نسل پیامبرانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: نسل پیامبران، حضرت ابراهیم علیه‌السلام.
پرسش: (سوره عنکبوت آیه ۲۷) اشاره می‌کند که تمام پیامبران از ابراهیم بوده‌اند. اما (سوره حشر آیه ۳۶) می‌گوید: الله از میان همه ملت‌ها مردمانی را به پیامبری برانگیخته است. بالأخره پیامبران از همه نژادها بودند یا از نژاد ابراهیم؟
پاسخ:


نسل پیامبران

[ویرایش]

آیه ۲۷ سوره عنکبوت می‌فرماید: «وَ وَهَبْنا لَهُ إِسْحاقَ وَ یَعْقُوبَ وَ جَعَلْنا فی‌ ذُرِّیَّتِهِ النُّبُوَّةَ وَ الْکِتابَ وَ آتَیْناهُ أَجْرَهُ فِی الدُّنْیا وَ إِنَّهُ فِی الْآخِرَةِ لَمِنَ الصَّالِحینَ»؛ و اسحاق و یعقوب را به او بخشیدیم و در فرزندان او پیامبری و کتاب نهادیم. و پاداشش را در دنیا دادیم، و او در آخرت از صالحان است.

توضیح آیه

[ویرایش]

بنابراین عبارت «جَعَلْنا فی‌ ذُرِّیَّتِهِ النُّبُوَّةَ»، هیچ دلالتی ندارد که پیامبران منحصر در خاندان ابراهیم علیه‌السلام باشد، و در نسل دیگران پیامبری نباشد؛ و به اصطلاح «وصف مفهوم ندارد»، به این معنا که اگر مثلاً گفتیم فرزندان شیخ صفی‌الدین اردبیلی در ایران حکومت کردند به این معنا نیست که دیگران در ایران حکومت نکردند. به سخن دیگر، اثبات شیء نفی ماعدا نمی‌کند، بر این اساس آیه شریفه تنها به این مطلب اشاره دارد که سلسله نبوت در خاندان ایشان ادامه یافته است. بر این اساس تعارضی میان آیات وجود ندارد.

هم‌چنین است واژه «الْکِتابَ» که پس از واژه «النُّبُوَّةَ» در آیه بیان شده است. هیچ مفسری نگفته که آیه در بیان آن است که کتاب انحصاراً به ابراهیم داده شده است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. عنکبوت (۲۹)، آیه ۲۷.    
۲. نحل (۱۶)، آیه ۳۶.    
۳. عنکبوت (۲۹)، آیه ۲۷.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : تفسیر | قرآن شناسی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار