نماز کلید بهشتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: نماز ،بهشت ، کلیدبهشت.

پرسش: چرا کلید بهشت، نماز است؟

پاسخ: دلیل کلید بهشت بودن نماز آیات و روایات است.کلید بهشت

[ویرایش]

در برخی از منابع اسلامی آمده است که پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمود: «مِفْتَاحُ‌ الْجَنَّةِ الصَّلَاة؛ کلید بهشت، نماز است.»

دلیل کلید بهشت بودن نماز

[ویرایش]

با توجّه به آیه شریفه «وَ أَقِمِ الصَّلاةَ إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهی‌ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکَر؛ و نماز را برپا دار، که‌ نماز (انسان را) از زشتی‌ها و گناه باز می‌دارد.» و برخی احادیث دیگر در باره نماز، می‌توان فهمید که چرا نماز، کلید بهشت است. چنانچه پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمود: «الصَّلَاةُ عَمُودُ الدِّینِ‌ فَمَنْ‌ تَرَکَهَا فَقَدْ هَدَمَ الدِّین؛ نماز ستون دین است. هر کس آن را انجام ندهد، دین خود را از بین برده است.»
همچنین فرمود: «مَا مِنْ صَلَاةٍ یَحْضُرُ وَقْتُهَا إِلَّا نَادَی مَلَکٌ بَیْنَ یَدَیِ النَّاسِ أَیُّهَا النَّاسُ قُومُوا إِلَی نِیرَانِکُمُ الَّتِی أَوْقَدْتُمُوهَا عَلَی ظُهُورِکُمْ فَأَطْفِئُوهَا بِصَلَاتِکُم؛ هیچ نمازی وقتش فرا نمی‌رسد، مگر آن که فرشته‌ای در برابر مردم ندا می‌دهد که بپا خیزید و آتش‌هایی را که بر پشت خویش برافروخته‌اید، با نماز خود خاموش کنید.»

← توضیح


توضیح آن که: هدف آفرینش انسان برای بندگی و معرفت خدای متعال است، «من جنّ و انس را نیافریدم جز برای اینکه عبادتم کنند (و از این راه تکامل یابند و به من نزدیک شوند)» و در سایه پرستش خداوند است که انسان به کمال و مقام قرب الاهی می‌رسد. نماز، بهترین صورت اظهار عبودیت و بندگی خالق متعال است. به علاوه، اصل پرستش و نیایش در فطرت هر انسانی قرار دارد، و او با انجام واجباتی مانند نماز، این حقیقت را در وجود خویشتن إحیا و زنده و پرورش داده و خود را در مسیر نیکی‌ها و پرهیز از زشتی ها قرار می‌دهد. التزام به نمازهای پنج گانه، سبب فضیلت روان و قدرت روحی است که انسان را از ارتکاب گناه و رفتار ناشایسته باز می‌دارد و نیروی تقوا را در روان انسانی قوی‌تر می‌کند. در این صورت است که می توان فهمید چرا نماز، کلید دروازه بهشت است.

تذکر

[ویرایش]

ناگفته نماند که نماز، یکی از اعمال عبادی است که ثوابی همچون کلید بهشت برای آن در نظر گرفته شده است؛ زیرا در روایات محبّت به ائمه اطهار (علیهم‌السلام)، ذکر لا إله إلا الله ، صبر و... نیز کلید بهشت شمرده شده است؛ از این رو، کلید بهشت بودن، منحصر به نماز نیست، ولی چون نماز از واجباتی است که انسان بیشتر از عبادات دیگر با آن سر و کار دارد و به بیانی از عبادات غیر موسمی است، انجام آن به عنوان یکی از مهم‌ترین واجبات، با شرایط آن دارای ثوابی همانند بهشت است. همچنین از این روایات فهمیده می شود که نماز با ایمان به توحید و یگانگی خداوند و محبّت اهل بیت (علیهم‌السلام) عجین شده و وابستگی ویژه‌ای دارد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. ابن أبی جمهور، محمد بن زین الدین‌، عوالی اللئالی العزیزیة فی الأحادیث الدینیة‌، ج۱‌، ص۳۲۲، دار سید الشهداء للنشر، قم، چاپ اول، ۱۴۰۵ق.    
۲. محمدی ری شهری و همکاران‌، حکم النبی الأعظم، ج۵‌، ص۲۸۵، دار الحدیث‌، قم، چاپ اول، ۱۴۲۹ق.    
۳. زحیلی، وهبة بن مصطفی، التفسیر المنیر فی العقیدة و الشریعة و المنهج‌، ج۶‌، ص۱۰۲، دار الفکر المعاصر، بیروت، دمشق، چاپ دوم، ۱۴۱۸ق    .
۴. سیوطی، جلال الدین، الدر المنثور فی تفسیر المأثور‌، ج۱‌، ص۲۹۶، نشر کتابخانه آیة الله مرعشی نجفی، قم، ۱۴۰۴ق.    
۵. سوره عنکبوت/۲۹، آیه۴۵.    
۶. ابن أبی الحدید، عبد الحمید، شرح نهج البلاغه، محقق و مصحح ابراهیم، محمد ابوالفضل‌، ج۱۰‌، ص۲۰۶، نشر مکتبة آیة الله المرعشی النجفی، قم، چاپ اول، ۱۴۰۴ق.    
۷. ابن أبی جمهور، محمد بن زین الدین‌، عوالی اللئالی العزیزیة فی الأحادیث الدینیة‌، ج۱‌، ص۳۲۲، دار سید الشهداء للنشر، قم، چاپ اول، ۱۴۰۵ق.    
۸. شیخ صدوق، محمد بن علی، ثواب الأعمال و عقاب الأعمال‌، ص۳۵، نشر دار الرضی، چاپ اول، ۱۴۰۶ق.    
۹. سوره ذاریات/۵۱، آیه۵۶.    
۱۰. طبری آملی، عماد الدین، بشارة المصطفی لشیعة المرتضی، ص۳۲۶.    
۱۱. طبری آملی، عماد الدین أبی جعفر محمد، بشارة المصطفی لشیعة المرتضی، ص۱۱۷.    
۱۲. مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار‌، ج۱۱‌، ص۱۱۴، دار إحیاء التراث العربی، بیروت، چاپ دوم، ۱۴۰۳ ق.‌    
۱۳. مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار‌، ج۴۸‌، ص۱۰۵، دار إحیاء التراث العربی، بیروت، چاپ دوم، ۱۴۰۳ ق.‌    
۱۴. مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار‌، ج۷۵‌، ص۹، دار إحیاء التراث العربی، بیروت، چاپ دوم، ۱۴۰۳ ق.‌    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «نماز کلید بهشت»، تاریخ بازیابی۱۳۹۵/۶/۷.    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | نماز
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار