چگونگی یاد خداذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:یاد خدا،مصادیق یاد خدا.
پرسش :در «الا بذکر الله تطمئن القلوب»، آیا مقصود تنها یاد ساده خداوند و تلاوت عادی قرآن می‌باشد، یا این‌که ویژگی¬‌های دیگری نیز باید در نظر گرفته شود؟
پاسخ :


معنای ذکر

[ویرایش]

ذکر به معنای یاد کردن، بر زبان راندن، به یاد آوردن، آوازه، ثنا، دعا ، ورد و... است،
[۱] سعیدی، گل بابا، فرهنگ اصطلاحات ابن عربی، ص ۲۲۸، شفیعی، چاپ دوم، تهران، ۱۳۸۴.
و در کلمات عارفان به معنای؛ یاد کردن، مواظبت بر عمل، حفظ، طاعت، نماز ، قرآن و... آمده است.
[۲] سجادی، سید جعفر، فرهنگ اصطلاحات عرفانی، ص ۴۰۲، طهوری، چاپ چهارم، تهران، ۱۳۷۸.


اقسام ذکر

[ویرایش]

از آن‌جا که ذکر از جمله عبادت‌های خداوند است؛ مانند دیگر عبادت‌ها به اقسام متعددی تقسیم می‌شود؛ نظیر ذکر عام و ذکر خاص؛ ذکر عام اختصاص به موجود معینی ندارد، بلکه در هر چیزی یافت می‌شود؛ یعنی تمام اشیا با یاد خدا به سر می‌برند.
قرآن با آن‌که یکی از بزرگ‌ترین مصادیق یاد خدا است، اما یاد خدا منحصر در آن نیست. از طرفی ذکر خدا این نیست که فقط نام خدا را در ذهنمان بیاوریم و خواندن قرآن به تنهایی نیز آرامش بخش نیست، بلکه باید با ویژگی‌هایی باشد مانند:
تَقْشَعِرُّ مِنْهُ جُلُودُ الَّذینَ یَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ ثُمَّ تَلینُ جُلُودُهُمْ وَ قُلُوبُهُمْ إِلی‌ ذِکْرِ اللَّهِ ذلِکَ هُدَی اللَّهِ یَهْدی بِهِ مَنْ یَشاء»؛ کتابی که آیاتش (در لطف و زیبایی و عمق و محتوا) همانند یکدیگر است آیاتی مکرّر دارد (با تکراری شوق‌انگیز) که از شنیدن آیاتش لرزه بر اندام کسانی که از پروردگارشان می‌ترسند می‌افتد سپس برون و درونشان نرم و متوجّه ذکر خدا می‌شود این هدایت الهی است که هر کس را بخواهد با آن راهنمایی می‌کند.
مؤمن، با شنیدن آیات عذاب خوف دارد، و با شنیدن آیات رحمت امیدوار می‌شود از شنیدن آیات قرآن لرزه بر اندام خاشعان از پروردگار می‌افتد (و مو بر تنشان راست می‌شود) سپس پوست و قلبشان، برون و درونشان نرم و آماده پذیرش ذکر خدا می‌گردد، و آرام و مطمئن می‌شود.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. سعیدی، گل بابا، فرهنگ اصطلاحات ابن عربی، ص ۲۲۸، شفیعی، چاپ دوم، تهران، ۱۳۸۴.
۲. سجادی، سید جعفر، فرهنگ اصطلاحات عرفانی، ص ۴۰۲، طهوری، چاپ چهارم، تهران، ۱۳۷۸.
۳. سوره زمر/۳۹، آیه۲۳.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | ذکر | فضائل اخلاقی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار