نماز و روزه مسافرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: نماز مسافر، روزه مسافر.

پرسش: دانش‌جویانی که هر هفته حداقل دو روز برای تحصیل مسافرت می‌کنند یا کارمندانی که هر هفته برای کارشان سفر می‌کنند، چه حکمی دارند؟
با توجه به این که آن‌ها هر هفته مسافرت می‌نمایند، ولی امکان دارد به خاطر تعطیلی دانشگاه یا کارشان به مدت یک ماه در وطن اصلی خود بمانند و در خلال آن مدت مسافرتی نمی‌کنند، آیا بعد از گذشت یک ماه که سفر خود را دوباره آغاز می‌کنند، نمازشان در سفر اول طبق قاعده شکسته و بعد از آن تمام است؟

پاسخ:


حکم نماز و روزه مسافر

[ویرایش]

در این باره به فتوای برخی مراجع اشاره می‌کنیم:

← فتوای آیت الله خامنه‌ای


در سفر برای تحصیل می‌توانند با مراعات شرایط به فتوای مجتهد دیگر رجوع کنند و در صورت عدم رجوع، مقتضای احتیاط، جمع است اعم از این‌که سفرشان هفتگی باشد یا روزانه. ولی کسی که برای کار آزاد یا اداری، مسافرت می‌کند، اگر بین وطن یا محل سکونت و محل کارش هر ده روز حداقل یک مرتبه رفت و آمد نماید، باید از سفر سوم به بعد نماز خود را تمام بخواند و روزه او هم صحیح است، و اگر بین دو سفری که برای کار کردن می‌رود، ده روز در یا جای دیگری بماند، در سفر اولی که بعد از اقامت ده روزه برای کار کردن می‌رود، نمازش شکسته است و نمی‌تواند روزه بگیرد.

پرسش‌های مشابه و پاسخ‌ مراجع

[ویرایش]

برخی سؤالات مشابه و پاسخ مراجع تقلید عظام:

← پرسش اول


نماز و روزه طلبه، دانشجو و سرباز، در محل تحصیل و سربازی چگونه است؟ آیا آنجا وطن او محسوب می‌شود؟

←← فتوای آیت‌الله شبیری زنجانی


پاسخ از دفتر آیت‌الله شبیری زنجانی (مدظله العالی) بدین شرح است:
اگر عرفا آن‌جا محل زندگی او محسوب نشود، در صورتی که حداقل شش ماه در سال آنجا بماند و این کار بیش از دو سال استمرار داشته باشد، نمازشان در آن محل تمام و روزه صحیح است.

← پرسش دوم


من دانش‌جو هستم در شهری دور و در هر هفته شاید ممکن باشد از محل تحصیلم دور شوم حکم نماز و روزه من در محل تحصیلم چه‌طور است؟

←← فتوای آیت‌الله سیستانی


پاسخ از دفتر آیت‌الله سیستانی (مدظله العالی) بدین شرح است:
اگر تحصیل شما در آن‌جا حد اقل ۲ سال ادامه دارد، نماز شما تمام و روزه صحیح است و در دو هفته اول اگر کم‌تر از ده روز آن‌جا بمانید، احتیاطا بین شکسته و تمام جمع کنید.

← پرسش سوم


دانش‌جویی هفته‌ای ۴ روز به محل دانشگاه سفر نموده و در آن‌جا خوابگاهی ندارد، آیا نمازش تمام و روزه‌هایش صحیح می‌باشد؟

←← فتوای آیت‌الله وحید خراسانی


پاسخ از دفتر آیت‌الله وحید خراسانی (مدظله العالی) بدین شرح است:

یادآوری یک نکته

[ویرایش]

در فرض سؤال در صورتی که حداقل سه ماه این کار استمرار داشته باشد، هم در محل تحصیل و هم در بین راه، نمازش تمام و روزه‌اش صحیح است.

منبع

[ویرایش]


سایت حوزه نت، برگرفته از مقاله «نماز و روزه مسافر»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۵/۲۸.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار