، از حرکات نسنجیده بعضی از عوام در کنار قبر پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ یا ائمه بقیع و سایر امامان معصوم و قبور شهدا و بزرگان اسلام جلوگیری کنند، و مفهوم واقعی زیارت و توسل و تبرک و شفاعت طلبیدن را به آنها تعلیم دهند.
به همه مردم بگویند، همه چیز و همه کار به دست خدا، و او مسبب الاسباب و قاضی الحاجات و کاشف الکربات و کافی المهمات است، و اگر به پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله و امامان متوسل می‌شویم، آنها به اذن پروردگار و با استمداد از ذات پاک او کاری انجام می‌دهند یا در پیشگاه خداوند شفاعت می‌کنند و از او تقاضای بر آمدن حاجات می‌نمایند.

← کارهای ناپسند برخی عوام


سجده کردن بعضی عوام در برابر این قبور مقدس، تعبیراتی که بوی الوهیت نسبت به آنان می‌دهد، گره‌ زدن چیزی به ضریح آنان و مانند اینها، همه از امور ناشایست و مشکل‌آفرین است و چهره یک کار مثبت و بسیار سازنده (زیارت) را دگرگون می‌سازد، و بهانه به دست این و آن می‌دهد تا مردم را از برکات زیارت محروم سازند...».

← نکته


گفتنی است، مقابله دفعی با این‌گونه امور صحیح نیست و باید به‌تدریج و با زبان نرم و منطق صحیح آنها را به راه درست رهنمون ساخت.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مکارم شیرازی، ناصر، شیعه پاسخ می‌گوید، ص ۱۰۸، مدرسه امام علی بن ابی‌طالب (ع)‌، قم‌، ۱۳۸۶ش‌.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    

رده‌های این صفحه : توسل | خرافات | زیارت | کلام
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار