نام‌های قیامتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: نام‌های قیامت، یوم الحسرة، یوم الندامة، یوم التغابن، یوم تبلی السرائر، آیه ۴۰ سوره نبأ.

پرسش: آیه ۴۰ سوره مبارکه نبأ به کدام یک از نام‌های قیامت اشاره دارد؟

پاسخ:


آیه ۴۰ سوره نبأ

[ویرایش]

قرآن کریم در ارتباط با قیامت و تجسم اعمال آدم، و جزا دیدن انسان در برابر اعمال خویش، می‌فرماید: قیامت روزی است که انسان منتظر دیدن جزای اعمالی است که در زندگی دنیا انجام داده، و از پیش فرستاده است. کافر به جهت سختی آن روز، آرزو می‌کند ای کاش خاکی بود، فاقد شعور و اراده، و در نتیجه آن‌چه را انجام داده، مرتکب نشده بود، و جزا داده نمی‌شد:

«إِنَّا أَنْذَرْناکُمْ عَذاباً قَریباً یَوْمَ یَنْظُرُ الْمَرْءُ ما قَدَّمَتْ یَداهُ وَ یَقُولُ الْکافِرُ یا لَیْتَنی‌ کُنْتُ تُرابا»؛ و ما شما را از عذاب نزدیکی بیم دادیم! این عذاب در روزی خواهد بود که انسان آن‌چه را از قبل با دست‌های خود فرستاده می‌بیند، و کافر می‌گوید: ای کاش خاک بودم (و گرفتار عذاب نمی‌شدم)!

نام‌های قیامت

[ویرایش]

این آیه هم‌زمان می‌تواند به نام‌های مختلف قیامت اشاره داشته باشد؛ به‌عنوان مثال:

← یوم الحسرة


از آن‌جا که در آن روز گروه عظیمی به دلیل عملکرد بد خود در دنیا، غرق حسرت و اندوه می‌شوند. کافران وقتی اعمال زشت خود را مشاهده می‌کنند، دچار حسرت می‌شوند، از این‌رو «یوم الحسرة» نامیده می‌شود.

← یوم التغابن


در آن روزی که انسان نتیجه اعمالش را می‌بیند: یَوْمَ یَنْظُرُ الْمَرْءُ ما قَدَّمَتْ یَداهُ، «غابن» (برنده) و «مغبون» (بازنده) شناخته می‌شوند، روزی که روشن می‌شود چه کسانی در تجارت خود در عالم دنیا گرفتار غبن و زیان و خسران شده‌اند، «یوم التغابن» می‌باشد.

← یوم الندامة


از آن جهت که در آن روز انسان از اعمال و عقاید خلاف خود نادم و پشیمان می‌گردد؛ و می‌گوید: ای کاش خاک بودم، پشیمانی که نتیجه‌ای برای شخص ندارد، «یوم الندامة» می‌باشد.

← یوم تبلی السرائر


و به دلیل آن‌که اعمال و عقاید انسان در آن روز آشکار و برملا می‌شود، می‌تواند اشاره به «یوم تبلی السرائر» داشته باشد.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. نبأ (۷۸)، آیه ۴۰.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار