نماز فرج امام زمانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: نماز، امام زمان، فرج.

پرسش: ‌امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) به خواندن نمازی توصیه فرمود که به «نماز فَرَج» شهرت دارد، نحوه خواندن این نماز چگونه است؟

پاسخ اجمالی: ابوالحسین بن ابی‌بغل زمانی که به خاطر ترس از ابومنصور بن صالحان، در حرم کاظمین مخفی شده بود، امام زمان را دید که به وی سفارش نماز فرج را کردند به این شکل: دورکعت نماز فرج خوانده و بعد از نماز اذکار مخصوصی را بگو و حاجت خود را بیان کن. طولی نکشید که به برکت این نماز، کارگزاران ابومنصور برای ابوالحسین امان‌نامه آوردند.


مقدمه

[ویرایش]

در برخی از کتاب‌های معتبر نحوه خواندن «نماز فرج» بیان شده است.
[۴] «دعای فرج»، ۲۳۹۰۳.
در مورد سند آن نیز باید گفت که برای روایاتی از این دست، اعتبار کتاب مهم‌تر از وجود و یا اعتبار سند است.

ورود به حرم کاظمین

[ویرایش]

ابوالحسین بن ابی‌بغل کاتب می‌گوید: کاری را از جانب ابومنصور بن صالحان (از وزرای خلافت عباسی و آل‌بویه در قرن چهارم که ظاهراً تمایلات شیعی نیز داشت) پذیرفتم، اما بین من و او حادثه‌ای رخ داد که ناچار شدم تا مخفی شوم. ولی او به دنبال من بود و مرا تهدید می‌کرد؛ از این‌رو پنهان‌شدن و هراسم به طول انجامید. تا آن‌که شب جمعه‌ای به سمت مقابر قریش (حرم کاظمین) راه افتاده و تصمیم گرفتم که برای نیایش و پرسش، شب را آن‌جا بمانم و آن شب، شبی بارانی به همراه باد شدید بود؛ از ابوجعفر که کلیددار آن‌جا بود خواستم تا درها را بسته و جای خلوتی فراهم کند تا بتوانم بدون هراس از روبرو شدن با افرادی که به دنبالم هستند، به دعا و نیایش بپردازم. او نیز پذیرفت و درها را بست و آن‌قدر باد و باران بود که مردم آن‌جا را ترک کرده و من آن‌جا مانده و به دعا و زیارت و نماز پرداختم.

نحوه خواندن نماز

[ویرایش]

در همین حال بودم که ناگاه صدای پایی را از سمت مزار امام کاظم (علیه‌السّلام) شنیدم و فردی را دیدم که در حال زیارت بوده و بر حضرت آدم (علیه‌السّلام) و پیامبران اولو‌العزم (علیهم‌السّلام) و سپس بر یکایک امامان (علیه‌السّلام) درود فرستاد، اما نامی از صاحب الزمان (علیه‌السّلام) نبرد! تعجب کردم و گفتم: شاید فراموش کرد، یا این‌که امام زمان را نمی‌شناسد، یا این‌که مذهبش این چنین است (که تمام ائمه جز امام دوازدهم را قبول دارد) او بعد زیارت دو رکعت نماز گزارد و سپس به سمت مزار امام جواد (علیه‌السّلام) آمد و به همان روش زیارت کرد و دو رکعت نماز خواند. سپس به من فرمود: اباحسین! چرا دعای فرج نمی‌خوانی؟ گفتم: آقای من دعای فرج کدام است؟ گفت: دو رکعت نماز می‌خوانی و سپس می‌گویی: «یا مَنْ اَظْهَرَ الْجَمِیلَ وَ سَتَرَ الْقَبِیحَ یا مَنْ لَمْ یؤَاخِذْ بِالْجَرِیرَةِ وَ لَمْ یهْتِک السِّتْرَ یا عَظِیمَ الْمَنِّ یا کرِیمَ‌ الصَّفْحِ یا حَسَنَ التَّجَاوُزِ یا وَاسِعَ الْمَغْفِرَةِ یا بَاسِطَ الْیدَینِ‌ بِالرَّحْمَةِ یا مُنْتَهَی‌ کلِ‌ نَجْوَی‌ وَ یا غَایةَ کلِّ شَکوَی یا عَوْنَ کلِّ مُسْتَعِینٍ یا مُبْتَدِئاً بِالنِّعَمِ‌ قَبْلَ‌ اسْتِحْقَاقِهَا»؛ سپس ده مرتبه: «یا رَبَّاهْ»، ده مرتبه «یا سَیدَاهْ»، ده مرتبه «یا مَوْلَاهْ»، ده مرتبه «یا غَیثَاهْ»، ده مرتبه «یا مُنْتَهَی رَغْبَتَاهْ» می‌گویی. آن‌گاه بگو: «اَسْاَلُک بِحَقِّ هَذِهِ الْاَسْمَاءِ وَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِینَ ع اِلَّا مَا کشَفْتَ کرْبِی وَ نَفَّسْتَ هَمِّی وَ فَرَّجْتَ غَمِّی وَ اَصْلَحْتَ حَالِی‌.» سپس هر حاجتی داری از خدا بخواه. پس از آن صورت راست خود را روی زمین بگذار و صد مرتبه بگو «یا مُحَمَّدٍ یا عَلِی یا عَلِی یا مُحَمَّدٍ اکفِیانِی فَاِنَّکمَا کافِیای وَ انْصُرَانِی فَاِنَّکمَا نَاصِرَای» بعد از آن، صورت چپ خود را بر زمین بگذار و صد مرتبه بگو «اَدْرِکنِی‌» و آن‌را بسیار تکرار کن. سپس با یک نفس بگو: «الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْث‌»؛ آن‌گاه سر بردار که خداوند با کرم خود حاجت تو را روا خواهد نمود.
هنگامی که مشغول این نماز و دعا بودم، ایشان آن‌جا را ترک گفت. بعد از اتمام دعا و نماز خواستم نزد کلیددار رفته و بپرسم که او که بود و چگونه این‌جا آمد! اما دیدم تمام درها قفل است! تعجب کردم و گفتم: شاید دری مخفی در این اطراف باشد! سپس کلیددار را از خواب بیدار کرده و ماجرا را برایش تعریف کردم و او گفت که بعد از نماز، ابوحسین از کلیددار پرسید که آن مرد که بود؟! او درهایی که هم‌چنان قفل بود را نشانم داد و پاسخ داد: ایشان صاحب الزّمان (علیه‌السّلام) بود و در شب‌های خلوت مکررا حضرت (علیه‌السّلام) را دیده‌ام. من تاسف خوردم که چرا بیشتر از برکت حضورشان بهره نجستم.

امان‌نامه

[ویرایش]

طولی نکشید که به برکت این نماز، کارگزاران ابومنصور برایم امان‌نامه آوردند؛ از این‌رو نزد ابومنصور رفتم و ابومنصور به گرمی از من استقبال کرد و گفت: کارت به جایی رسید که نزد امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) از من شکایت می‌کنی؟! سپس گفت: شب جمعه در خواب دیدم که صاحب الزّمان (علیه‌السّلام) مرا به انجام کارهای نیک امر فرمود و سخن درشتی به من گفت که ترسیدم...

پانویس

[ویرایش]
 
۱. «ارتباط با امام زمان»، ۸۱۷۵.    
۲. «امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) و هدایت مردم»، ۲۷۸۷.    
۳. «دعا برای سلامتی امام زمان (علیه‌السّلام)»، ۱۹۷۸.    
۴. «دعای فرج»، ۲۳۹۰۳.
۵. «دعای «الهی عظم البلاء»»، ۳۹۴۰۶.    
۶. «حدیث انتظار فرج»، ۱۵۳۱۸.    
۷. طبری آملی، محمد بن جریر، دلائل الامامة، ص۵۵۱ – ۵۵۳، قم، بعثت، چاپ اول، ۱۴۱۳ق.    


منبع

[ویرایش]

سایت اسلام کوئست، برگرفته از مقاله "نماز فرج امام زمان(ع)"، تاریخ بازیابی۱۳۹۹/۱۱/۱۳.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار