وضوی پیامبرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: معصومین، پیامبر، وضو، امام باقر (علیه‌السّلام).

پرسش: روش وضو گرفتن حضرت محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) چگونه بوده است؟

پاسخ: امام باقر نقل میکند که پیامبر برای وضو مشت خود را پر از آب کرد و بر پیشانی خود ریخت و فرمود: «بسم الله» و آب را بر محاسن خود جاری ساخت و دست خود را بر صورت و پیشانی خود کشید. سپس دست چپ خود را پر از آب کرد و بر روی آرنج دست راست خود ریخت و آن را بر ساق دست خود کشید، آنگاه آب تا سر انگشتانش جاری شد. سپس دست راست خود را پر از آب کرد و بر آرنج دست چپ ریخت و بر ساق دست چپ خود کشید و آب را بر اطراف انگشتانش جاری ساخت و بعد جلو سر خود و روی پاهای خود را با تری باقیمانده در دست راست و دست چپ خود مسح کشید.کیفیت وضوی پیامبر

[ویرایش]

پاسخ این سؤال را با یک روایت بیان می‌کنیم:
شیخ کلینی از زراره نقل می‌کند که امام باقر (علیه‌السّلام) فرمود: "آیا برای شما کیفیت وضوی پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) را نقل ننمایم؟ عرض کردیم: آری، حضرت دستور داد که قدحی از آب حاضر کنند و آن را جلو روی خود گذارد سپس آستین‌های خود را تا آرنج بالا زد و کف دست راست خود را در آب وضو فرو برد و فرمود: در صورتی که دست پاک باشد باید چنین کرد. سپس مشت خود را پر از آب کرد و بر پیشانی خود ریخت و فرمود: «بسم الله» و آب را بر محاسن خود جاری ساخت و دست خود را بر صورت و پیشانی خود کشید. سپس دست چپ خود را پر از آب کرد و بر روی آرنج دست راست خود ریخت و آن را بر ساق دست خود کشید، آنگاه آب تا سر انگشتانش جاری شد. سپس دست راست خود را پر از آب کرد و بر آرنج دست چپ ریخت و بر ساق دست چپ خود کشید و آب را بر اطراف انگشتانش جاری ساخت و بعد جلو سر خود و روی پاهای خود را با تری باقیمانده در دست راست و دست چپ خود مسح کشید.

← روایت حضرت علی


زراره گوید امام باقر (علیه‌السّلام) فرمود: شخصی از امیرمؤمنان (علیه‌السّلام) در باره وضو پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) سؤال کرد. حضرت درست این جریان را برای او نقل فرمود.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. الکافی، محمد بن یعقوب، ج، ۳ ص۲۵، حدیث ۴، دارالکتب الا سلامیه، ۸ جلدی، ۱۳۶۵ه. ش، تهران.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «وضوی پیامبر»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۱/۳۱.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار