نحوه حفظ کردن تکالیفذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: حفظ تکالیف درسی، حفظ شعر.
پرسش: در مدرسه معلم دینی می‌خواهد درباره اشعار حافظ و سعدی تفکر کنیم و حفظ کنیم چگونه این کار را انجام دهیم؟
پاسخ: برای پاسخ به سؤال و راحت‌تر شدن کار توجه‌تان را به نکات ذیل جلب می‌کنیم.


به چشم تکلیف ننگرید

[ویرایش]

به اشعاری را که به شما گفته‌اند حفظ کنید به چشم کار پرمشقت ننگرید به نغز در گفتار صفای باطن و سیر معنوی یک انسان نگاه کنید، بنگرید چگونه ارتباط به وحی کلام این شعرا را جاودانی کرده است در خود اشتیاق ایجاد کنید بیشتر با کلام آن‌ها آشنا شوید تا از خواندن اشعار و حکایات آن‌ها لذت ببرید. توجه داشته باشید هر چه قدر بیشتر فکر کنید که حفظ کار سختی است کار برای شما سخت‌تر خواهد شد.

گزینش دوستان

[ویرایش]

مسلّماً در کلاس شما افرادی هستند که این کار را دوست دارند سعی کنید با آن‌ها دوست شوید و با همدیگر برنامه حفظ داشته باشید تلاش و علاقه آن‌ها به شما نیرو می‌دهد و جذبه کار آن‌ها شما را نیز با خود می‌کشاند از افرادی که دائماً حرف‌های مأیوسانه می‌زنند فاصله بگیرید آن‌هایی که مرتب می‌گویند سختِ، نمی‌شود به چه درد می‌خورد و....

جلسه حفظ

[ویرایش]

با چند نفر از همکلاسی‌هایتان جلسه حفظ بگذارید اگر این کار به طور پیوسته و تدریجی انجام گیرد نتایج بهتری خواهد داشت هرگز کل کار را برای یک شب نگذارید. حفظ گروهی به شما نشاط می‌دهد و تکرارهایی که به شکل گروهی انجام می‌گیرد در ذهن بهتر نقش می‌بندد(روش مشارکتی).
[۱] مطالعه روشمند، دکترعین الله خادمی، ۱۳۷۹، چاپ اول، انتشارات پارسایان، ص۱۱۱.


تلقین

[ویرایش]

به خود تلقین کنید که این کار (حفظ تعدادی شعر) کار سختی نیست و من به راحتی از پس آن برمی‌آیم.

مرور قبل از خواب

[ویرایش]

شب قبل از خوابیدن برخی از اشعار را مرور کنید روان شناسان عقیده دارند که مغز ما در هنگام خواب مشغول پردازش اطلاعات است. پس چه بهتر است ما اشعاری را به آن بدهیم تا مغز خود روی آن کار کند. می‌توانید اشعار را به کسی که لحن و صدای خوبی دارد بدهید تا روی نوار کاست ضبط کند تا شما قبل از خواب و گاه به گاه گوش دهید.

رمز گذاری

[ویرایش]

برای حفظ بهتر اشعار از رمزگذاری استفاده کنید مثل اول ابیات را بنویسید تا تداعی‌گر بیت به بیت اشعار گردد. یا از یک شعر یک داستان بسازید و طبق مراحل داستان آن‌را حفظ کنید.

اعتماد به حافظه

[ویرایش]

اولین اصل تقویت حافظه ، اعتماد به حافظه است روان شناسان حافظه را به یک شبکه یا یک تور شبیه کرده‌اند، به هر میزان نسبت به توانایی حافظه تردید کنید سوراخ‌های این شبکه بازتر می‌شود اشخاصی که جملاتی از قبیل حافظه‌ام ضعیف شده.... زود از یاد می‌برم.... را زیاد تکرار می‌کنند به شدت به حافظه خود لطمه می‌زنند.
[۲] ماهنامه دانش پژوه، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی رحمة الله علیه، سال دوم شماره ۹، ۱۴۲۳ ذی الحجه، ص۲۷.


فرصت مناسب

[ویرایش]

افرادی که از ذهن و حافظه خود به طور منظم و مستمر استفاده می‌کنند کم‌تر از دیگران در معرض فرسایش و ضعف حافظه قرار می‌گیرد همان‌گونه که اگر اعضای بدن انسان ، جنب و جوش و فعالیت نداشته باشد دچار سستی و تنبلی و بیماری می‌شود. حافظه هم اگر مورد استفاده قرار نگیرد ضعیف می‌شود. پس شما این فرصت را غنیمت بشمارید و سعی کنید حافظه خود را فعال سازید.
[۳] ماهنامه دانش پژوه، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی رحمة الله علیه، سال دوم شماره ۹، ۱۴۲۳ ذی الحجه، ص۲۷.


فاصله بین یادگیری

[ویرایش]

یکی از علت‌های مهم خستگی مغز طولانی مدت مطالعه است بین یادگیری فاصله بیندازید به طور کلی، روش نیم ساعت مطالعه و پنج دقیقه استراحت را فراموش نکنید.
[۴] ماهنامه دانش پژوه، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی رحمة الله علیه، سال دوم شماره ۹، ۱۴۲۳ ذی الحجه، ص۲۷.


فهم ابیات

[ویرایش]

از جمله چیزهایی که می‌تواند به حفظ اشعار کمک کند فهم ابیات است قبل از اینکه به حفظ بپردازید معنی شعر را بفهمید و کلمات مشکل آن را در لغت نامه بیابید و یا از معلم‌تان بپرسید.

سیستم‌های لایه لایه برای یادگیری اشعار

[ویرایش]

شعرهایی را که می‌خوانید، با استفاده از سیستم لایه لایه به خاطر بسپارید هر بیت را که فرا گرفتید برگشته و از اولین بیت تا جایی که یاد گرفته‌اید مجدداً از حفظ بخوانید.

تنفس عمیق

[ویرایش]

یکی از روش‌های مهم تقویت حافظه، تنفس عمیق است. با کمک تنفس عمیق می‌توانید به اندازه کافی اکسیژن به سلول‌های مغز برسانید مناسب‌ترین شیوه برای تنفس روش ۲ ۴ ۱ است یعنی یک شماره دم (ریه‌ها پر از اکسیژن شود)، چهار شماره حبس نفس، و دو شماره بازدم، اگر تنفس در کنار طبیعت یا هوای آزاد صورت گیرد بهتر است( هنگام مطالعه فضای اتاق باید اکسیژن لازم را داشته باشد).

از حفظ خسته کننده بپرهیزد

[ویرایش]

هرگز زمان حفظ را طولانی نکنید شما می‌توانید اشعار را دسته‌بندی کنید( نسبت به زمان) یعنی ببینید چقدر وقت دارید و هر روز چند بیت حفظ کنید از پس حفظ اشعار برمی‌آید حفظ را می‌توانید موقعی که قدم می‌زنید، هنگامی بازی،‌ بین مطالعات دیگر انجام دهید( بیش‌تر برای مرور آن‌ها).
توجه: امروزه در سراسر کشور جامعه القرآن‌هایی وجود دارد که افراد در سنین مختلف (حتی کودکی) وارد آن‌ها می‌شوند و حتی کل قرآن را در ظرف مدت یک سال حفظ می‌کنند پس از توانایی مغز ما بیش‌تر از آن چیزی است که ما فکر می‌کنیم.

عدم برنامه ریزی

[ویرایش]

آیا هنوز حساب کرده‌اید که یک ماه چند ساعت است در طول یک ماه چند ساعت کلاس دارید، چند ساعت خواب ، چند ساعت تفریح و..... از شما می‌خواهم این کار را انجام دهید خواهید دید که ما بیشتر از آن‌چه که گمان می‌کنیم وقت و فرصت داریم و بیش‌تر می‌توانیم از فرصت‌ها استفاده کنیم بدون آن‌که لحظه‌ای از خواب و تفریح خود بزنیم.

منابع برای مطالعه بیشتر

[ویرایش]

• مطالعه روشمند، دکتر عین الله خادمی، انتشارات پارسایان(قم).
• روش‌های یادگیری، دکتر علی اکبر سیف، نشر دوران.
• ۵۷ درس برای تقویت حافظه، عبدالکریم قریب، نشر دانش روز.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مطالعه روشمند، دکترعین الله خادمی، ۱۳۷۹، چاپ اول، انتشارات پارسایان، ص۱۱۱.
۲. ماهنامه دانش پژوه، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی رحمة الله علیه، سال دوم شماره ۹، ۱۴۲۳ ذی الحجه، ص۲۷.
۳. ماهنامه دانش پژوه، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی رحمة الله علیه، سال دوم شماره ۹، ۱۴۲۳ ذی الحجه، ص۲۷.
۴. ماهنامه دانش پژوه، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی رحمة الله علیه، سال دوم شماره ۹، ۱۴۲۳ ذی الحجه، ص۲۷.


منبع

[ویرایش]

سایت اندیشه قم.    


رده‌های این صفحه : تحصیل | مشاوره
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار