گرایش به همجنسذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: همجنس‌گرایی، رابطه با همجنس، همجنس‌بازی، تقویت اراده.

پرسش:... نسبت به همجنس خود تمایل شدید دارم و چندین بار به دلیل این‌که مرتکب همجنس‌گرایی و روابط آن شده‌ام و از نظر وجدانی ناراحت بوده‌ام، قصد خودکشی داشته‌ام ... من این حالت را نمی‌خواهم، چگونه از این بیماری نجات یابم؟

پاسخ: همجنس‌گرایی یکی از انحرافات جنسی است که در آن شخص به سوی همجنس خود کشیده می‌شود. این هم با اصول اولیه فطرت انسانی مغایر است و هم تخطی از فلسفه خلقت و آفرینش هم محسوب می‌شود و آرامش و تعادل روانی فرد را بر هم می‌زند و خود موجب انحرافات دیگر می‌شود. این عمل مورد مذمت شدید دین و مذهب و مکاتب اخلاقی است.

فهرست مندرجات

۱ - مقدمه
۲ - تعریف انحراف جنسی
۳ - همجنس‌گرایی
۴ - انواع همجنس‌گرایی
       ۴.۱ - گروه اول
       ۴.۲ - گروه دوم
۵ - عوامل مؤثر در همجنس‌گرایی
۶ - راه درمان
       ۶.۱ - تقویت اراده
              ۶.۱.۱ - تلقین
              ۶.۱.۲ - توجه به نتایج نامطلوب این کار
              ۶.۱.۳ - تقویت بُعد روحانی
              ۶.۱.۴ - ورزش و کار فیزیکی
              ۶.۱.۵ - مطالعه زندگی افراد با اراده
       ۶.۲ - بررسی وجود اختلال جسمی یا روانی
       ۶.۳ - کنترل محیط
              ۶.۳.۱ - دوری از مشوقان این کار
              ۶.۳.۲ - پرهیز از محرکات جنسی
              ۶.۳.۳ - پرهیز از محیط‌های وسوسه‌انگیز
       ۶.۴ - توجه به حضور خداوند
       ۶.۵ - انذار و تنبیه
       ۶.۶ - تشویق
       ۶.۷ - امید
       ۶.۸ - توجه به تعارض درونی
       ۶.۹ - درمان احساس حقارت
       ۶.۱۰ - قفل کانال ورودی
       ۶.۱۱ - تلاوت و تأمل
۷ - معرفی منابع
۸ - پانویس
۹ - منبع

مقدمه

[ویرایش]

ابتدا به تعریف انحراف جنسی می‌پردازیم و سپس وارد بحث همجنس‌گرایی و انواع و درمان آن می‌شویم، امیدواریم که با توکل به حضرت حق و انجام تمارین ذکر شده در این بحث به خواسته خود نائل گردید.

تعریف انحراف جنسی

[ویرایش]

اقدام یا انجام هر نوع رابطه جنسی برخلاف ضوابط شرعی (و فطری) را گویند و از آن‌جایی که دوران بلوغ، غریزه جنسی یکی از پرقدرت‌ترین جنبه‌های وجود آدمی را به خود اختصاص می‌دهد، بنابراین مسائل مربوط به آن نیز گسترده‌تر و متنوع‌تر از ابعاد دیگر جلوه می‌کند.
[۱] شرفی، محمدرضا، دنیای نوجوانی، ص۱۸۱، انتشارات تربیت (اقتباس).


همجنس‌گرایی

[ویرایش]

همجنس‌گرایی یکی از انحرافات جنسی است که در آن شخص به سوی همجنس خود کشیده می‌شود. این هم با اصول اولیه فطرت انسانی مغایر است و هم تخطی از فلسفه خلقت و آفرینش هم محسوب می‌شود و آرامش و تعادل روانی فرد را بر هم می‌زند و خود موجب انحرافات دیگر می‌شود. این عمل مورد مذمت شدید دین و مذهب و مکاتب اخلاقی است.
[۲] شرفی، محمدرضا، دنیای نوجوانی، ص۱۸۳، انتشارات تربیت (با کمی تغییر).


انواع همجنس‌گرایی

[ویرایش]

علم روان‌پزشکی امروز همجنس‌گراها را به دو گروه تقسیم می‌کند:

← گروه اول


که اصطلاحاً به آن‌ها (اگودیستانیک) می‌گویند این افراد از این‌که دارای تمایلات هم‌جنس‌گرایی هستند، احساس ناراحتی می‌نمایند و این احساس را متعلق به درون خود نمی‌دانند و خود مایل هستند درمان شوند. این اختلال به‌راحتی قابل مداواست و درمان اکثر این افراد موفقیت‌آمیز است. پس از درمان، به جنس مخالف علاقه پیدا می‌کنند و می‌توانند ازدواج کنند.

← گروه دوم


که اصطلاحاً به آن‌ها (اگوسینتانیک) می‌گویند، این افراد دارای تمایلات همجنس‌گرایانه هستند؛ اما از داشتن چنین تمایلاتی ناراحت نیستند و آن را با درون خود موافق و مطابق می‌بینند و برعکس نسبت به جنس مخالف احساس کششی ندارند و بعضاً از جنس مخالف بیزار و متنفرند و این افراد اگر سراغ درمان جدی نروند، در زندگی زناشویی خود دچار مشکل می‌شوند و معمولاً ازدواج آن‌ها به طلاق و جدایی می‌انجامد.

عوامل مؤثر در همجنس‌گرایی

[ویرایش]

۱. ژنتیک؛ ۲. هورمون‌های بدن مادر در طی دوران بارداری؛ ۳. نحوه تربیت فرد در دوران کودکی و تأثیر پدر و مادر در این دوران (عدم رعایت اصول اخلاقی و تربیت صحیح اسلامی) و عقده‌های مختلف دوران رشد؛ ۴. آسیب‌های مغزی؛ ۵. محیط‌های آلوده (مشوق زیاد، دوستان ناباب، وسوسه‌گرها.)؛ ۶. ضعف اراده (که مهم‌ترین عامل می‌باشد.)
[۵] انصاری، مسعود، روان‌شناسی جرائم و انحرافات جنسی، ص۳۱۸، انتشارات اشراقی.


راه درمان

[ویرایش]

با توجه به مباحث فوق باید به شما مژده دهیم که چون از گروه اول اگودیستانیک (خود علاقه به درمان و ناراحت از گذشته) هستید، درمان این انحراف کار پیچیده‌ای نیست؛ به شرط این‌که خود عزمتان را بیش از پیش جزم کنید. حال برای خودیاری مطالبی را ذکر می‌کنیم که توجه به کلیه موارد برای درمان ضروری است؛ البته توصیه می‌کنیم حتماً برای درمان از روان‌پزشک نیز کمک بگیرید.

← تقویت اراده


مهم‌ترین عاملی که بیش از هر چیز در کمک و مساعدت و معالجه این بیماری دخالت و تأثیر دارد، و خواست خود شماست. شما مجبور به انجام این کار نیستید. اگر مجبور بودید این کار (لواط) را در جلوی هر کسی دیگر نیز انجام می‌دادید، ولی همین که با اراده خود این کار را نمی‌کردید، معلوم می‌شود که اراده دارید. در ذیل به برخی راه‌های تقویت اراده اشاره می‌کنم.

←← تلقین


پیوسته با خود بگو من می‌توانم و قادر به ترک این عمل زشت هستم. قبل از خواب از این تلقین استفاده کن که بسیار مؤثر است.

←← توجه به نتایج نامطلوب این کار


توجه به نتایج نامطلوب این کار ناپسند (مثل بروز اختلال عاطفی، عدم آرامش، مخالفت با دستورات خدا، عذاب وجدان، مشکلات زناشویی و…). این‌ آثار را در یک دفتری یادداشت نمایید (فهرست‌وار) و هر از چند گاهی مرور نمایید.

←← تقویت بُعد روحانی


با عبادات، دعا، نذر، شرکت در مراسم اهل‌بیت ‌(علیهم‌السلام)، ذکر دائم، معاشرت با عالمان ربانی، روزه، خواندن روزانه یک صفحه از کتب اخلاقی و ... بُعد روحانی خود را بر بُعد حیوانی و جسمانی خود غلبه دهید.

←← ورزش و کار فیزیکی


با ورزش و کار فیزیکی اراده انسان قوی‌تر می‌شود و انرژی متراکم بر غریزه جنسی متعادل‌تر می‌گردد.

←← مطالعه زندگی افراد با اراده


مطالعه زندگی افراد با اراده و خواندن کتب و نوشته‌هایی که درباره اراده انسان نوشته شده است. کتاب معجزه اراده از انتشارات انجمن اولیا و مربیان کتاب بسیار ارزشمندی است.

← بررسی وجود اختلال جسمی یا روانی


گاهی انحراف جنسی محصول افسردگی شدید است که اگر افسردگی با رجوع به روان‌پزشک و روان‌شناس بالینی درمان شود، همجنس‌گرایی نیز درمان می‌شود؛ البته گاهی نیز منشأ آن، آسیب‌های مغزی و شکل هورمونی است
[۶] انصاری، مسعود، روان‌شناسی جرائم و انحرافات جنسی، ص۳۶۹، انتشارات اشراقی.
که با رجوع به روان‌پزشک این قسمت درمان می‌شود. اگر مشکل هورمونی باشد، با تزریق نوعی هورمون تمایلات هم‌جنس‌گرا کاهش می‌یابد و موجب تعادل تمایلات می‌شود.
[۷] شرفی، محمدرضا، دنیای نوجوانی، ص۲۷۱، انتشارات تربیت.
پس برای اطمینان بیش‌تر رجوع به متخصصین، بسیار مفید خواهد بود.

← کنترل محیط


اگر محیط آلوده باشد، باید محیط اصلاح شود تا مشکل هم‌جنس‌گرایی برطرف شود.
[۸] ژاگو، پل، قدرت اراده، ترجمه کاظم عبادی و کتب مربوطه دیگر.
برای این کار، توصیه‌های ذیل مفید است:

←← دوری از مشوقان این کار


دوری از افرادی که مشوق این کار هستند و در مقابل انتخاب دوستانی که دائماً‌ شما را از این کار برحذر دارند.

←← پرهیز از محرکات جنسی


پرهیز از تماشای فیلم‌های مستهجن، مکالمه‌های جنسی، شوخی‌های جنسی و لمسی.

←← پرهیز از محیط‌های وسوسه‌انگیز


اجتناب از محیط‌هایی که وسوسه‌انگیز است و زمینه گناه را در بردارد.

← توجه به حضور خداوند


اگر ناچار هستید که در اتاق تنها و جای خلوت مطالعه نمایید، سعی کنید این بینش و اعتقاد را در خود تقویت کنید که «عالم محضر خداست، در محضر خدا نباید گناه کرد»، این باید به عنوان یک تابلو همیشه جلو روی شما باشد.
معمولاً افرادی که مبتلا به گناه می‌شوند و در خلوت و تنهایی کارهای ناپسند انجام می‌دهند، فکر می‌کنند که کسی آن‌ها را نمی‌بیند، لذا خجالت نمی‌کشند؛ اما خداوند خطاب به این‌گونه افراد می‌فرماید: «اَ لَمْ یَعْلَمْ بِاَنَّ اللَّهَ یَری»؛ آیا نمی‌داند که خدا او را می‌بیند؟! تحقیقات روان‌شناسان نشان می‌دهد افرادی که در معرض مشاهده دیگران هستند یا از طریق دوربین مخفی رفتار آن‌ها کنترل می‌شود، سعی می‌کنند کم‌تر مرتکب خلاف شوند، باید سعی کنید شما هم این ایده و طرز تفکر را که خداوند همه رفتارهای ما را می‌بیند و حتی در خلوت‌ترین جاها و مکان‌ها ناظر بر اعمال ما هست، در خویشتن تقویت کنید.
اگر شما در جلسه امتحان مطمئن باشید که فردی شما را تحت کنترل دارد و به شما چشم دوخته است تا تقلب نکنید، در این صورت هیچ‌گاه دست به تقلب نمی‌زنید. دنیا هم جای امتحان است. جاهای خلوت، بیش از هر جای دیگر انسان را در معرض امتحان قرار می‌دهد؛ و وسوسه تقلب و گناه در ذهن انسان ایجاد می‌شود. افرادی که حضور خداوند را درک نمی‌کنند، ممکن است دست به تقلب و گناه بزنند؛ اما افرادی که می‌دانند خداوند رفتارهای او را می‌بیند، هیچ‌گاه گناه نمی‌کند.
[۱۰] مظاهری، حسین، عوامل کنترل غرایز در زندگی انسان، ص۸۰، مؤسسه ذکر، ۱۳۷۸ ش.
[۱۱] مظاهری، حسین، عوامل کنترل غرایز در زندگی انسان، ص۹۲، مؤسسه ذکر، ۱۳۷۸ ش.


← انذار و تنبیه


هرگاه نگاه مسمومی کردید خودتان را متنبه کنید (مهمانی‌های دلخواهتان را به هم بزنید ـ پول تو جیبی‌ات را صرف امور خیر کن! عهد کن که فلان روز را روزه می‌گیرم و ...).

← تشویق


هرگاه نگاه و فکر خودت را کنترل کردی، خود را تشویق کن؛ همان‌گونه که به خاطر این‌که دو سال است این کار نامطلوب را کنار گذشته‌اید، قابل تشویق هستید شما که آن کار را ترک کرده‌اید، مطمئناً قسمت دوم نگاه و نظر شهوت‌انگیز را نیز می‌توانید درمان کنید.

← امید


شخصی آمد نزد رسول خدا و ابراز داشت که گناهی مرتکب شده‌ام که خیلی بزرگ است و چند مرتبه این کار را تکرار کرد. رسول خدا فرمودند: امید بخشش وجود دارد. توبه کن. جوان گفت: از بزرگی گناهم امیدی ندارم. رسول خدا با عتاب به جواب فرمودند: آیا گناه تو بزرگ‌تر است یا عظمت و عفو حضرت حق.
[۱۲] مظاهری، حسین، عوامل کنترل غرایز در زندگی انسان، ص۲۴۴، موسسة ذکر، ۱۳۷۸ ش.

و در جایی دیگر فرمود: محبوب‌ترین چیز نزد خداوند جوانی است که از گناه توبه می‌کند و از پیشگاه الهی طلب آمرزش می‌کند.
[۱۳] شرفی، محمدرضا، دنیای نوجوانی، ص۲۶۶، انتشارات تربیت.


← توجه به تعارض درونی


از آن‌جایی که انسان دارای فطرت الهی است و بعد روحانی، عقل و وجدان دارد، نمی‌تواند نسبت به گناه بی‌تفاوت باشد، ممکن است در ظاهر، خود شخص چیزی متوجه نشود، ولی در درون او دائماً عقل و وجدان با میل‌های هوسناک در مبارزه‌اند. این ملامت‌ها و عذاب وجدان‌ها اگر با ترک گناه و توبه از گذشته حل نشود، آن‌قدر تکراری می‌گردند که سبب بیماری و اختلال روحی ـ جسمی یا روان‌تنی (زخم معده، سر درد و...) می‌گردند؛ پس با ترک گناه از سلامت روانی و جسمی برخوردار شویم.

← درمان احساس حقارت


کسی که در خود احساس کرامت و شخصیت می‌کند (خود را خلیفه خدا روی زمین می‌داند) شهوات و لغزش‌ها نزد او بی‌مقدار می‌شود.

← قفل کانال ورودی


‌ای حکیم آب ز سر چشمه ببند ••• که چو پر شد نتوان بستن جوی
طبق نظر «بک»، که روان‌شناس مشهوری است، یک رفتار وقتی رخ می‌دهد که انسان اول به چیزی فکر می‌کند (برای انجام یا ترک)، بعد نسبت به آن کار هیجان و احساس مثبت یا منفی حاصل می‌شود و سرانجام آن احساس و هیجان به عمل یا ترک عملی منجر می‌شود.
ائمه معصومین (علیهم‌السّلام) نگاه از روی شهوت را تیر شیطان معرفی کرده‌اند به همین خاطر باید مراقب افکار و نگاه خود باشیم تا در سرازیری پرنشیب گناه واقع نشویم که توقف بسیار مشکل خواهد شد.

← تلاوت و تأمل


داستان قوم لوط را در تفاسیر و قصه‌های قرآنی بخوانید در عاقبت قوم همجنس‌گرا (قوم لوط) تأمل کنید و در تعابیری که خداوند نسبت به این قوم به خاطر آن عمل (همجنس‌گرایی) گفته‌اند بیندیشید.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. تربیت جنسی کودکان، علی قائمی، نشر انجمن اولیا و مربیان.
۲. تمایلات جنسی طبیعی و غیر طبیعی، بهنام اوحدی، نشر آنروپات.
۳. روان‌شناسی و تربیت جنسی، کوچتکف و لابیک، ترجمه محمدتقی‌زاده.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. شرفی، محمدرضا، دنیای نوجوانی، ص۱۸۱، انتشارات تربیت (اقتباس).
۲. شرفی، محمدرضا، دنیای نوجوانی، ص۱۸۳، انتشارات تربیت (با کمی تغییر).
۳. مکارم شیرازی، ناصر، استفتائات جدید، ج۱، ص۵۱۳، ناشر مدرسه الامام علی بن ابی‌طالب.    
۴. مکارم شیرازی، ناصر، استفتائات جدید، ج۱، ص۵۱۴، ناشر مدرسه الامام علی بن ابی‌طالب.    
۵. انصاری، مسعود، روان‌شناسی جرائم و انحرافات جنسی، ص۳۱۸، انتشارات اشراقی.
۶. انصاری، مسعود، روان‌شناسی جرائم و انحرافات جنسی، ص۳۶۹، انتشارات اشراقی.
۷. شرفی، محمدرضا، دنیای نوجوانی، ص۲۷۱، انتشارات تربیت.
۸. ژاگو، پل، قدرت اراده، ترجمه کاظم عبادی و کتب مربوطه دیگر.
۹. علق/سوره۹۶، آیه۱۴.    
۱۰. مظاهری، حسین، عوامل کنترل غرایز در زندگی انسان، ص۸۰، مؤسسه ذکر، ۱۳۷۸ ش.
۱۱. مظاهری، حسین، عوامل کنترل غرایز در زندگی انسان، ص۹۲، مؤسسه ذکر، ۱۳۷۸ ش.
۱۲. مظاهری، حسین، عوامل کنترل غرایز در زندگی انسان، ص۲۴۴، موسسة ذکر، ۱۳۷۸ ش.
۱۳. شرفی، محمدرضا، دنیای نوجوانی، ص۲۶۶، انتشارات تربیت.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «گرایش به همجنس»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۰۳/۱۳.    رده‌های این صفحه : مقالات ‌اندیشه قم
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار