نماز زیارتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: نماز زیارت، زیارت.
پرسش: آیا نماز زیارت از راه دور را باید قبل از زیارت خواند یا بعد از آن؟
پاسخ:


نماز زیارت

[ویرایش]

براساس روایات، نماز زیارت معصومان علیهم‌السلام، از جمله نماز زیارت اباعبدالله الحسین ـ علیه‌السلام ـ را باید بعد از زیارت آنها خواند؛ مانند روایت زیر که دلالت دارد بر این‌که ابتدا سلام بر امام حسین ـ علیه‌السلام ـ و لعن بر قاتلانش انجام داده، سپس دو رکعت نماز خوانده شود.

← حدیثی از امام باقر


از امام باقر علیه‌السلام پرسیده شد: کسی که توانایی زیارت امام حسین علیه‌السلام را به جهت دوری مسافت ندارد، چه‌گونه می‌تواند امام را زیارت نماید؟ آن‌ حضرت فرمود: «اگر چنین شد به بیابان یا به پشت‌بام و بلندترین نقطه منزلش رود و با دست اشاره کند و به حضرت حسین ـ علیه‌السلام ـ سلام دهد و تلاش نماید که بر کشندگان آن امام نفرین نماید، سپس دو رکعت نماز زیارت بخواند».
[۱] شیخ طوسی، محمد بن حسن، مصباح المتهجد و سلاح المتعبّد، ج ۲، ص ۷۷۲، مؤسسة فقه الشیعة، بیروت، چاپ اول، ۱۴۱۱ق.


← روایتی از شهید اول


هم‌چنین شهید اول (ره) در کتاب «المزار» بعد از نقل زیارت عاشورایی که از نزدیک و دور سفارش به خواندن آن شده می‌گوید: «فَإِنْ کُنْتَ فِی الْمَشْهَدِ الْمُقَدَّسِ الْغَرَوِیِّ وَ زُرْتَ الْحُسَیْنَ عَلَیْهِ السَّلَامُ بِهَذِهِ الزِّیَارَةِ مِنْ عِنْدِ رَأْسِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ عَلَیْهِ السَّلَامُ فَصَلِّ رَکْعَتَیْن»؛ پس اگر در مشهد مقدس غروی (نجف) بودی و امام حسین علیه‌السلام را به این زیارت عاشورا زیارت کردی، پس دو رکعت نماز بگذار.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. شیخ طوسی، محمد بن حسن، مصباح المتهجد و سلاح المتعبّد، ج ۲، ص ۷۷۲، مؤسسة فقه الشیعة، بیروت، چاپ اول، ۱۴۱۱ق.
۲. شهید اول، محمد بن مکی، المزار فی کیفیة زیارات النبی و الأئمة (ع)، ص ۱۸۴، مدرسه امام مهدی(عج)، قم، چاپ اول، ۱۴۱۰ق.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | زیارت
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار