گرفتن محاسنذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: گرفتن محاسن، دعای ماه رجب، تکان دادن انگشت، محاسن، درخواست پناهندگی.

پرسش: چرا در یکی از دعاهای ماه رجب مردها باید هنگام خواندن قسمت آخر دعا، محاسن خود را با دست چپ گرفته و انگشت اشاره دست راست را تکان دهند؟

پاسخ:


دعای ماه رجب

[ویرایش]

روایت مورد پرسش در منابع روایی این‌گونه نقل شده است: «... قَالَ ثُمَّ مَدَّ أَبُو عَبْدِاللَّهِ ـ علیه‌السلام ـ یَدَهُ الْیُسْرَی فَقَبَضَ عَلَی لِحْیَتِهِ وَ دَعَا بِهَذَا الدُّعَاءِ وَ هُوَ یَلُوذُ بِسَبَّابَتِهِ الْیُمْنَی، ثُمَّ قَالَ بَعْدَ ذَلِکَ یَا ذَا الْجَلَالِ وَ الْإِکْرَام‌...»؛ راوی می‌گوید: پس امام صادق علیه‌السلام با دست چپش، ریش خود را گرفت و این دعا را می‌خواند؛ در‌حالی‌که درخواست پناهندگی می‌کرد، با انگشت سبابه راست خود ... .

معنای یلوذ

[ویرایش]

«یلوذ» در روایت فوق به معنای درخواست پناهندگی است؛ یعنی با انگشت راست خود در این هنگام درخواست پناه می‌کرد.

توضیح روایت فوق

[ویرایش]

با توجه به این متن، به احتمال قوی، قرار دادن دست‌ها و انگشتان در این وضعیت در آن زمان، نشانی از پناه خواستن و نوعی تضرع و زاری به شمار می‌آمد و به معنای تسلیم بود؛ چنان‌که اکنون بلند کردن دست‌ها علامت تسلیم است؛ به همین دلیل امام علیه‌السلام هنگام خواندن این دعا، خود را با این وضعیت به پروردگار پناهنده می‌کرد، اگرچه امروزه این‌گونه عرفی وجود ندارد. اما چون این حالت به‌صورت نمادی در آمده است، نه‌تنها هیچ اشکالی در انجام آن نیست، بلکه ثواب نیز بر آن مترتب است؛ چون یکی از حجت‌های ما در انجام اعمال دینی، سیره و روش معصومان است.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. مجلسی، محمدباقر، بحار الانوار، ج ۹۵، ص ۳۹۰، مؤسسة الوفاء، بیروت، ۱۴۰۴ق.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار