نماز در مسجدالاقصیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: نماز، مسجدالاقصی، تغییر جهت قبله، مسجد‌الاقصی، کعبه، نماز واجب، نماز مستحب، بیت‌المقدس.

پرسش: آیا در مسجدالاقصی زمانی که قبله مسلمانان بود، نماز خوانده می‌شد؟ به کدام طرف؟

پاسخ: زمانی که بیت‌المقدس قبله مسلمانان بود، مسلمانی در بیت‌المقدس و مسجد‌الاقصی وجود نداشت، تا از کیفیت نماز خواندن او بحث شود؛ اما در مقام ثبوب ظاهراً حکم آن، همان حکمی است که درباره کعبه گفته می‌شود.

فقها در این باره فرمودند: خواندن نمازهای واجب در خانه کعبه و بر بام آن مکروه است؛ ولی در حال ناچاری مانع ندارد، اما خواندن نماز مستحب در خانه کعبه و بر بام آن اشکال ندارد؛ بلکه مستحب است در داخل خانه مقابل هر رکنی دو رکعت نماز بخوانند.


نکات مقدماتی

[ویرایش]

پیش از پرداختن به پاسخ بیان دو نکته ضروری است:

← تغییر قبله


تغییر قبله در سال دوم هجری (در نیمه شعبان هیجده ماه پس از هجرت)، با درخواست پیامبر اسلامقَدْ نَری‌ تَقَلُّبَ وَجْهِکَ فِی السَّماءِ فَلَنُوَلِّیَنَّکَ قِبْلَةً تَرْضاها فَوَلِّ وَجْهَکَ شَطْرَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ»؛ گاه‌های انتظارآمیز تو را به‌سوی آسمان (برای تعیین قبله نهایی) می‌بینیم! اکنون تو را به‌سوی قبله‌ای که از آن خشنود باشی، باز می‌گردانیم. پس روی خود را به‌سوی مسجدالحرام کن! و هر‌جا باشید، روی خود را به‌سوی آن بگردانید! و کسانی که کتاب آسمانی به آنها داده شده، به خوبی می‌دانند این فرمانِ حقی است که از ناحیه پروردگارشان صادر شده (و در کتاب های خود خوانده‌اند که پیغمبر اسلام، به‌سوی دو قبله، نماز می‌خواند). و خداوند از اعمال آنها (در مخفی داشتن این آیات) غافل نیست)! اتفاق افتاده است.

← فتح بیت‌المقدس


بیت‌المقدس در سال شانزدهم هجری از طریق مسالمت‌آمیز فتح شد.

← نماز در مسجدالاقصی


بنابراین تا زمانی که بیت‌المقدس قبله مسلمانان بود، مسلمانی در بیت‌المقدس و مسجد‌الاقصی وجود نداشت تا از کیفیت نماز خواندن او پرسش شود؛ اما در مقام ثبوب، ظاهراً حکم آن همان حکمی است که درباره کعبه گفته می‌شود.

حکم نماز در داخل کعبه

[ویرایش]


← نمازهای واجب


خواندن نمازهای واجب در خانه کعبه و بر بام آن مکروه است؛ ولی در حال ناچاری مانع ندارد.

← نمازهای مستحب


خواندن نماز مستحب در خانه کعبه و بر بام آن اشکال ندارد؛ بلکه مستحب است در داخل خانه مقابل هر رکنی دو رکعت نماز بخوانند.


پانویس

[ویرایش]

 
۱. بقره (۲)، آیه ۱۴۴.    
۲. طبری، محمد بن جریر، تاریخ‌الطبری، پاینده، ابوالقاسم، ج ‌۳، ص ۱۲۸ و ۱۲۹، اساطیر، تهران، چاپ پنجم، ۱۳۷۵ش.    
۳. أبوعمر یوسف بن عبدالله بن محمد بن عبدالبر، الاستیعاب فی معرفة الأصحاب، تحقیق علی محمد البجاوی، ج ‌۳، ص ۱۴۱۷، بیروت، دارالجیل، چاپ اول، ۱۴۱۲/۱۹۹۲.    
۴. توضیح المسائل (المحشی للإمام الخمینی)، ج ‌۱، ص ۱۲۳، مسئله ۸۹۱ و ۸۹۲.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار