مصحف فاطمهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: مصحف فاطمه، جبرئیل، پیامبر.

پرسش: مصحف فاطمه چیست و چه محتوایی دارد؟ مگر ممکن است جبرئیل بر غیر پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله) نازل شود؟ این مصحف اکنون کجاست؟


معنای لغوی مصحف

[ویرایش]

کلمه «مُصْحَف» (با هر سه حرکت میم) اکنون بیشتر به‌معنای «قرآن» به‌کار می‌رود؛ اما در لغت به معنای مجموعه برگه‌هایی است که میان دو جلد جمع‌آوری شده است و امروزه «کتاب» خوانده می‌شود.
[۱] حسینی جلالی، سیدمحمدرضا، تدوین السنة الشریفه، ص۷۶.


مراد از مصحف فاطمه

[ویرایش]

بنابراین منظور از مصحف فاطمه (علیها‌السلام)، کتاب فاطمه (علیها‌السلام) است که در بعضی از روایات اهل‌سنت نیز به آن اشاره شده است.

روایات مؤید وجود کتاب فاطمه

[ویرایش]

روایاتی چون «ابی بن کعب» وجود کتابی نزد آن حضرت (علیها‌السلام) را تأیید کرده‌اند.
[۲] عبود، اسعد، صحیفة الزهرا، ص۵۶ ـ ۵۸.


← چند حدیث


به چند حدیث در این زمینه توجه کنید:
ابو بَصیرٍ عَنِ الاِمامِ الصّادِقِ (علیه‌السّلام): انَّ عِندَنا لَمُصحَفَ فاطِمَةَ (علیه‌السّلام)، و ما یدریهِم ما مُصحَفُ فاطِمَةَ (علیه‌السّلام)؟! قُلتُ: و ما مُصحَفُ فاطِمَةَ (علیه‌السّلام)؟ قالَ: مُصحَفٌ فیهِ مِثلُ قُرآنِکم هذا ثَلاثَ مَرّاتٍ، و اللّهِ ما فیهِ مِن قُرآنِکم حَرفٌ واحِدٌ؛
ابو‌بصیر به نقل از امام صادق (علیه‌السّلام): مصحف فاطمه نزد ماست و آنها چه می‌دانند مصحف فاطمه چیست؟! عرض کردم: مصحف فاطمه چیست؟ فرمود: مصحفی است که سه برابر قرآن شما در آن است. به خدا سوگند، از قرآن شما یک حرف هم در آن نیست.
الامام الصادق (علیه‌السّلام): مُصحَفُ فاطِمَةَ (علیه‌السّلام) ما فیهِ شَی‌ءٌ مِن کتابِ اللّهِ، و انَّما هُوَ شَی‌ءٌ القِی عَلَیها بَعدَ مَوتِ ابیها صَلَّی اللّهُ عَلَیهِما؛
امام صادق (علیه‌السّلام): در مصحف فاطمه چیزی از کتاب خدا نیامده است و آن کتابی است که پس از وفات پدرش (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) بر فاطمه القا شده است.

حَمّادُ بنُ عُثمانَ: سَمِعتُ ابا عَبدِ اللّهِ (علیه‌السّلام) یقولُ: تَظهَرُ الزَّنادِقَةُ فی سَنَةِ ثَمانٍ و عِشرینَ و مِائَةٍ، و ذلِک انّی نَظَرتُ فی مُصحَفِ فاطِمَةَ (علیه‌السّلام). قُلتُ: و ما مُصحَفُ فاطِمَةَ؟ قالَ: انَّ اللّهَ تَعالی لَمّا قَبَضَ نَبِیهُ (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) دَخَلَ عَلی فاطِمَةَ (علیه‌السّلام) مِن وَفاتِهِ مِنَ الحُزنِ ما لا یعلَمُهُ الَّا اللّهُ (عَزَّوجَلَّ)، فَاَرسَلَ اللّهُ الَیها مَلَکا یسَلّی غَمَّها و یحَدِّثُها، فَشَکت ذلِک الی امیرِ المُؤمِنینَ (علیه‌السّلام) فَقالَ: اذا احسَستِ بِذلِک و سَمِعتِ الصَّوتَ قولی لی، فَاَعلَمَتهُ بِذلِک فَجَعَلَ امیرُ المُؤمِنینَ (علیه‌السّلام) یکتُبُ کلَّ ما سَمِعَ حَتّی اثبَتَ مِن ذلِک مُصحَفًا. ثُمَّ قالَ: اما انَّهُ لَیسَ فیهِ شَی‌ءٌ مِنَ الحَلالِ و الحَرامِ، و لکن فیهِ عِلمُ ما یکونُ؛
حماد بن عثمان: از امام صادق (علیه‌السّلام) شنیدم که می‌فرمود: زنادقه در سال یکصد و بیست و هشت ظهور خواهند کرد، این را من با نگاه کردن به مصحف فاطمه دریافته‌ام. عرض کردم مصحف فاطمه چیست؟ فرمود: هنگامی که خداوند متعال، جان محمّد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) را ستاند فاطمه (علیه‌السّلام) از رحلت او چنان‌اندوهگین شد که جز خداوند (عزّوجل) هیچ کس از آن آگاهی نداشت. خداوند، فرشته‌ای به سوی او فرستاد تا او را تسلّی دهد و با او سخن گوید. فاطمه (علیه‌السّلام) این را به امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام) باز گفت و علی (علیه‌السّلام) به او گفت: هرگاه این تماس را احساس کردی و صدای او را شنیدی به من بگو. فاطمه (علیه‌السّلام) نیز آن را به علی (علیه‌السّلام) گفت و امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام) آن چه را می‌شنید، می‌نوشت تا از اینها مصحفی ثبت کرد. امام صادق (علیه‌السّلام) سپس فرمود: در این مصحف، چیزی از حلال و حرام نیامده است و تنها علم از (پیش‌آمدهای) آینده در آن است.

نادرستی انتساب شیعه به قرآن فاطمه

[ویرایش]

بدین ترتیب سخن کسانی مانند «ایجی» در مواقف و «جرجانی» در شرح مواقف و ابوزهره در کتاب امام صادق (علیه‌السلام) که مدعی شده‌اند، شیعه به قرآنی منسوب به فاطمه (علیها‌السلام) که غیر از قرآن رایج میان مسلمانان است، اعتقاد دارد، نادرست است و در عدم رجوع به روایات شیعه و نیز عدم دقت در معنای مصحف ریشه دارد.

نکته

[ویرایش]

مصحف حضرت فاطمه (سلام‌الله‌علیهم) در بردارنده حوادث آینده است و نزد امامان بوده و اکنون نزد امام مهدی (علیه‌السّلام) است و ایرادی ندارد فرشتگان بر غیر پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) نازل شوند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. حسینی جلالی، سیدمحمدرضا، تدوین السنة الشریفه، ص۷۶.
۲. عبود، اسعد، صحیفة الزهرا، ص۵۶ ـ ۵۸.
۳. کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، ج۱، ص۲۳۹، ح۱.    
۴. محمدی ری‌شهری، محمد، اهل بیت (علیه‌السّلام) در قرآن و حدیث، ج۱، ص۳۲۰.    
۵. فروخ صفار، محمد بن حسن، بصائر الدرجات، ج۱۵۹، ح ۲۷ عن ابی‌حمزة.    
۶. محمدی ری‌شهری، محمد، اهل بیت (علیه‌السّلام) در قرآن و حدیث، ج۱، ص۳۲۲.    
۷. کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، ج۱، ص۲۴۰، ح۲.    
۸. فروخ صفار، محمد بن حسن، بصائر الدرجات، ص۱۵۷، ح۱۸.    
۹. محمدی ری‌شهری، محمد، اهل بیت (علیه‌السّلام) در قرآن و حدیث، ج۱، ص۳۲۲.    
۱۰. معروف حسنی، سید هاشم، سیرة الائمة الاثنی عشر، ج۱، ص۹۸ - ۹۹.    


منبع

[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «مصحف فاطمه» تاریخ بازیابی۱۳۹۱/۶/۲۱.    
حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «مصحف فاطمه» تاریخ بازیابی۱۳۹۷/۹/۱۳.    


رده‌های این صفحه : مصحف فاطمه
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار