وجهه مثبت داشتن یاران امام زمانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: توبه، گناه، یاران زن امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، کمال.

پرسش: آیا وجود وجهه خوب برای یاران خاص حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) شرط است؟ یعنی به عنوان مثال آیا گناه‌کاری که در بین حتی عده کمی از مردم وجهه خوبی ندارد، پس از توبه می‌تواند جزء آن افراد باشد؟

پاسخ: داشتن وجهه مثبت پیش خداوند متعال و امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) شرط اصلی پیوستن به جرگه یاران حضرت است و چنان‌که گفته شد، انسان هر چقدر هم گناه‌کار باشد، با یک توبه حقیقی می‌تواند همه چیز را جبران کرده و به سوی کمال و تعالی قدم بردارد و پذیرفتن چنین شخصی به شرطی که نفس خویش را واقعاً اصلاح کند، از طرف امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) اصلاً بعید نیست.زمینه‌سازی برای ظهور با توبه

[ویرایش]

یکی از وظایف منتظران حضرت ولی عصر (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) ترک معاصی و اصلاح نفس خویشتن است. چون یکی از اسباب غایب بودن و طول غیبت حضرت، گسترش گناه و معصیت است. در این صورت باید یاوران مصلح جهانی خود صالح باشند؛ بنابراین برای فراهم کردن زمینه ظهور حضرت، ما باید از خود آغاز کنیم و با اراده‌ای محکم، عزمی راسخ و برنامه‌ای دقیق به اصلاح افکار و اندیشه‌ها و نیز تغییر و اصلاح رفتار و کردارمان بپردازیم و با آگاهی از وظایف عملی و گسترش شناخت خود از مبانی دینی و معرفتی، در راه تقویت بنیه اعتقادی و اخلاقی خویش، تلاش و کوشش کنیم و در یک جمله با اجتناب از معاصی، لغزش‌ها و گناهان و انجام دادن واجبات و وظایف دینی ـ در هر محیطی که باشیم ـ به خودسازی اقدام کنیم و با توبه از اعمال گذشته، قلب خویش را برای تجلی و ورود نور الهی آماده سازیم.
بنابراین گناهان گذشته ـ هر چند زیاد باشد ـ نمی‌تواند مانع مهمی در راه رشد و کمال و پیوستن به جرگه منتظران و یاوران واقعی امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) باشد.
با توبه واقعی می‌توان سیئات و بدی گذشته را به حسنه و نیکی تبدیل کرد و به اصلاح گذشته همت گماشت.
خداوند متعال در این رابطه می‌فرماید: «اِلَّا مَنْ تَابَ وَآمَنَ وَعَمِلَ عَمَلًا صَالِحًا فَاُولَئِکَ یُبَدِّلُ اللَّهُ سَیِّئَاتِهِمْ حَسَنَاتٍ وَکَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِیمًا»؛ «مگر کسانی که توبه کنند و ایمان آورند و عمل صالح انجام دهند که خداوند گناهان آنان را به حسنات مبدل می‌کند و خداوند همواره آمرزنده و مهربان بوده است». (ترجمه مکارم شیرازی)

بنابراین انسان هر چند گناه‌کار باشد، می‌تواند در اصلاح خویشتن سعی و کوشش نماید و در هر زمان به یاد خدا باشد و به این مسئله متذکر باشد که هر هفته، نامه اعمال وی به حضور حضرت ولی عصر (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) عرضه می‌شود و مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نتیجه بحث

[ویرایش]

داشتن وجهه مثبت پیش خداوند متعال و امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) شرط اصلی پیوستن به جرگه یاران حضرت است و چنان‌که گفته شد، انسان هر چقدر هم گناه‌کار باشد، با یک توبه حقیقی می‌تواند همه چیز را جبران کرده و به سوی کمال و تعالی قدم بردارد و پذیرفتن چنین شخصی به شرطی که نفس خویش را واقعاً اصلاح کند، از طرف امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) اصلاً بعید نیست؛ چون رفتار و عملکرد ائمه بزرگوار ما در برخورد با شیعیان خود یکی است؛ همان‌گونه که امام حسین (علیه‌السلام) توبه حر بن یزید ریاحی را با وجود این‌که اولین کسی بود که جلوی مسیر ایشان را در حرکت به کوفه سد کرده بود، پذیرفت و جزء یاران باوفای ایشان قرار گرفت؛ بنابراین ما هم می‌توانیم با توبه واقعی از گناهان قبلی، خود را برای یاری حضرت ولی عصر (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) مهیا کنیم.


معرفی منابع

[ویرایش]

۱. مکیال المکارم، مرحوم آیت‌الله سید‌محمد‌تقی موسوی اصفهانی.
۲. دادگستر جهان، آیت‌الله امینی.
۳. امام حجة بن الحسن العسکری صاحب‌الزمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، موسوی خسروی.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. فرقان/سوره۲۵، آیه۷۰.    


منبع

[ویرایش]
سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «وجهه مثبت داشتن یاران امام زمان»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۹/۰۹.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار