نسل نوحذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: نسل نوح.
پرسش: خداوند در آیه ۷۶ سوره انبیا می‌فرماید: «نوح و خانواده‌اش را از طوفان نجات دادیم». هم‌چنین در آیه ۷۷ سوره صافات اعلام می‌کند که «و فرزندانش را همان بازماندگان (روی زمین) قرار دادیم»، اما براساس آیات ۴۲ و ۴۳ سوره هود یکی از پسران نوح غرق شد. آیا این آیات با هم سازگاری دارند؟
پاسخ: دو پاسخ در مورد این پرسش می‌توان ارائه نمود.


دیدگاه‌هایی درباره نسل حضرت نوح

[ویرایش]


← دیدگاه اول


در تمام زبان‌ها امری رایج است که لفظ عامی بیان می‌شود؛ اما اکثریت مصادیق آن عام مورد نظر است، نه تمام آنان. بر این اساس حتی اگر فرزند حضرت نوح علیه‌السلام را از اهل او بدانیم، با توجه به این‌که بخش بزرگ‌تری از نسل نوح علیه‌السلام نجات یافته و تنها یک زن و یک فرزند او دچار طوفان شدند، هیچ مشکلی در معنای آیات به وجود نخواهد آمد.

← دیدگاه دوم


مراد از اهل بیت نوح علیه‌السلام، تنها آنانی بودند که هم از نسل او بوده و هم به او ایمان آورده بودند که تمامشان نجات یافتند؛ اما فردی که از نسل ایشان بوده، اما به او ایمان نیاورده، عملاً مصداق اهل بیت نوح ـ علیه‌السلام ـ نبوده است تا وعده نجات شامل حال او شود. آیه «یا نُوحُ إِنَّهُ لَیْسَ مِنْ أَهْلِکَ إِنَّهُ عَمَلٌ غَیْرُ صالِحٍ» دقیقاً به همین موضوع اشاره می‌کند و این پسر نوح را از اهل بیت آن پیامبر بزرگوار خارج می‌کند.

← دیدگاهی درباره فرزند نوح


علاوه بر دو مورد فوق، نقل‌هایی وجود دارد که اساساً این شخص، فرزند مستقیم حضرت نوح ـ علیه‌السلام ـ نبوده، بلکه فرزند آن همسری بوده که خود نیز در طوفان غرق شد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. انبیا (۲۱)، آیه ۷۶.    
۲. صافات (۳۷)، آیه ۷۷.    
۳. هود (۱۱)، آیه ۴۲ و ۴۳.    
۴. هود (۱۱)، آیه ۴۶.    
۵. حمیری، عبدالله بن جعفر، قرب الإسناد، ص ۴۱، مؤسسة آل‌البیت، قم، چاپ اول، ۱۴۱۳ق؛ «عن بکر بن محمد قال:سَمِعْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ (ع) یَقُولُ‌:وَ نادی‌ نُوحٌ ابْنَهُ أَیْ ابْنَهَا، وَ هِیَ لُغَةُ طَیّ»‌.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار