نیت الهیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: نیت الهی، کار نیک، ریا، سمعه، گناه، عذاب.
پرسش: اگر پس از انجام کارهای نیک، دیگران از ما تعریف و تمجید کنند و در دل شادی و خوشحالی ایجاد شود، آیا ریا است؟ و آیا گناه‌های دل و قلب تا وقتی بروز و ظهور پیدا نکرده، دارای عقوبت است؟
پاسخ:


أ. نیت الهی در کارها

[ویرایش]

اگر کارها به نیت الهی انجام گیرد و هدف رضایت خداوند باشد، در‌صورتی‌که خداوند آن کار را پیش مردم نمایان سازد، و از تعریف و ستایش آنها در دل، خوشی و شادی‌ای ایجاد شود، ایرادی ندارد.

← حدیث قدسی


در حدیث قدسی آمده است: «عَمَلُکَ الصَّالِحُ عَلَیْکَ‌ سَتْرُهُ‌ وَ عَلَیَّ إِظْهَارُهُ»؛ بر تو لازم است اعمال نیکت را پنهان نمایی و بر من است که آن‌ را آشکار نمایم.

← ریا در اعمال


بنابراین در صورتی عمل نیک انسان ریا محسوب می‌شود و عقوبت الهی را به دنبال دارد که از اول کار برای رضای خدا انجام نگیرد یا در ادامه، هدفش نشان دادن (ریا) و یا به گوش دیگران رساندن (سمعه) باشد.

ب. گناهان دل و قلب

[ویرایش]

درباره نیت اعمال و کردار زشت تا زمانی که به مرحله عمل نرسیده، اگرچه پروردگار با رحمت واسعه خود افکار زشت انسان را از دایره عقوبت استثنا نموده است، اما باید به این موضوع نیز توجه داشت که در صورت زدوده نشدن این افکار، سرانجام این نیت‌های ناپسند، خود را در رفتار و گفتار ظاهری انسان نشان خواهد داد و ممکن است سبب نمایان شدن آن گردد.

← روایتی از امام علی


در روایتی امیرمؤمنان علی علیه‌السلام می‌فرماید: «مَا أَضْمَرَ أَحَدٌ شَیْئاً إِلَّا ظَهَرَ فِی فَلَتَاتِ‌ لِسَانِهِ وَ صَفَحَاتِ وَجْهِه»؛
[۲] شریف رضی، محمد بن حسین، نهج البلاغه، ترجمه، انصاریان، حسین، ص ۳۲۳، پیام آزادی، تهران، چاپ دوم، ۱۳۸۶ش.
کسی چیزی را در درونش پنهان نمی‌کند، مگر این‌که از سخنان بی‌تأملش و از رنگ و رخسارش آشکار می‌گردد.

ج. حسد

[ویرایش]

حسد نیز از صفات نکوهیده‌ای است که نیاز به درمان دارد و تا زمانی که به دایره عمل کشیده نشده، عقوبتی ندارد؛ اما همان‌گونه که بیان شد افکار منفی و بدخواهی برای دیگران اگر معالجه نشود، ممکن است به مرور، سبب بروز آن در خارج از ذهن شود و انسان را از دایره پرهیزکاران و مؤمنان واقعی خارج سازد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مجلسی، محمدباقر، بحار الأنوار، ج ۶۷، ص ۲۳۳، دار إحیاء التراث العربی، بیروت، چاپ دوم، ۱۴۰۳ق.    
۲. شریف رضی، محمد بن حسین، نهج البلاغه، ترجمه، انصاریان، حسین، ص ۳۲۳، پیام آزادی، تهران، چاپ دوم، ۱۳۸۶ش.


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | رذائل اخلاقی | ریا
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار