هزار رکعت نماز امام علیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: نماز، امام علی علیه‌السلام.
پرسش: چگونه ممکن است حضرت علی ـ علیه‌السلام ـ در یک شبانه‌روز هزار رکعت نماز بخواند؟
پاسخ: در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که اولاً بسیاری از محققین و مورخین و محدثین نقل کرده‌اند که علی ـ علیه‌السلام ـ در شبانه‌روز هزار رکعت نماز می‌خواندند.
[۱] ابن جوزی، صفةالصفوة، ج ۲، ص ۵۶.
[۲] طبقات ذهبی، ج ۱، ص ۷۱.حدیثی از امام صادق(ع)

[ویرایش]

از جمله حدیثی از امام صادق ـ علیه‌السلام ـ نقل شده که می‌فرمایند: «ان علیا فی آخر عمره یصلی فی کل یوم و لیله الف رکعه»؛یعنی علی ـ علیه‌السلام ـ در اواخر عمر مبارکشان هر شبانه‌روز هزار رکعت نماز می‌خواند.

← دیدگاه ابن تیمه و شبهه وارده


این موضوع همواره مورد اعتقاد عمومی و باور همه علما بوده است تا اینکه جناب «ابن تیمه» قدم به عرصه دانش گذاشت. او گاهی این عمل نیک را مکروه پنداشته و گفته است: نماز هزار رکعت ارزشی ندارد. و گاهی هم گمان کرده است که این کار از توانایی آدمی خارج است؛ چون هزار رکعت نماز خواندن و به دیگر وظایف نیز پرداختن غیر مقدور خواهد بود؛ زیرا آدمی نیازمند به خوراک و خواب و... نیز هست.

← پاسخ به شبهه ابن تیمه


علامه امینی و دیگران جواب مستدل و قانع کننده‌ای را نقل کرده‌اند که به بعضی از آنها اشاره می‌شود. اما مکروه و بی‌ارزش شمردن این عمل، مطلبی است که از نادانی همه‌جانبه «ابن تیمه» از شئون عبادات و فقه و وارونه جلوه دادن حقایق از روی جهالت و یا عمد حکایت می‌کند؛ چون احادیث زیادی از پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ـ در مورد کثرت نماز و ثواب آن وارد شده است و در آنها تأکید شده هرکس توانایی زیاد خواندنش را دارد کوتاهی نکند.

جواز هزار رکعت نماز از نظر عقلی و عرفی

[ویرایش]

اما اینکه چگونه این کار ممکن است، باید بگوییم که این عمل هم از نظر عقلی و هم از نظر عرفی ممکن می‌باشد و غیر از علی ـ علیه‌السلام ـ افراد دیگری هم این عبادت را انجام می‌دادند. به طریق صحیح از بخاری و مسلم روایت شده که: پیامبر اکرم آن‌قدر شب را به عبادت روی پای خود می‌ایستاد که از پایش خون جاری می‌شد. و روش جاری میان مسلمین در انجام عباداتی از قبیل نماز و روزه این بوده که هرکدام طبق تواناییشان از آن انجام می‌دادند و البته مردم هم در توانایی مختلفند و خداوند هم کسی را جز به مقدار تواناییش تکلیف نمی‌کند. از‌این‌روست که در تاریخ می‌بینیم یکی هرروز صد رکعت نماز می‌خواند و دیگری دویست رکعت و بعضی پانصد و بعضی دیگر هزار رکعت نماز می‌خواندند که به بعضی از آنها اشاره می‌کنیم. «ابوحنیفه» پیشوای حنفی ها چهارصد رکعت، اسود ابن یزید نخعی هفت‌صد رکعت و عبدالرحمان ابن ابان در هر روز هزار رکعت نماز می‌خوانده است.
[۴] انساب بلاذری، ج ۵، ص ۱۲۰.
[۶] شذرات الذهب، ج ۱، ص ۳۱۰.

و ده‌ها نفر دیگر که در تاریخ نام آنها ثبت شده است که در هر روز هزار رکعت نماز می‌خواندند. پس به جای آوردن هزار رکعت نماز عملی ممکن می‌باشد و نیازمند به صرف تمام و یا نصف وقت به آن نمی‌باشد.

کسالت روحی در انجام عبادات

[ویرایش]

پس کسانی که این عمل را غیر ممکن می‌دانند، منشأ آن کسالت روحی آنها از انجام عبادت زیاد می‌باشد و کسانی که در تمام عمرشان نشاط انجام چنین عباداتی را نداشته، می‌پندارند که چنین کاری غیر مقدور است؛ ولی کسانی که شیرینی اطاعت و بندگی خدا را چشیده‌اند، این‌گونه اعمال را جزء امور عادی می‌شمارند.

نماز، عشق امام علی(ع)

[ویرایش]

آری نماز و نیایش جان و روح شیدای علی ـ علیه‌السلام ـ را تشکیل می‌داد و نماز عشق امام بود. او در نماز به پرواز درمی‌آمد و تا آنجا پر می‌کشید که جز او هیچ فرشته‌ ای توان پرواز نداشت. او در نماز از غیر خدا می‌برید و به جان جانان وصل می‌شد. برای چنین شخصی که عبادت و نماز را نه به‌خاطر بهشت و نه به‌خاطر ترس از جهنم انجام می‌دهد، و کسی را عبادت می‌کند که با چشم یقین او را می‌بیند و مستحق عبادت می‌یابد و دارای قدرت روحانی و جسمانی فوق‌العاده می‌باشد، هزار رکعت نماز که چیزی نیست.

روش خواندن نماز مستحبی

[ویرایش]

و از طرف دیگر، نمازهای مستحبی مانند نمازهای واجب وقت‌گیر نمی‌باشد؛ چون آنها را می‌توان در هر مکان و به هر صورت ممکن، حتی در حال راه رفتن و خوابیدن انجام داد و می‌توان رکوع و سجود آنها را با اشاره سر و چشم و حتی بدون سوره و قرار گرفتن به طرف قبله انجام داد. و علامه بزرگوار «امینی» ادعا می‌کند که از دوستانش کسانی را می‌شناسد که گاهی در شب و گاهی در روز هزار رکعت نماز می‌خواند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. ابن جوزی، صفةالصفوة، ج ۲، ص ۵۶.
۲. طبقات ذهبی، ج ۱، ص ۷۱.
۳. علامه مجلسی، بحارالانوار، ج ۴، ص ۱۷.    
۴. انساب بلاذری، ج ۵، ص ۱۲۰.
۵. ابن کثیر، البدایه و النهایه، ج ۸، ص ۷۰.    
۶. شذرات الذهب، ج ۱، ص ۳۱۰.
۷. علامه امینی، الغدیر، ج ۵، ص ۲۵ ۳۰.    
۸. علامه امینی، الغدیر، ج ۵، ص ۲۸.    


منبع

[ویرایش]
سایت اندیشه قم    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار