کشورهای اروپایی و قیام امام حسینذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: قیام امام حسین، امام حسین، اروپا، عزاداری.

پرسش: ‌آیا غیر از ایران کشورهای دیگر- مثلا کشورهای اروپایی- از قیام حسین (علیه‌السّلام) مطلع هستند؟

پاسخ اجمالی: واقعه‌ی عاشورا و قیام امام حسین، بعد از گذشت بیش از ۱۳ قرن همواره پابرجاست و مورد توجه افراد و جوامع مختلف و مجامع مذهبی و غیر مذهبی قرار گرفته است. شیعیان سعی در زنده نگاه داشتن این واقعه‌ی تاریخی و اهداف آن دارند. لذا اینان هر سال در کشورهای آسیایی و اروپایی و برخی کشورهای آفریقایی و آمریکا و آلمان مراسم عزاداری برپا می‌کنند. این احیای واقعه عاشورا، نماد و سمبل تشیع بوده و باعث همبستگی و اتحاد شیعیان و مسلمانان جهان اسلام شده است؛ ولیکن دولتهای غربی و استکبار جهانی مخالف توسعه اینگونه محافل و مجالس می‌باشند و نقش بزرگی در جلوگیری از روند رشد کمی و کیفی آگاهی‌ها از حادثه‌ی عاشورا ایفا می‌کنند.


زنده بودن قیام امام حسین

[ویرایش]

در رابطه با قیام و حادثه‌ی عاشورای امام حسین (علیه‌السّلام) باید گفت، که پس از گذشت بیش از ۱۳ قرن هنوز این حادثه رنگ و بوی تازگی به خود دارد و افراد و جوامع مختلف و مجامع مذهبی و غیر مذهبی را متوجه خویش می‌سازد.

شیعیان مرکز حفظ قیام

[ویرایش]

تمامی شیعیان سعی در زنده نگاه داشتن این واقعه‌ی تاریخی و اهداف آن دارند و از این مهم، فروگذار نمی‌کنند با کمی تفحص در گوشه و کنار عالم از ایران گرفته که مرکز شیعه و مدار حفظ این قیام عظیم است تا هند و چین و اروپا و آفریقا و آمریکا می‌بینیم که مردم این بلاد هنگام ایام عاشورا، مراسم سوگواری و عزا و ماتم بر پا می‌کنند تا خود را از این فیض الهی محروم نکرده باشند و گوشه‌ای از اعتقاد و عشق و علاقه‌ی خود را به حضرت سیدالشهدا (علیه‌السّلام) نشان داده باشند.

ماهیت عزاداری در کشورهای دیگر

[ویرایش]

وقتی که در ماهیت و چگونگی تشکیل این مراسم و حتی هیئات مذهبی و تشکیلات بزرگ در سرتاسر عالم می‌نگریم، مشاهده می‌کنیم اینان اکثراً شیعیان و مسلمانان مهاجری هستند که از کشورهای اسلامی به این سرزمینها هجرت کرده‌اند و در رگ و خون ایشان رنگ و بوی عاشورا زنده و پا برجاست و خود یا نسل‌های گذشته‌ی خود در سرزمین خویش سال‌ها این مراسم را با شکوه و عظمت خاص برگزار می‌کردند و وقتی در کیفیت برگزاری این مراسم دقت می‌کنیم می‌بینیم همان پرچم‌ها و بیرق‌ها و علم‌های بر افراشته شده در عزای امام حسین (علیه‌السّلام) در کشورهای اسلام خصوصاً ایران است که در آن بلاد هم برافراشته است؛ مثلاً در هند و پاکستان و لندن
[۱] بی‌آزار شیرازی، عبدالکریم، عاشورا در سرزمین‌ها، ج۳، ص۲۱، قم، دفتر نشر فرهنگ اسلامی.
و آلمان و آمریکا و بعضی کشورهای آفریقایی، مراسم مخصوص عزاداری بر پا می‌گردد.

فعال‌ترین مراکز عزاداری در اروپا

[ویرایش]

در هند اهل سنت برای امام حسین (علیه‌السّلام) مراسم عزاداری بر پا می‌کنند. از جمله مکانهایی که می‌توان در حال حاضر برای برگزاری مراسم عزاداری در اروپا به آن اشاره کرد، مرکز اسلامی مرحوم آیت‌الله العظمی بروجردی در‌ هامبورگ آلمان است که بیش از نیم قرن مشغول فعالیت‌های مذهبی است و در ایام عزاداری سالار شهیدان امام حسین (علیه‌السّلام) به برپایی مراسم مشغول می‌باشند.
[۲] بی‌آزار شیرازی، عبدالکریم، عاشورا در سرزمین‌ها، ج۳، ص۸، قم، دفتر نشر فرهنگ اسلامی.

و نیز مرکز جهانی اسلامی لندن حدود سی سال است که زیر نظر بیت مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی اداره می‌گردد و هر سال هنگام ایام محرم مبلغین و مرثیه‌سرایان را از ایران برای هر چه با شکوه‌تر برپا کردن این مراسم دعوت می‌کنند و روز عاشورا دسته‌ای در سطح شهر حرکت می‌کنند به نشانه‌ی عزاداری برای امام حسین (علیه‌السّلام) که در سال گذشته شاهدان عینی رقمی حدود ۴۰۰۰ نفر شرکت کننده برای آن ذکر کرده‌اند که خیابان‌های شهر مملو از جمعیت می‌گردد.
به علاوه اینکه مستشرقان غربی کتاب‌های زیادی را به زبانهای غربی درباره تاریخ اسلام و وقایع صدر اسلام چون قیام امام حسین (علیه‌السّلام) به رشته تحریر آورده‌اند؛ البته ناگفته نماند که این اطلاع‌رسانی از واقعه عاشورا محدود و پراکنده است به گونه‌ای که با گذشت ایام، افراد و مجامع بیشتری با این حادثه‌ی عظیم تاریخی آشنا می‌شوند و بی‌شک دولتهای غربی و استکبار جهانی مخالف توسعه اینگونه محافل و مجالس می‌باشند و نقش بزرگی در جلوگیری از روند رشد کمی و کیفی آگاهیها از حادثه‌ی عاشورا ایفا می‌کنند.

احیای واقعه عاشورا

[ویرایش]

این احیای واقعه عاشورا، نماد و سمبل تشیع بوده و باعث همبستگی و اتحاد شیعیان و مسلمانان جهان اسلام شده است به گونه‌ای که امام خمینی (رحمة‌الله‌علیه) در صحیفه نور می‌فرماید: «شما در کجا سراغ دارید که ملتی اینگونه هماهنگ بشود؟ اینها را در تمام کشورهای اسلامی و ملتهای اسلام، سیدالشهدا (علیه‌السّلام) در روز تاسوعا و عاشورا هماهنگ کرده است. بروید هندوستان همین بساط است، پاکستان همین بساط است، بروید‌ اندونزی همین بساط است، هر جا بروید همین بساط است.»

معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر

[ویرایش]

۱. عبدالکریم بی آزار شیرازی، عاشورا در سرزمینها.
۲. رسول جعفریان، تاملی در نهضت عاشورا.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. بی‌آزار شیرازی، عبدالکریم، عاشورا در سرزمین‌ها، ج۳، ص۲۱، قم، دفتر نشر فرهنگ اسلامی.
۲. بی‌آزار شیرازی، عبدالکریم، عاشورا در سرزمین‌ها، ج۳، ص۸، قم، دفتر نشر فرهنگ اسلامی.
۳. امام‌ خمینی، روح‌الله، صحیفه نور، ج۱۰، ص۲۱۷.    


منبع

[ویرایش]

سایت اندیشه قم، برگرفته از مقاله "آیا غیر از ایران کشورهای دیگر- مثلا کشورهای اروپایی- از قیام حسین علیه السلام مطلع هستند؟"، تاریخ بازیابی۱۳۹۹/۰۹/۱۱.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار