همسران پیامبرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: همسران پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله، ازدواج مجدد، زکات، خمس، اموال.
پرسش: با توجه به این‌که زنان پیامبر اسلام ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ بعد از رحلت ایشان از ازدواج مجدد منع شده بودند، آیا اسلام برای آنان منابع درآمدی مشخصی از غنائم، زکات، خمس و ... در نظر گرفته بود؟ در غیر این صورت چه‌گونه امرار معاش می‌کردند؟
پاسخ:


حمایت‌های مالی حکومت اسلامی

[ویرایش]

در حکومت اسلامی، با توجه به شرایط اقتصادی و مالی، و در صورت فراهم بودن امکانات، تمام افرادی که شهروند حکومت اسلامی محسوب می‌شوند ـ حتی غیر مسلمانان ـ باید از حمایت‌های مالی حکومت برخوردار باشند. به بیان روشن‌تر، در‌صورتی‌که حکومت اسلامی از لحاظ اقتصادی و مالی در شرایط مطلوب باشد، تمام شهروندانش، تحت پوشش حمایتی دولت قرار می‌گیرند.

حمایت مالی از همسران پیامبر

[ویرایش]

با توجه به این مسئله، به‌طور طبیعی همسران پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله نیز در صورت نیاز از این حمایت‌ها برخوردار می‌شدند.

دارا بودن برخی زنان پیامبر

[ویرایش]

علاوه بر این، برخی زنان پیامبر از لحاظ مالی ممکن بود در میان قبیله و طایفه خود دارای مال و ثروتی بودند که از درآمد مال و سرمایه خود ارتزاق می‌نمودند، چنان‌که حضرت خدیجه ـ سلام‌الله‌علیها ـ در زمان حیات خود و قبل از ازدواج با پیامبر اسلام ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ خانمی ثروتمند بود و در کار اقتصادی و تجارت فعالیت می‌نمود.

اعطای هدیه به امهات المؤمنین

[ویرایش]

ضمن این‌که برخی صحابه نیز مستقلاً هدایایی به همسران پیامبر به‌عنوان امهات المؤمنین می‌دادند.

بیان یک نکته

[ویرایش]

آن‌چه که در این مسئله از همه مهم‌تر است و باید بدان توجه نمود، این است که دینی که ازدواج همسران پیامبر ـ بعد از ارتحال رسول الله ـ را ممنوع کرده، بدیهی است که برای ادامه‌ زندگی آنها نیز فکری نموده است؛ و به همین دلیل، گزارشی تاریخی مبنی بر آن‌که امهات المؤمنین، تنها به دلیل عدم ازدواج بعد از رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله دچار فقر شده باشند، وجود ندارد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. ابن‌سعد، الطبقات الکبری، ج ۳، ص ۹۸، دارالکتب العلمیة، بیروت، چاپ اول، ۱۴۱۰ق.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار