مقایسه زنده شدن جوان بنی‌اسرائیل در قرآن و توراتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: قرآن و تورات، حضرت موسی (علیه‌السّلام)، معجزه، بنی‌اسرائیل، گاو.

پرسش: داستان زنده شدن کُشته‌ای از بنی‌اسرائیل توسط حضرت موسی (علیه‌السّلام) از نظر قرآن و تورات چه تفاوتی دارد؟ و آیا می‌توان آن‌را به عنوان یک معجزه به حساب آورد؟

پاسخ اجمالی: قرآن کریم این ماجرا را نشانه‌ای از زنده شدن مردگان در روز قیامت دانسته است و حضرت موسی (علیه‌السّلام) نیز به یارانش از نبأ و خبر (معجزه) گاو بنی‌اسرائیل خبر داده است؛ لذا آن‌را می‌توان به عنوان معجزه الهی به‌شمار آورد.
گزارش موجود در قرآن در تورات فعلی دیده نمی‌شود ولی متنی در تورات وجود دارد که برخی از مفسران آن‌را مرتبط با این داستان می‌دانند.


گزارش قرآن

[ویرایش]

در زمان حضرت موسی (علیه‌السّلام) یک نفر از بنی‌اسرائیل به طرز مرموزی کشته شد و قاتل او معلوم نبود. سپس در میان قبایل و اسباط بنی‌اسرائیل نزاع و درگیری ایجاد شد و هر یک از آنان، قتل را به طایفه و افراد قبیله دیگر نسبت داده و خویش را تبرئه می‌کردند. آنها برای پایان‌دادن به این درگیری از حضرت موسی (علیه‌السّلام) خواستند تا در میان آنان داوری نماید. آن‌حضرت (علیه‌السّلام) نیز با استمداد از لطف پروردگار از طریق اعجازآمیزی به حل این مشکل پرداخت و به قوم خود گفت؛ باید گاوی را ذبح کنند و با زدن بخشی از بدن آن گاو به بدن مرده، مشکل خود را حل کنند؛ اما آنها بی‌اعتنا به این اصل مسلم، شروع به سؤالات گوناگون کردند و از موسی (علیه‌السّلام) خواستند تا مشخصات آن گاو را بیان کند. موسی (علیه‌السّلام) در پاسخ آنها گفت: باید گاو ماده باشد که نه پیر و از کار افتاده و نه بکر و جوان، بلکه میان این دو باشد و رنگ آن زرد یک‌دست که بینندگان را شاد و مسرور سازد و برای شخم زدن، رام نشده، و برای زراعت آبکشی نکند و از هر عیبی برکنار باشد. سرانجام آنها گاوی با این ویژگی‌ها را یافته و ذبحش کردند.
قرآن کریم این ماجرا را نشانه‌ای از معاد (زنده شدن مردگان) دانسته است: «فَقُلْنا اضْرِبُوهُ بِبَعْضِها کذلِک یحْی اللَّهُ الْمَوْتی‌ وَ یرِیکمْ آیاتِهِ لَعَلَّکمْ تَعْقِلُونَ؛ سپس گفتیم قسمتی از گاو را به مقتول بزنید (تا زنده شود و قاتل را معرفی کند) خداوند این‌گونه مردگان را زنده می‌کند و آیات خود را به شما نشان می‌دهد شاید درک کنید.»
حضرت موسی (علیه‌السّلام) نیز به یارانش از نبأ و خبر (معجزه) گاو بنی‌اسرائیل خبر داد. لذا آن‌را می‌توان به عنوان معجزه الهی به‌شمار آورد؛ چراکه بر خلاف امور طبیعی دنیا، جوانی که از دنیا رفته بود، مجدداً زنده شد.
امام رضا (علیه‌السّلام) فرمود: «بعد از این‌که گاو ذبح شد و بخشی از آن‌را به جسد مقتول زدند، مقتول زنده گردید و شهادت داد که پسر عمویش او را کشته بود».

گزارش تورات

[ویرایش]

در معجزه بودن آن‌که جای تردیدی نیست، اما گزارش قرآن را نمی‌توان در تورات فعلی مشاهده کرد. البته متنی در تورات وجود دارد که برخی از مفسران آن‌را مرتبط با این داستان می‌دانند:
«هرگاه در آن سرزمینی که رب معبود تو به تو داده، کشته‌ای در محله‌ای یافته شد و معلوم نشد چه کسی او را کشت. ریش سفیدان محل و قاضیان خود را حاضر کن و بفرست تا در شهرها پیرامون آن کشته و آن شهر که بکشته نزدیک‌تر است. به وسیله پیرمردان محل، گوساله‌ای شخم نکرده را گرفته و به رودخانه‌ای که دائماً آب آن جاری است ببرند. رودخانه‌ای که هیچ زراعت و کشتی در آن نشده باشد، و در آن‌جا گردن گوساله را بشکنند. آن‌گاه کاهنانی که از دودمان لاوی باشند پیش بروند، چون رب که معبود تو است، فرزندان لاوی را برای این خدمت برگزید و ایشان به نام رب برکت یافته‌اند و هر خصومت و زد و خوردی به گفته آنان اصلاح می‌شود. آن‌گاه تمام پیرمردان آن شهر که نزدیک بکشته هستند، دست خود را بالای جسد گوساله گردن شکسته و در رودخانه افتاده، بشویند و فریاد کنند و بگویند: دست‌های ما این خون را نریخته و دیدگان ما آن‌را ندیده. ‌ای رب! حزب خودت اسرائیل را که فدا دادی، بیامرز و خون بناحقی را در وسط حزبت اسرائیل قرار مده، که اگر این کار را بکنند، خون بر ایشان آمرزیده می‌شود.
[۵] فصل بیست و یک از سفر تثنیه (اشتراع).


پانویس

[ویرایش]
 
۱. بقره/سوره۲، آیه۶۷-۷۳.    
۲. بقره/سوره۲، آیه۷۳.    
۳. شیخ صدوق، عیون اخبار الرضا، ج۲، ص۱۳، محقق، مصحح، لاجوردی، مهدی، تهران، نشر جهان، چاپ اول، ۱۳۷۸ق.    
۴. شیخ صدوق، عیون اخبار الرضا، ج۲، ص۱۴.    
۵. فصل بیست و یک از سفر تثنیه (اشتراع).
۶. طباطبائی، سید محمد‌حسین‌، المیزان فی تفسیر القرآن، ج۱، ص۲۰۰، قم، دفتر انتشارات اسلامی‌، چاپ پنجم‌، ۱۴۱۷ق.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «مقایسه زنده شدن جوان بنی‌اسرائیل در قرآن و تورات»، تاریخ بازیابی۱۴۰۰/۱۰/۱۹.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار