پیامبری به نام قیس ابن ساعدهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: قیس، پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، قیس ابن ساعده

پرسش: آیا‌ اندکی قبل از بعثت پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، پیامبری به نام «قیس بن ساعده» در جزیرة العرب مبعوث شده بود؟

پاسخ: مطالبی در برخی منابع دیده می‌شود که معتقدند قبل از پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) در جزیرة العرب پیامبرانی بوده‌اند که کتاب نداشته‌اند و ظهور پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) را بشارت می‌دادند.


دیدگاه طبرسی

[ویرایش]

طبرسی صاحب تفسیر مجمع البیان ذیل آیه «لِتُنْذِرَ قَوْماً ما اُنْذِرَ آباؤُهُمْ»، از قول برخی مفسران نقل می‌کند؛ منظور آیه این است که بر مردم جزیرة العرب پیامبر صاحب کتابی نیامد تا آنها را با کتاب بیم و انذار دهد (نه آنکه هیچ پیامبری در آن سرزمین مبعوث نشده باشد). و این تفسیر، همخوان با گزارش‌هایی است که می‌گوید پیش از پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) نیز در این سرزمین، پیامبرانی؛ مانند «خالد بن سنان» و «قیس بن ساعده» مبعوث شده بودند، ولی دارای کتاب نبودند.

دیدگاه شیخ صدوق

[ویرایش]

شیخ صدوق هم می‌گوید؛ «قسّ بن ساعده ایادی» که عالم و حکیم بود، پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) را پیش از ولادتش می‌شناخت و منتظر ظهور او بود و می‌گفت: خدا دینی را خواهد آورد که از دینی که اکنون بدان پای‌بند هستید، بهتر است! پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) نیز برای او طلب آمرزش می‌کرد و می‌فرمود: او در روز قیامت به تنهایی مانند یک امّت محشور می‌شود. منظور از این‌که او به تنهایی یک امت بود، این است که وی بر دین حق و توحید بود و در زمان او کسی غیر از او بر دین حق نبود. به احتمال زیاد «قسّ بن ساعده» تلفّظ دیگری از همان «قیس بن ساعده» باشد.
به هر حال ایشان یا پیامبری بودند که دارای کتاب نبوده و دین پیامبران بزرگ را تبلیغ می‌کردند و یا حکیمی خداپرست و از اولیای الهی به شمار می‌آمدند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. یس/سوره۳۶، آیه۶.    
۲. طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج‌۸، ص۶۵، مقدمه، بلاغی‌، محمد جواد، تهران، ناصر خسرو، چاپ سوم، ۱۳۷۲ش.    
۳. شیخ صدوق، کمال الدین و تمام النعمه، ج۱، ص۱۶۶، محقق، مصحح، غفاری، علی اکبر، تهران، دار الکتب الاسلامیة، چاپ دوم، ۱۳۹۵ق.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «پیامبری به نام قیس ابن ساعده»، تاریخ بازیابی۱۴۰۱/۲/۲۲.    


رده‌های این صفحه : انبیا | مباحث حدیثی | مباحث قرآنی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار