چگونگی حکمرانی حضرت مهدیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: حکومت امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)، حکمرانی.

پرسش: حکمرانی حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) بر کل جهان با توجه به گستردگی این عالم و ادیان متفاوت چگونه است؟

پاسخ: با از بین رفتن اختلافات و عوامل آن در سایه برنامه جهانی امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)، وحدت جهانی به وجود آمده و اختلافات ادیان و مذاهب برداشته خواهد شد.استقرار حکومت جهانی مهدی

[ویرایش]

مهم‌ترین عامل در پیروزی و حاکمیت یک نهضت و انقلاب، برنامه دقیق و جهان‌شمول آن است که براساس آیات و روایات، امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) در عرصه حکومت دارای اهداف بلند و متعالی است و انقلاب حضرت در ابعاد مختلف انسانی واقع خواهد شد که به چند جهت عمده و اساسی آن اشاره می‌کنیم:

← وحدت ادیان


همه ادیان الهی بشارت به آمدن منجی و مصلح جهانی را به پیروان خود داده؛ به گونه‌ای که یک انتظار عمومی برای یک مصلح بزرگ در همه پیروان ادیان آسمانی وجود دارد و تعابیر مختلف و بلندی در اکثر کتاب‌های ملل مختلف راجع به آمدن مصلح وجود دارد. خصوصاً در رابطه با حضرت مسیح (علیه‌السلام) که براساس روایات زیادی با حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) می‌پیوندد و پیروان او که قسمت عمده‌ای از مردم جهان را تشکیل می‌دهند، به حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) ملحق خواهند شد و با پیوستن حضرت مسیح و پیروانش به امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) زمینه گسترش و جهانی شدن حکومت مهدوی بیش از پیش فراهم خواهد شد.

←← روایتی از امام صادق


براساس روایتی از امام صادق (علیه‌السّلام) که فرمود: «به خدا سوگند!... اختلاف از میان برداشته می‌شود و همه به صورت یک آیین در‌می‌آیند...».

←← روایتی از رسول خدا


و نیز روایت دیگر از رسول خدا نقل شده که فرمود: «مهدی از نسل من است، وقتی خروج می‌کند، عیسی بن مریم برای یاریش فرود می‌آید، او را پیش رو قرار می‌دهد و پشت سرش اقتدا می‌کند و هیچ‌یک از یهودیان و مسیحیان باقی نمی‌مانند، مگر اینکه قبل از مرگش به او ایمان می‌آورند و پشت سر حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) نماز می‌خوانند.
چنانچه خداوند فرمود: «وَاِنْ مِنْ اَهْلِ الْکِتَابِ اِلَّا لَیُؤْمِنَنَّ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ».
اختلاف از میان رفته و یک وحدت جهانی در سایه اسلام به وجود خواهد آمد.


← تسخیر جهان


تسخیر جهان که ممکن است به گونه اعجاز و با اسباب غیر عادی تحقق یابد و نیز امکان دارد که براساس فراهم شدن اسباب و عوامل عادی و ظاهری در اثر تحولات که جوامع بشری با آن روبه‌رو می‌گردند، انجام گیرد؛ همان‌گونه که ممکن است به هر دو نوع به وجود بیاید، به‌هر‌حال انقلاب و قیام امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) هنگامی واقع می‌شود که بشریت و انسانیت از همه حکومت‌ها و رهبرانی که ادعای رهبری جوامع بشری را دارند خسته شده و از تمام ابزارهای موجود نا امید می‌شوند و به‌شدت در انتظار وقوع یک انقلاب و تحولی هستند تا آنها را با برنامه‌های الهی که دارد، از منجلاب و فتنه‌هایی که گرفتار آن شده‌اند، نجات بخشد و لذا در چنین موقعیتی امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) ظهور خواهد کرد و با یک برنامه جهانی و فراگیر در ابعاد مختلف دینی و دنیایی، مادی و معنوی مورد توجه جهانیان قرار می‌گیرد.

← رفع اختلاف‌ها و تبعیض‌ها


اختلاف زبان، نژاد، و منطقه جغرافیایی و مانند آن دلیل بر این نیست که مردم جهان نتوانند یک زندگی سالم و مسالمت‌آمیز داشته باشند، چنانچه از برخی روایات که شکل زندگی مردم جهان را در عصر ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) ترسیم می‌کند استفاده می‌شود که پیشرفت علم و صنعت مخصوصاً صنایع ارتباطی در آن عصر به گونه‌ای خواهد بود که خیلی از مشکلات در اثر پیشرفت علم و تکنولوژی حل و قسمت عمده‌ای از مشکلات جهانیان در اثر برنامه‌های فوق‌العاده و کارساز و آسمانی امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) حل خواهد شد؛ چنانچه از پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) نقل شده که فرمود: «بشارت می‌دهم شما را (که فرزندم مهدی) زمین را پر از عدل و داد می‌کند؛ همان‌گونه که از ظلم و ستم پر شده است، ساکنان آسمان‌ها و زمین از او راضی می‌شوند و اموال و ثروت‌ها را به طور صحیح و عادلانه تقسیم می‌کند». بنابراین امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) با برنامه‌های اصلاحی خودش در بخش‌های: قضایی، نظارتی، اقتصادی، ارتباطی، عمرانی، همه اختلافات و تبعیض‌ها را برداشته و با این کار باعث رضایت مردم می‌شود.

← نابودی قدرت‌های جهان


نابودی قدرت‌ها و حکومت‌های خودکامه جهان.
برای استقرار یک حکومت جهانی و بین‌المللی باید حکومت‌های جور و بیداد از صحنه جهان خارج گردند و برای خارج کردن آنها لااقل در شرایط کنونی نیاز به یک برنامه دقیق با امکانات و ابزارهای پیشرفته و برتر معنوی و مادی لازم است.

برخی تعبیرها در منابع روایی شیعه

[ویرایش]

در منابع روایی ما، تعبیراتی قابل توجه مشاهده می‌شود که به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:

← وسایل سریع السیر


وسایل سریع السیری که با وسایل فعلی قابل مقایسه نیست؛ حتی برای مسافرت‌های فضایی و دوردست در اختیار حکومت امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) قرار می‌گیرد؛ البته با پیشرفت علوم در آن زمان.

از امام صادق (علیه‌السلام) نقل شده که فرمود: «برای صاحب شما (امام مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)) آن وسیله سرکش ذخیره شده است (راوی حدیث می‌پرسد که وسیله سرکش چیست؟) امام فرمود: ابری است که در آن غرش و رعد و برق، و شدت صاعقه است، او بر این ابر و وسیله سرکش سوار می‌شود، آگاه باشید او به‌زودی بر ابرها سوار می‌شود و صعود می‌کند به آسمان‌ها و زمین‌های هفت‌گانه».

← نور و انرژی


مسئله نور و انرژی آن‌چنان حل می‌شود که روز و شب از پر‌قدرت‌ترین نورها که می‌توانند جانشین نور آفتاب شود، بهره‌گیری می‌کنند.

از امام صادق (علیه‌السلام) نقل شده که فرمود: «هنگامی که قائم ما قیام کند، زمین به نور پروردگارش روشن می‌شود و بندگان خدا از نور آفتاب بی‌نیاز شوند».

← وسایل ارتباطی و اطلاعاتی


وسایل ارتباطی و اطلاعاتی آن‌قدر پیشرفت خواهد کرد که دنیا را همچون کف دست آشکار می‌سازد و به حکومت مرکزی تسلط کامل بر اوضاع جهان می‌بخشد تا به موقع و بدون فوت وقت برای حل مشکلات جهانی بکوشد.

چنانچه در حدیثی از امام صادق (علیه‌السلام) نقل شده که فرمود: «هنگامی که کارها به صاحب اصلی ولایت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) برسد، خداوند هر نقطه فرو رفته از زمین را برای او مرتفع، و هر نقطه مرتفعی را پست می‌گرداند؛ آن‌چنان‌که دنیا و (تمام نقاط عالم) نزد او به منزله کف دست خواهد بود، کدام‌یک از شما اگر در کف دستش مویی باشد، آن را نمی‌بیند».
[۱۰] مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۱۳، ص۱۸۵.


بنابراین با از بین رفتن اختلافات و عوامل آن در سایه برنامه جهانی امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) وحدت جهانی به وجود آمده و اختلافات ادیان و مذاهب برداشته خواهد شد.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. حکومت جهانی، آیت‌الله مکارم شیرازی.
۲. ظهور نور، آیت‌الله سعادت‌پرور.
۳. قیام مهدی، دکتر قائمی.
۴. بحارالانوار، علامه مجلسی، ج۱۳.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۳، ص۴.    
۲. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۱۴، ص۳۴۹ - ۳۵۰.    
۳. نساء/سوره۴، آیه۱۵۹.    
۴. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۱، ص۷۴.    
۵. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۱۲، ص۱۸۲ - ۱۸۳.    
۶. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۳۰.    
۷. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۳۷.    
۸. شیخ مفید، محمد بن نعمان، الارشاد، ج۲، ص۳۸۱.    
۹. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۲۸.    
۱۰. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۱۳، ص۱۸۵.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «چگونگی حکمرانی حضرت مهدی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۸/۱۹.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار